(Anethum graveolens)
Čeleď: miříkovité (Apiaceae)
Původem této rostliny je jižní Rusko, západní Asie a východní část Středomoří. Pěstuje se pro své aromatické čárkovité listy i pro semena.
Kopr je vcelku nenáročný. Je to jednoletka, vysévá se po zmrzlých mužích a může se postupně vysévat i přes celé léto. Nemá rád přísušek, je tedy trochu náročnější na dostatek vody. Při nedostatku vody vyroste malý a velice brzy tvoří květy, tím pádem má málo listů.
Pokud nemáte zahradu, nebo jej chcete mít jednoduše při ruce, můžete jej pěstovat i na balkoně, podobně jako bylinky. Není nic lehčího, než si odskočit na balkon pro trochu kopru, když vaříme pokrm, do kterého se zrovna hodí 🙂
Pokud si chcete z některých rostlin nechat dozrát semínka, nesejte jej vedle fenyklu! Vysévejte kopr hodně daleko od fenyklu, protože se mezi sebou kříží a vzniklá semena už by nebyl čistý kopr.
Pokud plánujete mít kopr na zahradě, pomůže vám odlákat bělásky a dřepčíky. Je tedy dobré jej kombinovat s rostlinami, na které bělásci a dřepčíci jdou – kopr jim velmi znepříjemní pobyt a budou se vašim výpěstkům vyhýbat.
Pokud se chcete ponořit více do problematiky škůdců a chorob na rostlinách, podívejte se na eBook Choroby a škůdci bylin a nejen bylin – jak je řešit ekologickou cestou, abyste se neobávali bylinky a zeleninu konzumovat.
Více detailních informací, jak vám může eBook pomoci a na jaké škůdce a choroby se zaměřuje, zjistíte TADY >>>
Sbírají se především listy, ale i semena. Semena kopr vytvoří zhruba do 2 měsíců po vzcházení.
Nálev na jeden šálek se připraví ze 2 čajových lžiček drcených semen, zalijí se vroucí vodou a nechá se to 10 minut luhovat. Po té se to scedí a popíjí. Doporučená denní dávka jsou 3 šálky denně.
Ale POZOR!
Silici nikdy neužívejte vnitřně, jen malá lžička může být smrtelná! Silice je určena do koupele. Tam stačí právě ta jedna čajová lžička.
Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, s kořenovou zeleninou, zelím, květákem a okurkami. Hodí se i k vejcím.
Výborná je klasická koprová omáčka, kulajda nebo se čerstvý kopr také připravuje společně s kysanou smetanou a trochu hořčice jako omáčka k červené řepě. Připravují se z něj také různé salátové dresinky.
Listy, květy i semína se používají do láků při nakládání zeleniny. Je možné si také zhotovit ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka, má pak výraznější chuť.
Semínka se používají do koření, nebo se mohou použít i místo kmínu do brambor či k dýni.
Při vaření se kopr přidává až nakonec, vařením se z něj rychle ztrácí aroma.
semena kopru
Nejlepší je kopr zmrazit – takto si zachová své aroma. Listy kopru upěchuju do nádobky tak, aby byla nádobka co nejvíc napěchovaná. Je potřeba mít plastovou nebo mělkou skleničku s širokým hrdlem, aby se zmražený kopr pak dal snáze vyndat. Odebírám pak podle potřeby.
Dobrý deň,Ste super a Vašečlánky ako aj celá stránka je výborná ,odporučila som ju aj mojim priateľom. Nech sa Vám darí a zdravím Vás!!!
Děkuji moc, to mě těší 🙂