(Anethum graveolens)

Čeleď: miříkovité (Apiaceae)

Jak využít kopr v kuchyniPůvodem této rostliny je jižní Rusko, západní Asie a východní část Středomoří. Pěstuje se pro své aromatické čárkovité listy i pro semena.

Pěstování kopru

Kopr je vcelku nenáročný. Je to jednoletka, vysévá se po zmrzlých mužích a může se postupně vysévat i přes celé léto. Nemá rád přísušek, je tedy trochu náročnější na dostatek vody. Při nedostatku vody vyroste malý a velice brzy tvoří květy, tím pádem má málo listů.

Pokud nemáte zahradu, nebo jej chcete mít jednoduše při ruce, můžete jej pěstovat i na balkoně, podobně jako bylinky. Není nic lehčího, než si odskočit na balkon pro trochu kopru, když vaříme pokrm, do kterého se zrovna hodí 🙂

Tip:

Pokud si chcete z některých rostlin nechat dozrát semínka, nesejte jej vedle fenyklu! Vysévejte kopr hodně daleko od fenyklu, protože se mezi sebou kříží a vzniklá semena už by nebyl čistý kopr.

Pokud plánujete mít kopr na zahradě, pomůže vám odlákat bělásky a dřepčíky. Je tedy dobré jej kombinovat s rostlinami, na které bělásci a dřepčíci jdou – kopr jim velmi znepříjemní pobyt a budou se vašim výpěstkům vyhýbat.

Pokud se chcete ponořit více do problematiky škůdců a chorob na rostlinách, podívejte se na eBook Choroby a škůdci bylin a nejen bylin – jak je řešit ekologickou cestou, abyste se neobávali bylinky a zeleninu konzumovat.

Více detailních informací, jak vám může eBook pomoci a na jaké škůdce a choroby se zaměřuje, zjistíte TADY >>>

Co se sbírá

Sbírají se především listy, ale i semena. Semena kopr vytvoří zhruba do 2 měsíců po vzcházení.

Účinky kopru pro zdraví

  • Proti plynatosti a zklidnění trávicího traktu – ze záznamů objevených v 3000 let starých egyptských hrobkách bylo zjištěno, že kopr byl užíván ke zklidnění trávicí soustavy a plynatosti. Kopr je výborný pro kojence při kolikách, je jemnější než fenykl a proto je pro malinké děti velice vhodný.
  • Na podporu trávení – nálev nebo tinktura z koprových semen.

Nálev na jeden šálek se připraví ze 2 čajových lžiček drcených semen, zalijí se vroucí vodou a nechá se to 10 minut luhovat. Po té se to scedí a popíjí. Doporučená denní dávka jsou 3 šálky denně.

  • Antibakteriální účinek – kopr potlačuje růst některých druhů bakterií způsobujících oneocnění střev, předchází i nakažlivým průjmům způsobeným těmito mikroogranismy. Velice silný účinek má v tomto případě silice ze semen kopru. Likviduje i bakterie způsobující záněty močových cest.

Ale POZOR!

Silici nikdy neužívejte vnitřně, jen malá lžička může být smrtelná! Silice je určena do koupele. Tam stačí právě ta jedna čajová lžička.

Kopr v kuchyni

Čerstvý kopr se výborně hodí k rybám, mořským plodům, s kořenovou zeleninou, zelím, květákem a okurkami. Hodí se i k vejcím.

Výborná je klasická koprová omáčka, kulajda nebo se čerstvý kopr také připravuje společně s kysanou smetanou a trochu hořčice jako omáčka k červené řepě. Připravují se z něj také různé salátové dresinky.

Listy, květy i semína se používají do láků při nakládání zeleniny. Je možné si také zhotovit ocet, do kterého se nedávají listy, ale květy a semínka, má pak výraznější chuť.

Semínka se používají do koření, nebo se mohou použít i místo kmínu do brambor či k dýni.

TIP!

Při vaření se kopr přidává až nakonec, vařením se z něj rychle ztrácí aroma.

Květ koprukvět kopru

 

semínko kopru

semena kopru

Uchovávání kopru

Nejlepší je kopr zmrazit – takto si zachová své aroma. Listy kopru upěchuju do nádobky tak, aby byla nádobka co nejvíc napěchovaná. Je potřeba mít plastovou nebo mělkou skleničku s širokým hrdlem, aby se zmražený kopr pak dal snáze vyndat. Odebírám pak podle potřeby.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Lubica napsal:

    Dobrý deň,Ste super a Vašečlánky ako aj celá stránka je výborná ,odporučila som ju aj mojim priateľom. Nech sa Vám darí a zdravím Vás!!!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů