Naše top bylinky v červenci a pár zajímavostí

Období prázdnin je opravdu na divoké bylinky velmi hojné. Jen je potřeba si vybrat zrovna ty bylinky, které potřebujeme.  V našem případě jsou to tyto:

  • květ čekanky obecné
  • květ divizny velkokvěté
  • semínko kopřivy dvoudomé
  • květ řebříčku obecného
  • nať rdesna ptačího
  • nať řepíku lékařského

Máme možnost sbírat obrovské množství různých bylinek, avšak sbíráme jen ty, které zrovna nám přináší užitek a které potřebujeme. Pokud byste i vy chtěli vědět, které bylinky můžete v tomto období sbírat (vlastně v celé sezóně od jara do podzimu), díky eBooku Divoké bylinky budete mít všechno pohromadě. Vlastně si můžete vybrat, které bylinky jsou aktuální zrovna pro vás nebo vaše blízké podle toho, jaké obtíže zrovna řešíte.

Vraťme se tedy blíže k těm bylinkám, které sbírám, k čemu je využívám a třeba také najdete inspiraci 🙂

Čekanka obecná

V červenci sbírám hlavně květ čekanky, který působí proti zánětům očních spojivek a používá se společně se světlíkem na výplachy očí. Květ se suší – nejlépe v teple a rychle, jinak zbělá. I když bychom jej mohli sbírat i později na konci léta, je ideální doba sběru květu právě v tom teplém letním období z důvodu snadnějšího sušení.

Divizna velkokvětá

Sbírám hlavně květ divizny, protože je naprosto skvělý na suchý dráždivý kašel. Mám malé děti a ty občas na dráždivý kašel trpí – hlavně to ve školkovém věku, tak na ni nedám dopustit. Sbírám a suším květ, který pak smíchám do čaje společně s květem podbělu, topolovky  a truskavce.

Výborný je také sirup z divizny:

Diviznové květy postupně sbíráme a vkládáme do cukru. Nejlépe ve sklenici o objemu 0,7 litru. Nejprve uděláme vrstvu cukru na dně – cca 2 cm a pak klademe květy cukru. Zase prokládáme vrstvu cukru a vrstvu květů. Vrstvy jsou vysoké asi 1 cm (nevadí, když se nám to promíchá a vrstvy nejsou jasně viditelné).
Důležité je vždycky vrstvy pořádně upěchovávat.

Vzhledem k tomu, že divizna kvete postupně, každý den sbíráme květy, tak můžeme sklenici plnit i několik dní. Musíme však myslet na to, že vždy, když plníme sklenici květy, musíme dát nahoru zase vrstvu cukru a upěchovat, aby květy nezhnědly. Až máme sklenici plnou, tak ji uzavřeme (končíme opět vrstvou cukru) a necháme 14 dní až 3 týdny stát na stinném teplém místě.

Pak obsah sklenice vyklopíme do smaltovaného hrnce nebo skleněné varné nádoby a přidáme 150 ml převařené vody. Lehce zahříváme tak dlouho, dokud se cukr nerozpustí. Dosáhneme ke konci teploty cca 80 °C, nemělo by se to vařit. Pak přes sítko plníme do sklenic, které jsou vyvařené a vypláchnuté rumem nebo slivovicí, včetně víček. Po naplnění obrátíme dnem vzhůru, jako při klasickém zavařování.

Tento sirup je výborný proti suchému dráždivému kašli, užívá se 1 čajová lžička 3x denně.

Kopřiva dvoudomá

V letním období sbírám kopřivová semínka, protože už se nedají sbírat vrcholky natě – jsou už hodně tuhé a nedají se příliš konzumovat. Proto je výborné semínko kopřivy. Hlavně jej suším na zimu, je to bohatý zdroj vitamínů a minerálů.

Obsahuje hlavně Křemík – přímo ovlivňuje růst – působí při budování kostí jako iniciátor procesů mineralizace, je velice potřebný při regeneraci zlomenin. Kopřiva obsahuje další minerální látky jako je vápník, železo, draslík, fosformangan, síru. Z vitamínů jsou to vitamin Cprovitamín A a vitamín B1.

Kopřiva má těchto látek mnohem více než běžná pěstovaná zelenina, dokonce trumfne i špenát. O tom, jak je důležitá konzumace divokých bylinek píšu podrobněji tady >>>

Pro bližší informace se podívejte na video níže, jak se dají semínka kopřivy sbírat, uchovávat a využít.

Níže je video od Štěpána a Melanie Matějkových ze Síly pro život slíbené video o tom jak udělat pralinky s kopřivovými semínky.

 

Řebříček obecný

Tuto bylinku jako žena nemohu v žádném případě opomenout. Je skvělý společně s kontryhelem na úpravu menstruačního cyklu, působí preventivně proti cystám a myomům a zároveň tlumí menstruační bolesti. Pokud má žena třeba i hodně krvácivou menstruaci, tak doporučuji s řebříčkem kobinovat i kokoškou.

Dělám si čaj z čerstvých bylin, v letním období není o tyto bylinky nouze, ale také si je suším, abych mohla čaj popíjet i v zimě.

Rdesno ptačí – truskavec

Tuto bylinku sbírám opět do průduškového čaje, zmínila jsem jej už výše u divizny. Truskavec podporuje odkašlávání, působí hojivě a regeneračně na plicní a průduškovou tkáň. Snižuje také horečku. Při léčbě dýchacích cest se doporučuje užívat společně s jitrocelem (list), tymiánem (nať), podbělem (list i květ), anýzem (semeno), fenyklem (semeno)

Má také ještě další účinky na močové ústrojí proti kaménkům a také působí detoxikačně. Sbírám jej hlavně kvůli skvělým hojivým účinkům na průdušky.

Řepík lékařský

Řepík má velké léčivé účinky při všech zánětech v krku, ústech, v hrtanu; používá se také při angíně (zánětech mandlí) a zápalech sliznice dutiny ústní. Tlumí průjmy a zánětlivé procesy v trávicím systému.

Také pomáhá proti křečovým žilám a ekzémům.

Sbírám nať, kterou také suším.

Sběr bylinek nám přináší také pěkné chvíle strávené spolu, odreagování a toulky přírodou. Na cestách se dá nasbírat i taková pěkná luční kytička 🙂

Lámete si taky hlavu, jaké bylinky v aktuálním období zrovna rostou a k čemu je můžete využít?

Schází vám přehledný manuál o divokých bylinkách z přírody?

Uvítali byste přehled sběru bylinek podle aktuálního měsíce v roce?

Taky nesmí chybět recepty, jak bylinky prakticky využít – jakým způsobem uchovat a co se dá z nich vyrobit a uvařit….

Praktický průvodce divokými bylinkami ZDE >>>

Líbil se vám článek? Sdílejte jej a dejte o něm vědět svým přátelům!

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů