Hřebíček (Hřebíčkovec vonný)

(Syzygium aromaticum)
Tento tropický, stále zelený a velmi aromatický strom je asi 20 metrů vysoký. Cení se jeho květní poupata, která se sklízí až tehdy, když se původní zelená barva začne měnit na nachovou, následně se suší.

Hřebíček v kuchyni

Hřebíček se musí přidávat ve velmi malých množstvích, protože snadno zatlačí do pozadí chuť jiných druhů koření. Je dobrý do sladkých jídel i do pikantních chuťovek. Téměř po celém světě se přidává do pečiva, , dezertů, sirupů, a zavařenin.

K jakým pokrmům se hřebíček hodí?

Hřebíček je dobrý s jablky, červenou řepou, červeným zelím, mrkví, čokoládou, šunkou, cibulí, pomerančem, vepřovým masem, dýní, tykví a sladkými bramborami.

S jakým dalším kořením se hřebíček kombinuje?

Kombinuje se dobře s Novým kořením, bobkovým listem, kardamomem, skořicí, chilli, plody koriandru, fenyklem, zázvorem, muškátovým květem i oříškem, tamarindem.

Hřebíček pro zdraví

Jaké má hřebíček účinky?

  • antibakteriální – ničí bakterie a posiluje imunitu
    • zabraňuje tvorbě aftů
    • působí proti nachlazení zejména v začátku – viz článek Rychlá pomoc při nachlazení
    • působí proti paradontóze
  • analgetický
    • snižuje a odbourává bolest
    • hlavně při bolestech kloubů, revma
  • antiseptický
    • při vnějším i vnitřním použití působí dezinfekčně
    • desinfekce ran, špatně se hojících zranění
    • proti střevním zánětům, katarům, nevolnostem způsobeným požitím zkaženého jídla
  • anestetický
    • hřebíček má účinky místního znecitlivění (hřebíček se ale v takovém případě musí dotýkat přímo bolavé lokality)
    • zejména při bolestivých dásní
    • při bolestech v krku
    • při růstu zubu moudrosti, nebo po vytržení zubů
  • močopudný – pročišťuje organismu
  • čaj z hřebíčku – zastavuje průjem

Hřebíček tedy působí jak proti bolesti, tak protibakteriím – nejen že pomůže např. mírnit bolest např. v krku, ale díky antibakteriálním účinkům také pomáhá léčit.

Hřebíček ve směsi s tymiánem, černým či zeleným čajem představuje jeden z nejúčinnějších přírodních dezinfekčních prostředků, který je možno podávat vnitřně i zevně. Je účinný například při úplavicích jako léčebné klyzma těžkých střevních infekcí.

Tinktura proti paradontóze a zubnímu kazu

10 g hřebíčku a asi polovinu větší tyčinky skořice naložíme do 0,5 litru lihu (alespoň 60%) a necháme nejméně 14 dní uzavřené na teplém místě louhovat. Potom tekutinu přecedíme a uschováme v tmavé uzavřené láhvi. Tinkturou si pravidelně 2 x denně vyplachujeme a masírujeme dásně.

Hřebíček v kosmetice

Hřebíčkem proti vráskám

Vráskám, záhybům a podobným projevům můžeme předcházet s tímto léčivým nálevem:
5 hřebíčků přelijeme šálkem vřící vody a necháme 20 minut přikryté louhovat. Tímto nálevem si pravidelně ráno a večer natíráme obličej a postižená místa.

Hřebíček jako repelent

Proti mouchám a jinému létavému hmyzu v místnostech

Pomáhá dát do mističky patnáct kousků hřebíčku, zalít je vodou a nechat louhovat. Misku uložte kdekoliv v místnosti, kde máte celý den otevřená okna.

Tyto takzvané – „babské recepty“ jsou někdy překvapivě účinné!

Hřebíčkové odpuzovadlo hmyzu proto vyzkoušejte dříve, než nakoupíte chemikálie v drogerii, a uvidíte!  Stačí, aby byly hřebíčky stále ponořené pod vodou, proto je třeba občas dolévat.

Repelent do lesa proti klíšťatům a komárům

Použijte líh nebo jakoukoli pálenku, třeba i Alpu a ponořte do toho alkoholu hřebíčky – na husto, aby byly potopené. Nechte luhovat – 14 dní – je to obdoba tinktury. Přeceďte přes plátýnko a nalijte do rozprašovače.  Postříkejte si boty, ponožky kalhoty i okolo krku a rukou než vyrazíte do lesa.

Nastříkejte tím i okenní rámy doma.

Nedoporučuju tento alkoholový repelent na sluníčko k vodě – alkohol na kůži s kombinací se slunečními paprsky způsobuje pigmentové skvrny. Lepší je vzít si 2 tabl. B-komplexu cca hodinu před výjezdem k vodě. Komáři a ovádi se vám budou vyhýbat také.

Skvělé jsou také vonné svíčky proti komárům nebo s hřebíčkem, bylinkové – podívejte se na https://www.vontreecandle.cz

DSCN4455

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. babča napsal:

    Koupele v silném odvaru z hřebíčku pomáhají při domácí léčbě lupenky na rukou a mazáním bodlákovým olejem. Osobně vyzkoušeno, lupenka po půl roce zmizela.

    • Krásný den Vám přeji, no tak tady máme tu odpověď, psala jste mi e-mail, že jste se zbavila lupénky, tak to je skvělé, že Vám to zabralo! Třeba se inspiruje někdo další a pomůže jim to také 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů