Léčivé plevele v pozdnějším létě

Pro velký úspěch článku PROČ MÁM RÁDA PLEVELE NA ZAHRADĚ přidávám další článek o tom, které léčivé

plevele rostou v letním období –  o prázdninách.

Mochna husí (Potentilla anserina)

Tato vytrvalá bylinka se vyskytuje opravdu hojně, sbírá se kvetoucí nať. Především působí proti křečím hladkého svalstva při kolikových bolestech břišních, žlučníkových ledvinových i menstruačních. Povzbuzuje chuť k jídlu a působí také protizánětlivě a ochranně na sliznice trávicího ústrojí.

Nejčastěji se připravuje odvar z 1 až 2 čajových lžiček sušené mochny husí na šálek vody. Vaří se 3 minuty a podává se 3x denně.

Kokoška pastuší tobolka(Capsella bursa pastoris)

kokoška květKokoška je opravdu cenná bylina, při tom je považována za velmi obtížný plevel. Nejčastěji se používá při různých druzích krvácení.

Při krvácení z nosu, žaludku, střev, ledvin, dokonce i při nepravidelném nebo velmi silném krvácení dělohy při menstruaci. Při těchto problémech se pijí 2 – 3 šálky kokošky denně.

Pomáhá i při krvácení „zlaté žíly“ – hemoroidů (výplachy a sedací koupele). Dokonce pomáhá i posilovat srdce a svaly, velmi dobře působí při atrofii svalů.

Příprava čaje: Čajovou lžičku natě kokošky spaříme horkou vodou a krátce vyluhujeme.

Na této bylince je skvělé to, že má dlouhou vegetační dobu, lze ji sbírat poměrně dlouhou dobu – od jara až do pozdního léta. Nemusíme tedy hlídat termín sběru jako u jiných bylinek, aby jsme ji nepropásli.

Černohlávek obecný (Prunella vulgaris)

černohlávek z blízka2Velice hojný na lukách a v trávnicích zahrad či parků. Lehce se zaměňuje se zběhovcem plazivým. Nemusíte se však obávat, protože zběhovec je také léčivý, jak už jsem psala výše. U černohlávku se sbírá hlavně nať před květem a má hojivé účinky při poraněních. Rozemletá sušená nať se do ran přímo nasype. Kromě hojivých účinků má také desinfekční účinky. Samozřejmě se dá použít i formou nálevu jako obklad.

Díky své vysoké protizánětlivosti se používá jako kloktadlo při angínách a při zánětech nosohltanu. V podobě tinktury má opravdu velkou sílu, co se týká protizánětlivých účinků – jak vnitřně (zažívací ústrojí), tak i na potírání ran.

Lopuch větší (Arctium lappa)

LopuchJe to dvouletá bylina, u které se využívá hlavně kořen – koncem léta, nebo list po celou dobu vegetace. Působí výborně na vnitřní pročištění organismu – podporuje činnost ledvin a odstraňování toxinů z těla, což se významně projevuje pěknou pletí a vlasy. Je to velice účinný lék při různých dermatitidách. Lze jej používat i při cukrovce, dokonce je to doporučováno. Lopuch upravuje celkově látkovou výměnu.

Čekanka obecná (Cichorium intybus)

Je to plevel spíše na polích, ale opět velice cenná bylinka! Využívá se převážně kořen.

Další zástupce z bylin s čistícím účinkem organismu, zlepšující látkovou výměnu, posilující činnost jater, žlučníku a ledvin. Z toho plyne, že podobně jako lopuch pomáhá i při dermatitidách (ekzémy).

Léčí také záněty zažívacího ústrojí a čistí krev.

Nechce se vám sbírat a sušit kořen čekanky? Kupte si meltu!

Čekankový kořen je hlavní součástí melty – za války jako náhražka místo kávy, dnes léčivá směs. Melta obsahuje právě směs kořene čekanky, cukrové řepy, drcených obilek ječmene a žita.

Nálev z květů čekanky se používá k výplachům při zánětech spojivek.

Jetel plazivý (Trifolium repens) bílý

Jetel luční (Trifolium pratense) červený

jetel luční DSCN4858 Tuto bylinku jsme znali už jako děti, už kvůli tomu, že jsme hledali čtyřlístky pro štěstí. Sbírají se květy, které se suší a používají se na čaj. Květ jetele se používá ve směsích proti průjmům a střevním potížím zánětlivého charakteru. Působí také při vlhkém kašli – ředí hlen a působí protizánětlivě také v trávicím traktu.

Protizánětlivé účinky jetele se také využívají při různých ženských problémech – kvasinky, výtoky. Nejlepší je opět vnitřní užívání formou čaje.

TIP:

  • Potřebujete mít přehled o tom, které bylinky se v kterou dobu mohou sbírat?
  • Chybí vám přehled o tom, které bylinky by mohly řešit zrovna váš zdravotní problém?
  • Nebo vám schází třeba recepty, jak je možné bylinky použít při přípravě pokrmů nebo jak si namíchat čaje?
Tyto všechny informace najdete v knize  DIVOKÉ BYLINKY >>>
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jaroslav Muroň napsal:

    Děkuji za možnost přečíst si tyto stránky. Moc jsem se poučil a Vaše rady využiji a budu propagovat. Vždyť tyto rostlinky rostou a kvetou skoro na všech našich zahradách.

    • Mockrát děkuji. Rozhodně je stále opomíjená síla divokých bylin, avšak sleduji, že postupem času je stále více těch, kteří přišli na to, že se bez přírody prostě neobejdeme. Rozhodně ne dlouhodobě 🙂

  2. Hanka napsal:

    Moc děkuji za tak poučné čtení, které mě moc zajímá . Díky Hanka

  3. T napsal:

    super přehled, ještě je usušte, dejte někam na eshop 🙂

    • Hezký den,
      je to spíše návod na to, aby si každý dokázal bylinky posbírat a věděl, jak se dají využít. Není nad to, nasbírat si své čerstvé bylinky 🙂

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů