Kopřiva dvoudomá

(Urtica dioica)

kopřiva dvoudomá

Kopřiva patří k bylinám, které obsahují nejvíce křemíku – obsahuje velké množství kyseliny křemičité.

Křemík jako takový je v dnešních běžných potravinách zastoupený velmi málo, a při tom jeho nedostatek má za následek chorobné změny v organismu.

Křemík je prvek krásy

Ovlivňuje růst krásných vlasů, nehtů, zubů a pokožky. Takže není nic lepšího, než tento prvek podat tělu vnitřně, žádné krémy se tomu nemohou vyrovnat!

Kopřiva pro zdraví

Kyselina křemičitá je součástí tkání, snižuje propustnost cévních stěn a vlásečnic, čímž brání vzniku modřin. Zvyšuje elasticitu cévních stěn a podporuje i tvorbu placenty.

Křemík přímo ovlivňuje růst – působí při budování kostí jako iniciátor procesů mineralizace, je velice potřebný při regeneraci zlomenin. Kopřiva obsahuje další minerální látky jako je vápník, železo, draslík, fosformangan, síru. Z vitamínů jsou to vitamin Cprovitamín A a vitamín B1.

Z kopřiv je ideální připravit čaj, čistí krev. Chuť pro někoho nemusí být moc vábná, ale jde jen o zvyk. Je možné si čaj osladit medem. Nebo je možné jej pít na studeno smíchaný s jablečným moštem.

Kopřiva v kuchyni

Z kopřiv lze připravit výborný špenát. Kdo holduje špenátu, tak z kopřiv si na něm opravdu smlsne! Musí se sbírat mladé lístky na jaře – vrcholky kopřiv, protože později je žilnatina tvrdší a špatně se pak zpracovává. Připravujte jej tak, že listy napřed spaříte a pak nasekáte.

Příprava je shodná jako u klasického špenátu, rozhodně nezapomeňte při dušení přidat alespoň 2 stroužky česneku! Až je vše hotovo, tak doporučuji ještě na jemno rozmixovat tyčovým mixérem 🙂 A je to opravdu lahoda. Lze ji i přimíchat do klasického špenátu.

Je to jedna z rostlin který by se měla v kuchyni uplatňovat více než jen na jaře. Měla by se zařadit pravidelněji do jídelníčku, protože obsahuje mnohem více prospěšných látek než špenát.

Velmi zajímavé je nutriční srovnání se špenátem nebo i jinou zeleninou a přečtěte si o tom proč jsou divoké bylinky tak důležité >>>.

TIP!

Když sbírám kopřivy, tak jich přinesu domů více, a lze ji dat spařenou a nasekanou do mrazáku – udělat si zásobu pro příští špenátové hody. Je výborná i do štrůdlu na slano z listového těsta. do polévky nebo do omelet. Použití je naprosto stejné jako u klasického špenátu. Jen ta chuť je opravdu skvělá!

Kopřiva v kosmetice

V kosmetice je kopřiva dobrá na oplach vlasů – zvláště vlasů příliš se mastících. Používá se i do pleťové kosmetiky pro mastnou pleť. Kopřiva je tedy velice prospěšná a patří mezi bylinky pro zdraví. Na zahradě ji najde každý aspoň jako plevel, tak neváhejte a natrhejte si ji.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ A V BYTĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů