Kopřiva dvoudomá

(Urtica dioica)

kopřiva dvoudomá

Kopřiva patří k bylinám, které obsahují nejvíce křemíku – obsahuje velké množství kyseliny křemičité.

Křemík jako takový je v dnešních běžných potravinách zastoupený velmi málo, a při tom jeho nedostatek má za následek chorobné změny v organismu.

Křemík je prvek krásy

Ovlivňuje růst krásných vlasů, nehtů, zubů a pokožky. Takže není nic lepšího, než tento prvek podat tělu vnitřně, žádné krémy se tomu nemohou vyrovnat!

Kopřiva pro zdraví

Kyselina křemičitá je součástí tkání, snižuje propustnost cévních stěn a vlásečnic, čímž brání vzniku modřin. Zvyšuje elasticitu cévních stěn a podporuje i tvorbu placenty.

Křemík přímo ovlivňuje růst – působí při budování kostí jako iniciátor procesů mineralizace, je velice potřebný při regeneraci zlomenin. Kopřiva obsahuje další minerální látky jako je vápník, železo, draslík, fosformangan, síru. Z vitamínů jsou to vitamin Cprovitamín A a vitamín B1.

Z kopřiv je ideální připravit čaj, čistí krev. Chuť pro někoho nemusí být moc vábná, ale jde jen o zvyk. Je možné si čaj osladit medem. Nebo je možné jej pít na studeno smíchaný s jablečným moštem.

Pokud vás zajímá, jak využít kopřivu po celý rok, od kořenů přes listy až kopřivová semínka, k čemu je tinktura z listů a kořenů, jak se dávkuje a také recepty na kopřivové pochutiny, zde je praktická e-příručka KOPŘIVA DVOUDOMÁ – dostanete se k ní TUDY >>>

Kopřiva v kuchyni

Z kopřiv lze připravit výborný špenát. Kdo holduje špenátu, tak z kopřiv si na něm opravdu smlsne! Musí se sbírat mladé lístky na jaře – vrcholky kopřiv, protože později je žilnatina tvrdší a špatně se pak zpracovává. Připravujte jej tak, že listy napřed spaříte a pak nasekáte.

Příprava je shodná jako u klasického špenátu, rozhodně nezapomeňte při dušení přidat alespoň 2 stroužky česneku! Až je vše hotovo, tak doporučuji ještě na jemno rozmixovat tyčovým mixérem 🙂 A je to opravdu lahoda. Lze ji i přimíchat do klasického špenátu.

Je to jedna z rostlin která by se měla v kuchyni uplatňovat více než jen na jaře. Měla by se zařadit pravidelněji do jídelníčku, protože obsahuje mnohem více prospěšných látek než špenát.

Ve videu níže v letním období jsou velmi výborná kopřivová semínka, která se mohou i nasušit a používat jako zdroj vitamínů přes zimu.

TIP!

Když sbírám kopřivy, tak jich přinesu domů více, a lze ji dat spařenou a nasekanou do mrazáku – udělat si zásobu pro příští špenátové hody. Je výborná i do štrůdlu na slano z listového těsta. do polévky nebo do omelet. Použití je naprosto stejné jako u klasického špenátu. Jen ta chuť je opravdu skvělá!

Kopřiva v kosmetice

V kosmetice je kopřiva dobrá na oplach vlasů – zvláště vlasů příliš se mastících. Používá se i do pleťové kosmetiky pro mastnou pleť. Kopřiva je tedy velice prospěšná a patří mezi bylinky pro zdraví. Na zahradě ji najde každý aspoň jako plevel, tak neváhejte a natrhejte si ji.

PRAKTICKÁ BROŽURKA – KOPŘIVA DVOUDOMÁ

KRÁLOVNA BYLIN

  • kdy se které části sbírají a jaké mají účinky
  • jak udělat tinkturu z kořene a k čemu slouží + dávkování
  • recepty na kopřivové pochoutky – zdroj vitamínů a minerálů
  • jak využít kopřivu v kosmetice
  • srovnání nutričních hodnot se salátem a špenátem

>>> PODÍVAT SE NA DETAILY O E-BROŽURCE <<<

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů