Dnes si popovídáme něco o pažitce pobřežní. Je to vlastně ta klasická pažitka, kterou známe. Pokud si ji chcete vypěstovat, doporučuji ze semen – lepe se uchytne na stanovišti. První rok bude sice slabší, ale později se bujně rozroste. Podíváme se také nato, jaký má příznivý vliv na naše zdraví.
Je to vytrvalá bylina. Pažitka pobřežní je ta klasická pažitka nebo lidově řečeno šnytlík. Ano, je to ta pažitka, která se pěstuje běžně na zahrádkách. Pěstování pažitky je velice jednoduché. Potřebuje slunné vzdušné stanoviště, může růst i v polostínu, potřebuje propustnou půdu.
Můžeme si koupit sazeničku, nebo od někoho nechat kousek ukopnout (rozdělit trs kdykoli od dubna do srpna) nebo ji můžeme i jednoduše zaset. Pažitku sejeme co nejdříve na jaře, klidně už v březnu, jako se seje mrkev a petržel.
Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum)
Lze ji pěstovat na balkoně, zahradě, ale i v domácím prostředí. Doma potřebuje jako všechny bylinky hodně světla, aby nebyla vytáhlá. Pokud máme možnost zavěsit ji alespoň do truhlíčku ven za okno, bude prospívat mnohem lépe než v bytě.
Pro pěstování v květináčku doma jsou už dostupné odrůdy, které v domácím prostředí prospívají lépe, než pažitka klasická. Například je k dostání osivo odrůdy ERECTA, která je přímo vhodná k pěstování v květináčích.
Je možné ji pěstovat i na severní straně balkonu. Na záhonku nepotřebuje téměř žádnou péči, jen je potřeba ji udržovat bez plevele, zvláště tráva se pak z pažitky odstraňuje obtížně. Po výsevu je první rok sklizeň malá, potřebuje nabrat sílu. V příštím roce lze již pažitku seřezávat, když doroste 15ti cm.
Mnohem více bylinek jak pěstovat na balkoně a v bytě najdete v eBooku Pěstujeme bylinky na balkoně, v bytě a na zahradě.
Když pažitka kvete, je potřeba odřezávat již poupata, aby pažitku květy moc nevysilovaly. Květní stvoly jsou tvrdé a nepoživatelné. Můžeme pár květů pažitce ponechat, jsou dekorativní a vytvoří pak klíčivá semena, která lze použít na rozmnožení pažitky.
Sklízí se rourkaté listy pažitky.Ne květní stvoly, protože jsou velmi tuhé.
Má podobné aroma jako cibule.
povzbuzuje chuť k jídlu a podporuje trávení
má antibakteriální účinky – podobně jako česnek obsahuje alicin, který působí právě proti bakteriím
Listy pažitky jsou zdrojem vitamínu C, dále obsahují provitamín A, vitamín B2, silici se sírou, minerální látky (soli vápníku, fosforu, draslíku, železa).
Pažitka slouží k ochucení chleba s máslem, do polévky. Je výborná v zeleninových salátech, pomazánkách, ve vaječných jídlech. Hodí se také do houbových pokrmů, do omáček, k rybím pokrmům. Využívá se nejen jako koření ale i jako ozdoba pokrmů.