(Coriandrum sativum)

Je to bylinka, u které je pěstování nenáročné a dá se využít úplně celá. Známe ji spíš jako koření, protože se koriandrové semínko používá do kořenících směsí, například se nachází v Kari. Můžeme si ji klidně pěstovat i doma za oknem a využívat její listy do omáček, polévek, zeleninových směsí, dokonce i pod maso. Pojďme se podívat, jakými způsoby se dá využít, jaké má účinky na zdraví a na možnosti pěstování.dscn6637

Využití koriandru v kuchyni

Původ koriandru je ve Stedomoří a v západní Asii. V současné době se pěstuje a využívá po celém světě.

Listy

Vždy se přidávají až na závěr tepelné úpravy, aby neztratily chuť a aroma. Někdo chuť koriandrových listů zbožňuje, někdo to zase nemusí, kvůli zvláštní, někdy až mýdlové chuti. Říká se jim také „čínská petržel“. Přidávají se do polévek, dušených pokrmů se zeleninou i masem, k rybám, do ovocného chutney. Jsou dobré také s kokosovým mlékem, okurkou, do zeleninových salátů, s mořskými plody, s luštěninami, v rýži nebo i ve vařených bramborách.

Je dobré listy koriandru raději zamrazit s trochou vody než je sušit. Sušené už nemají takovou dobrou chuť, takže se ani v sušeném stavu při vaření nepoužívají.

K jakému koření se listy koriandru hodí?

V dušených pokrmech s jarní cibulkou, zázvorem, dobře se kombinuje také s bazalkou, chilli, pažitkou, mátou, petželí, koprem, citronovou šťávou a dokonce i s mátou.

Plody (semena)

Marocká varieta koriandru

Marocká varieta koriandru

V první řadě jsou dvě variety koriandru – kulatá semena má marocká varieta a protáhlejší semena má indická varieta. Každá má odlišnou chuť. V mexické a indické kuchyni se používají často obě variety, dobře se doplňují.

Plody koriandru se sklízí až když zhnědnou, ale dříve, než začnou vypadávat. Pak se praží krátce na sucho na pánvi a pak se po rozemletí se používají často do kořenících směsí. Hodí se k ochucování zeleninových jídel, dušených pokrmů, také do uzenin, do polévek, často je součástí rybí polévky. Plod koriandru se také používá do sladkých pokrmů – je součástí sušenek, dortů s ovocem (jablka, hrušky), také se přidává do ovocných kompotů. Kombinuje se také s houbami, rybami, luštěninami, kuřecím a vepřovým masem, s jablky, hruškami a citrusovými plody.

Indická varieta koriandru

Indická varieta koriandru

K jakému koření se semena koriandru hodí?

Opět se hodí k chilli, pepřem, také s novým kořením, skořicí, hřebíčkem fenyklem, česnekem, zázvorem, s muškátovým květem i muškátovým oříškem.

Kořen koriandru

Úzký dlouhý kořen se se dá využít podobně jako zázvor. Je také možné jej nechat vařit ve vývaru, nebo jako součást dušených nebo zapékaných zeleninových směsí.

Účinky koriandru

Jaké má koriandr účinky na naše zdraví? Listy i semena mají podobné účinky, ale semena a kořen mají účinky výraznější.

  • podporuje trávení
  • protizánětlivé účinky – při poruchách trávení, průjmech, celkově trávení příznivě upravuje
  • upravuje chuť k jídlu (výluh v pálence slouží jako aperitiv)
  • působí jako mírné sedativum (uklidňující účinek) – silice se přidává do mastí při bolestech kloubů a svalů
  • proti nadýmání
  • působí proti kašli
  • podporuje jaterní činnost
  • posiluje imunitu

Koriandr má také afrodiziakální účinky – vyzkoušejte nápoj lásky:

Je to vlastně svařák trochu jinak. Rozdrcená pražená semínka smícháme s horkým vínem a přidáme skořici a zázvor. Tento nápoj skvěle zahřeje a rozproudí každého do poslední buňky v těle.

Pěstování koriandru

REGISTROVAT SE DO MINIKURZU O PĚSTOVÁNÍ BYLINEK ZE SEMEN – KLIKNĚTE ZDE >>>

Zkvet-koriandruáleží jen na tom, jakým způsobem budeme chtít rostlinu využívat. Pokud chceme jen listy, postačí nádoba za oknem nebo na balkoně, pokud chceme sklízet více semen, už se neobejdeme bez záhonu.

Je to vděčná bylinka, kterou prostě můžete pěstovat doma za oknem, taky na zahradě nebo terase. Koriandr je letnička, která se vysévá po zmrzlých mužích na záhon. Lepší je však předpěstování v březnu nebo v dubnu do nádob, které si můžeme ponechat doma, nebo je pak umístit na balkon, nebo je můžeme vysázet ven záhon. Listy můžeme sklízet poměrně brzy, na semena si počkáme až do srpna.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jiří Sehnal napsal:

    Dobrý den, léčitel mi předepsal čaj z koriandru. prosím o sdělení co bych si měl u Vás objednat a jak to vařit. Děkuji. Jestli mi můžete to něco zaslat dobírkou, tak to rád zaplatím. Děkuji
    Jiří Sehnal, Selská 769, Vřesina u Bílovce. 742 85

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů