Lékořice lysá

(Glycyrrhiza glabra)

Je to teplomilná vytrvalá bylina z Blízkého východu. Dorůstá výšky až 150 cm, využívá se kořen, který má silný oddenek s válcovitými výběžky. Ty jsou vrásčité a hnědé se žlutou dření. Sklízí se cca po 4 letech tento kořen s výběžky. Co způsobuje sladkou chuť lékořice? Jedná se o sůl kyseliny glycyrrhizinové. A právě ta je zodpovědná za typickou sladkou chuť. Glycyrrhizin – látka až 50x sladší než řepný cukr.

První zmínky o lékořici sahají do doby 3000 let před Kristem. V tradiční čínské medicíně zaujímá tato bylina hned druhé místo po ženšenu.

licorice-473792_640

Lékořice v kuchyni

Z kořene lékořice se připravují cukrovinky. Kořen se naseká se na malé kousky a rozemele se. Vzniklá hmota se dále vaří dokud nezíská černou barvu a potřebnou hustotu. Takto vznikne pendrek.

Lékořice se přidává do některých likérů jako je Fernet, italský likér Galliano nebo Sambuca, řecký Ouzo, turecká Rakije, francouzský Pernod, dále silnějších ochucených piv z belgické a anglické provenience (stout, porter) a některých nealkoholických nápojů.

S jakým kořením se lékořice kombinuje?

Dobře se kombinuje se skořicí, hřebíčkem, koriandrem, fenyklem, zázvorem, sečuánským pepřem a badyánem.

Léčivé účinky lékořice

Proti dráždivému kašli a také k usnadnění vykašlávání

Nálev z lékořice – osvěžující nápoj připravený z mletého kořene je proti dráždivému kašli, nebo se může přímo žvýkat kořen.

Látky z lékořice vyvolávají naředění hustého hlenu z dýchacích cest. Proto se používá do sirupů jako doplněk ke zmírnění kašle a na podporu vykašlávání při astmatu nebo chronické bronchitidě.

Lékořice jako projímadlo

Kořen lékořice je i mírné projímadlo. Připravte odvar z 5 ml mletého kořene ve 225 ml vody a berte 3x denně.

Lékořice působí příznivě na zažívání

Látky z lékořice regulují tvorbu žaludečních šťáv a působí proti tvorbě žaludečních a dvanáctníkových vředů. V malých dávkách podporuje lékořice častější močení, ve vyšších dávkách močopudné účinky naopak mizí a močení naopak potlačuje.

Lékořice pro zklidnění a proti únavě

Z dalších účinků je známo například působení proti zánětu a zvýšenému svalovému napětí. podporuje činnost nadledvinek (čímž je vhodná k léčení chronického únavového syndromu, a jiných obtíží ovlivňovaných hladinou hormonu kortizonu, což je hlavní hormon nadledvinek).

Játra a slinivka

Lékořice má velmi regenerující účinky na slinivku. Slinivka je spojována se všemi sliznicemi v lidském organismu. Takže například při potížích se žaludkem, střevy, sliznicí jícnu, dýchacími obtížemi atd., je nutné posílit slinivku a na to je lékořice naprosto geniální!

Menstruace a klimakterium

Tato léčivka přináší úlevu i při menstruačních a klimakterických potížích. Glycirrhizin má estrogenní účinky a je schopen vázat se na estrogenní receptory v organismu. Pokud je v těle naopak zase nadbytek estrogenů, blokuje glycyrrhizin jejich přístup k receptorům a snižuje tak jejich účinek. Má také pozitivní vliv na kostní metabolismus u žen – působí proti osteoporóze (řídnutí kostí).

Lékořice na imunitu a proti virům

Tuto bylinku můžeme s úspěchem použít při léčbě každého zánětlivého onemocnění. Lékořice regeneruje posiluje organismus – ne nadarmo se říká „Je to na pendrek“ když se něco nedaří, nebo se někdo cítí špatně. Svými léčebnými účinky působí i při hepatitidě, protože umí potlačit virus, který ji vyvolává. V Japonsku se glycyrrhizin podává nitrožilně u nemocných s hepatitidou B, protože vede ke zlepšení jaterních funkcí a někdy i k vyléčení „žloutenky“.

V zimním období je dobré dvakrát až třikrát týdně si kořenem lékořice osladit čaj. Doporučila bych to i u malých dětí. Je to výborná prevence proti všem respiračním onemocněním. Tímto způsobem dochází průběžně i k odhlenění organismu.

 Pro děti používáme následující ředění:

  • do dvou let věku – jednu čajovou lžičku již hotového čaje zředíme s dvěma dcl čisté vody
  • od tří do pěti let – dvě čajové lžičky již hotového čaje zředíme s dvěma dcl čisté vody
  • pak už ředit nemusíme.

LÉKOŘICOVÁ TINKTURA
Tento přípravek je vhodný na regeneraci slinivky, při poruchách menstruačního cyklu či klimakteriu. Tinkturu užíváme třikrát denně patnáct kapek, pravidelně po dobu osmi týdnů.
Potřebujeme:

Jednu lžíci drceného kořene lékořice přelijeme třemi dcl šedesáti procentního lihu – lze i klasická pálenka. Pak necháme čtrnáct dní na teplém místě louhovat a nezapomeneme denně protřepat. Pak přecedíme, nalijeme do skleněné lahve a uschováváme v temnu. Touto tinkturou si můžeme ošetřovat i kožní neduhy.

Lékořici bychom měli užívat maximálně osm týdnů, potom by měla následovat alespoň dvou měsíční pauza.

Nežádoucí účinky lékořice při vyšších dávkách a kdo by si měl dát pozor

S lékořicí i s její tinkturou nebo čajem – jakékoli vnitřní užívání se musí provádět opatrně, rozhodně bychom se neměli předávkovávat. Tolerance lékořice je značně individuální, a na studiích se zdravými dobrovolníky se jako bezpečné ukázaly dávky mezi 100 – 200 mg glycyrrhizinové kyseliny denně. V Evropské unii je za maximální horní limit denního příjmu stanoveno množství 100 mg glycyrrhizinu, což je přibližně 60 – 70 g lékořice.

Vyšší příjem lékořice může způsobit zvyšování hladiny sodíku a vody v organismu a zvýšené ztrátě draslíku. Lékořice při vyšších dávkách zvyšuje krevní tlak, takže se nedoporučuje lidem s vysokým tlakem, nedoporučuje se užívat ani v těhotenství.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů