Hřebíček se musí přidávat ve velmi malých množstvích, protože snadno zatlačí do pozadí chuť jiných druhů koření. Je dobrý do sladkých jídel i do pikantních chuťovek. Téměř po celém světě se přidává do pečiva, , dezertů, sirupů, a zavařenin.
Hřebíček je dobrý s jablky, červenou řepou, červeným zelím, mrkví, čokoládou, šunkou, cibulí, pomerančem, vepřovým masem, dýní, tykví a sladkými bramborami.
Kombinuje se dobře s Novým kořením, bobkovým listem, kardamomem, skořicí, chilli, plody koriandru, fenyklem, zázvorem, muškátovým květem i oříškem, tamarindem.
Hřebíček tedy působí jak proti bolesti, tak protibakteriím – nejen že pomůže např. mírnit bolest např. v krku, ale díky antibakteriálním účinkům také pomáhá léčit.
Hřebíček ve směsi s tymiánem, černým či zeleným čajem představuje jeden z nejúčinnějších přírodních dezinfekčních prostředků, který je možno podávat vnitřně i zevně. Je účinný například při úplavicích jako léčebné klyzma těžkých střevních infekcí.
10 g hřebíčku a asi polovinu větší tyčinky skořice naložíme do 0,5 litru lihu (alespoň 60%) a necháme nejméně 14 dní uzavřené na teplém místě louhovat. Potom tekutinu přecedíme a uschováme v tmavé uzavřené láhvi. Tinkturou si pravidelně 2 x denně vyplachujeme a masírujeme dásně.
Vráskám, záhybům a podobným projevům můžeme předcházet s tímto léčivým nálevem:
5 hřebíčků přelijeme šálkem vřící vody a necháme 20 minut přikryté louhovat. Tímto nálevem si pravidelně ráno a večer natíráme obličej a postižená místa.
Proti mouchám a jinému létavému hmyzu v místnostech
Pomáhá dát do mističky patnáct kousků hřebíčku, zalít je vodou a nechat louhovat. Misku uložte kdekoliv v místnosti, kde máte celý den otevřená okna.
Tyto takzvané – „babské recepty“ jsou někdy překvapivě účinné!
Hřebíčkové odpuzovadlo hmyzu proto vyzkoušejte dříve, než nakoupíte chemikálie v drogerii, a uvidíte! Stačí, aby byly hřebíčky stále ponořené pod vodou, proto je třeba občas dolévat.
Repelent do lesa proti klíšťatům a komárům
Použijte líh nebo jakoukoli pálenku, třeba i Alpu a ponořte do toho alkoholu hřebíčky – na husto, aby byly potopené. Nechte luhovat – 14 dní – je to obdoba tinktury. Přeceďte přes plátýnko a nalijte do rozprašovače. Postříkejte si boty, ponožky kalhoty i okolo krku a rukou než vyrazíte do lesa.
Nastříkejte tím i okenní rámy doma.
Nedoporučuju tento alkoholový repelent na sluníčko k vodě – alkohol na kůži s kombinací se slunečními paprsky způsobuje pigmentové skvrny. Lepší je vzít si 2 tabl. B-komplexu cca hodinu před výjezdem k vodě. Komáři a ovádi se vám budou vyhýbat také.
Skvělé jsou také vonné svíčky proti komárům nebo s hřebíčkem, bylinkové – podívejte se na https://www.vontreecandle.cz
Koupele v silném odvaru z hřebíčku pomáhají při domácí léčbě lupenky na rukou a mazáním bodlákovým olejem. Osobně vyzkoušeno, lupenka po půl roce zmizela.
Krásný den Vám přeji, no tak tady máme tu odpověď, psala jste mi e-mail, že jste se zbavila lupénky, tak to je skvělé, že Vám to zabralo! Třeba se inspiruje někdo další a pomůže jim to také 🙂