Většina bylinek se vysévá na jaře, ale jsou i bylinky, které můžeme vysévat v pozdním létě, nebo i na podzim. Chcete pěstovat bylinky doma? Nebo na balkoně? V tomto článku vám dám tipy, které bylinky si můžete pěstovat ze semen, které z nich můžete nechat doma za oknem a nebo na balkoně, které se hodí ven na záhonek. Inspiraci na pěstování najde každý, tedy i ten, kdo zahradu nemá.
Bylinky si můžeme předem předpěstovat, aby měly náskok 🙂 Během února a března je ideální doba s předpěstováním bylinek začít.
Lze předpěstovat jednoletky i trvalky – uspíšíme tak dobu sklizně a kromě toho budou i vzrostlejší, protože mají náskok oproti těm, které bychom seli až po zmrzlých přímo na záhon. Řekneme si, které můžeme pěstovat jako jednoletky, které jako trvalky.
Zaměříme se na tyto bylinky, které právě můžete pěstovat jak doma, tak na balkoně nebo na záhonku:
majoránka, saturejka, bazalka, koriandr, řeřicha, meduňka, tymián. Výjimka jsou saturejky – uvádím zde dvě – saturejku zahradní a saturejku horskou. Vhodná k domácímu pěstování je jednoletá saturejka zahradní, která je nižšího vzrůstu. Saturejka horská je vytrvalá a je vhodná spíše do truhlíku, nebo nádoby na balkoně, nebo přímo na záhon. Některé bylinky uplatníte v kuchyni, jiné zase poslouží k zahnání suchého kašle, nebo při nachlazení.
Můžeme vysévat do sadbovače – zde je nutné vysévat opravdu jen pár semínek do každé buňky, nikdy ne moc nahusto, pak hůře klíčí. Musíme však opravdu dbát na to, aby se substrát nevysušil. Většinou jsou sadbovače opatřeny průhledným plastovým víkem, které zamezuje nadměrnému odpařování vody a zároveň drží teplotu.
Jakmile rostlinky povyrostou, tak ty nejsilnější přesadíme do květináčku nebo do truhlíku. Snažíme se rostlinky vyjmout s celým kořenovým balem ze sadbovače.
Lze vysévat do květináčku nebo truhlíčku. Zde není nutné rostlinky tak brzy přesazovat. Později stačí rostlinky rozdělit, aby se jich v květináčku či truhlíčku netísnilo mnoho.
Zde je ještě návodové video:
Stáhněte si ebook zdarma zde – Vypěstujte si 7 bylinek za oknem >>>
Dejte si bylinky do dekorativních nádob a budou k užitku i ozdobou 🙂 Vyhraďte jim jižní nebo západní okno. V letních měsících dávejte pozor na přeschnutí, za oknem bývají často vysoké teploty. Důležitá je častá zálivka! Ale pozor, nepřelévejte!
Než vysadíte rostlinky na záhon, nebo umístíte na balkon, je potřeba je otužit, aby nezažily šok. Nejprve truhlíčky a květináčky s rostlinkami dávejte ven na chráněné místo do polostínu a na noc je zase schovejte. Po několika dnech je nechte venku i přes noc – pokud nejsou v předpovědi noční nebo ranní mrazíky. Na záhon nebo na balkon je vysaďte asi po 10ti dnech otužování. Nesmí však už hrozit ranní mrazíky. Ideální doba je v polovině května po zmrzlých, možná i později dle počasí.
Nejlepší je vysazovat rostlinky do země venku odpoledne nebo k večeru, protože zem je teplá a slunce už není tak ostré. Sázejte rostlinky i s kořenovým balem do půdy tak, že uděláte jamku o trošku větší, než jsou kořínky rostlinky, po té do jamky vlijte vodu a pak tam vsaďte rostlinku. Jemně ji upěchujte. Po vysázení rostlinky ještě jednou opatrně zalijte. Pár dní určitě dbejte na zálivku, dokud rostlinky pořádně nezakoření, aby nevyschly.
Bylinky na balkoně by neměly být ze začátku vystaveny celý den plnému slunci. Na balkoně zvláště na jižních stranách by to pro rostlinky mohlo být likvidační. Na slunce i střídání teplot ve dne a v noci si musí postupně zvykat. Rostlinky pěstované na balkoně mají vyšší nároky na zálivku než ty, co jsou na záhoně. Dbejte tedy na to, aby nevyschl substrát, zvláště v suchém horkém období. Pokud potřebujete odjet na několik dní pryč, řešením jsou samozavlažovací truhlíčky.
Vytrvalé bylinky – saturejka horská, meduňka lékařská a tymián obecný je potřeba zazimovat. Na záhonku nepotřebují téměř žádnou péči, mám zkušenost, že přežijí zimu bez problémů. Meduňka a saturejka horská se sklízí těsně nad zemí nebo se postupně zaštipuje, při čemž v zimě stejně přežívá kořenový systém a na jaře vyraší nové výhonky. Tymián zůstává zelený celý rok – v zimě venku jeho lístky trošku zešednou – ale na jaře se na nich tvoří další přírůstky. Proto je dobré jej pravidelně sestříhávat.
Na balkoně potřebují zajistit proti vymrznutí – květináčky obalte do polystyrenu, nebo je umístěte do nádob vystlaných pilinami, slámou, nebo jakkoli ochránit truhlíčky nebo nádoby nějakým izolačním materiálem. Pokud nejsou moc mrazy, jako je to poslední roky, občas bylinky na balkoně zalijte. I v zimě jim může hrozit nedostatek vody a rostlinky by mohly uhynout. Ovšem v zimě zalévejte opravdu jen tak, aby byl substrát vlhký. Nepřemokřujte.
Chcete vědět jak krok za krokem vypěstovat bylinky za oknem? Mám pro vás minikurz zdarma BYLINKY ZA OKNEM A NA BALKONĚ – minikurz otvírám během února každý rok, tak se registrujte. Pokud čtete článek v jinou dobu než v únoru, zapište se na čekací listinu, až minikurz spustím, dám vám vědět 🙂 Klikněte zde >>>
Patří neodmyslitelně ke koření, které snad používá úplně každý. Ovšem doma vypěstovaná a i do zásoby nasušená má úplně jiné aroma než z obchodu! Má také skvělé účinky – podporuje vykašlávání hlenů, čaj tedy působí příznivě i při nachlazení. Působí také proti migrénám.
Až si ji sami vypěstujete a použijete, nebudete si chtít koření kupovat, je to nesrovnatelný rozdíl! Pěstování není složité. Můžete ji pěstovat i na záhoně. Jediné co je potřeba dodržet – perfektně připravený a odplevelený záhon bez hrud na slunném místě. Majoránka je z počátku drobnější a tak by se jí i v lehce zapleveleném záhonku nemuselo dařit. Později nemá ráda přemokření.
Přidává se nejlépe čerstvá na poslední chvíli do vařených jídel, lepší je natrhaná na kousky, než nasekaná. Posypávají se saláty, používá se v pokrmech, kde se vyskytují rajčata, tykve, fazole a houby. Skvěle se doplňuje s česnekem. Podporuje trávení a působí proti stresu. Má dezinfekční účinky.
Bazalku doporučuji vysévat rovnou do truhlíčků nebo květináčků, protože přesazování nemá moc ráda. Bude jí stačit to přesazení na záhon. Vysaďte ji v blízkosti rajčat, podporuje jejich zrání, chuť a chrání před chorobami. Má ráda slunce, ale je náročnější na zálivku.
Je součástí provensálského koření, velice dobře se hodí k masu. Předpěstovávání a pěstování je podobné jako u majoránky.
Má antiseptické účinky – působí ve střevech proti parazitům, upravuje trávení, působí proti nadýmání.
Při jednorázové sklizni se nemusíme bát hlubšího seřezání, dobře obroste a tak můžeme sklízet vícekrát. Nebo stačí jen občas něco uštípnout pro momentální potřebu. To je výhoda pěstování saturejky, ale i ostatních bylinek doma na okně, nebo na balkoně – jsou ihned po ruce.
Listy koriandru se používají k ochucení zvěřiny, drůbeže, telecího masa a ryb. Dorůstá sice 40 cm ale lze ji pěstovat i doma. Pokud ji chceme pěstovat pro listy, je potřeba ji naset rovnou do květináčku více nahusto. Je to jedna z bylin, která větší hustotu setí snese.
Koriandr podporuje jaterní činnost, podporuje chuť k jídlu, má desinfekční účinky hlavně v trávicí soustavě. Podporuje detoxikaci – je schopný zbavovat tělo těžkých kovů.
Pokud by jste chtěli pěstovat koriandr i pro semena, je nutné jej vysévat po zmrzlých rovnou na záhon. Semena koriandru jsou silně aromatická a na rozdíl od listů nasládlá, podrcená či celá se přidávají do slaných omáček, sladkých jídel a dezertů, hlavně do sladkého pečiva – například sušenek, ale také do domácího chleba.
Řeřicha je rychle klíčící a rostoucí bylina. V kteroukoli roční dobu si můžete vypěstovat během pár dnů zelené lístky, které se konzumují syrové a používají se podobně jako pažitka.
Působí jako přírodní antibiotikum – při zánětech močového měchýře, pomáhá trávit tučná jídla a podporuje činnost jater.
Řeřichu pěstujte i na zahradě, vysévejte ji po zmrzlých – cca kolem 20. května a pokud necháte část rostlin růst, aniž by jste je seřezávali, vyrostou až 45 cm vysoké rostliny, které vykvetou a do podzimu získáte i velké množství semen vhodné k dalšímu nakličování.
Co se týká vzcházení semínek, buďte trpěliví. Semínka meduňky klíčí až za 3 týdny. Vzrostlejší rostlinky lze přesadit do truhlíčku nebo na záhon. Bude vám tam růst roky. Je to bylinka, kterou si zamilujete. Krásně voní po citronech, z čerstvé i sušené se připravuje čaj, který je i studený velmi osvěžující.
Meduňka je velmi přínosná bylinka, protože harmonizuje celkovou duševní pohodu – dokáže povzbudit i uklidnit, podle toho co tělo zrovna potřebuje. Už jen její aroma je moc příjemné.
Pěstování podobné jako u saturejky zahradní. Jen s tím rozdílem, že saturejka je vytrvalá. Podmínky při vegetaci však potřebuje podobné. lze ji mít na zahradě nebo na balkoně i přes zimu. Dorůstá až 40 cm. Má ráda slunné sušší stanoviště.
Je oblíbenější, než saturejka zahradní, protože má silnější aroma a nemusí se vysévat každý rok. Dokonce se používá jako náhražka místo soli v případě, když je nutné ze zdravotních důvodů sůl silně omezit. Pokrmy se saturejkou jsou velmi lahodné.
Pro pěstování saturejky v bytě doporučuji spíše tu saturejku zahradní, protože má menší vzrůst a lépe se do bytu hodí.
Je výborný do kořenové zeleniny, k masům, rybám. Působí dobře proti nadýmání, podporuje trávení, zvyšuje a podporuje uvolňování hlenů, což je žádoucí zvlášť při suchém kašli. Takový tymiánový sirup na na dráždivý kašel je jedním z nejlepších léků. Může se podávat i dětem, které na kašel často trpí. Zabraňuje vývinu a množení choroboplodných zárodků.
Ze začátku při klíčení opět udržujte vlhkost půdy, pak vysazujte na sušší slunná místa. Vydrží až 5 let – po té se musí obnovit, protože pak už dřevnatí a má menší přírůstky.
Jednoduché a nejrychlejší obnovení rostlinky je pomocí hřížení – ze staršího keříku ohneme jednu větev a zahrabeme její část do půdy tak, aby horní část větvičky vykukovala nad povrch hlíny. Do dalšího jara zakoření a můžeme ji od matečné rostliny odstřihnout a pěstovat již samostatně.
Které bylinky je možné vysévat na podzim? Bude řeč o topolovce a polníčku. Jinak v pozdním létě a na podzim můžeme ještě zaset znovu koriandr, který využijeme pro jeho listy, dále řeřichu – tu můžeme vysévat celoročně, přes zimu i doma za oknem a použít ji do pomazánek, má výbornou pikantní chuť. Jak již bylo výše řečeno, má velmi příznivé účinky na organismus a navíc je to zdroj vitamínů a minerálů přes zimu.
Vysévá se ze semen v červnu a červenci. V prvnímm roce roste pouze přízemní listová růžice, od dalších let vyrůstají i květonosné lodyhy, které jsou přímé, někdy až 3 m vysoké.
Doporučuji předpěstovat si semena v truhlíčku a na podzim růžici vysadit na stanoviště. Vysaďte ji na slunné místo, miluje slunce. Na zimu ji přikryjte chvojím. V příštím roce se odmění vysokými lodyhami s květy. Vydrží na jednom stanovišti 4-5 let. Je možné ji pěstovat i ve větší nádobě.
Květ topolovky působí na dráždivý kašel, tlumí podrážděné sliznice v ústech, nosohltanu a ve střevech. Má antiseptické účinky – působí proti akné a ekzémům.
Jednoletka, nebo i ozimá rostina, záleží na tom, kdy ji vyséváme. Pokud sejeme na podzim – což velmi doporučuji, budeme ji mít i přes zimu až do další sezóny. Má krátkou vegetační dobu, pokud jej vysejeme na jaře a chceme mít sklizeň i v pozdním podzimu až v zimě, je dobré výsev koncem léta nebo začátkem podzimu zopakovat.
Pěstování je velice jednoduché, skvělé je právě na polničku to, že jej můžeme zasévat během celé sezony od jara do poloviny podzimu. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 10 – 15 cm od sebe. Ze začátku vzcházející a malé rostlinky pravidelně zaléváme, aby rostlinky nezaschly a samozřejmě odstraňujeme plevele.
Polníček posiluje imunitu, působí proti stresu a podporuje celkovou duševní vitalitu, podporuje krvetvorbu a čistí ledviny. Polníček je velice vhodný jako součást zeleného smoothie.
Já rozhodně nemůžu postrádat meduňku, tymián, bazalku a majoránku! Bylinek je možné samozřejmě pěstovat více, napište mi do komentáře, které pěstujete vy.
Pokud postrádáte podrobnější informace ještě o dalších bylinkách, které máte v oblibě, získejte velmi podrobný manuál o pěstování více než 30 bylinek. Najdou se zde bylinky pro váš byt, balkon i zahradu s podrobným návodem pěstování, účinků a herbářem.
Dobrý večer, měla bych zájem pěstovat čínské bylinky jako např.pazvonek chloupkatý,lékořici uralskou a pod. Jak na to ? Je to u vůbec možné. Jinak děkuji za uvedené bylinky. Šv.
Hezký den, našla jsem informace, že to jde – například o zvonku chloupkatém a jeho pěstování, užití najdete tady http://www.kotvicnikovafarma.cz/product/pazvonek-chloupkaty-codonopsis-pilosuladangsen-1009/ a o lékořici uralské píší tady http://www.cinske-zbozi.cz/cinska-cesta-zdravi/bylinky-lecive-byliny-bylinne-leky/185-lekorice-uralska-drevo-plevel-zazracny-lek
Milí ráda čtu vše o bylinkách,už mám zasety semínka:meduňky,majoránky,tymián,bazalku pažitku,petržel,rukolu,špenát a kytičky.Některé už klíčí,bazalka už má pravé lístky.
Děkuji 🙂 Také jsem toho vysela letos docela dost, zrovna jsem rozesazovala šalvěj, tymián, majoránku, jablečník a saturejku 🙂
Hezký den vše, ráda bych se zeptala na minizahrádku Tregren. píší o ní v tomto článku – https://www.financni-navigator.cz/domaci-minizahradky-pro-pestovani-bylinek-a-zeleniny-kdekoli/.Co jsem našla, tak ji teď mají v akci, jestli se vyplatí kupovat taková vymoženost. Zase si myslím, že to tam asi rychleji roste, než v obyčejném truhlíku, ne?
Hezký den, s těmito minizahrádkami zkušenosti nemám, ani nevím o nikom, kdo by zkušenost měl. Pokud vás to hodně láká, zkuste to 🙂
Výborné články nejen pro již kované pěstitele různých bylinek ale i jak se říká pěstitelská embrya kam patřím sebekriticky přiznávám i já.Letos jsem zasel podle rad mátu peprnou a k mému podivu jsem už letos měl tři úrody aromatických lístků,jejich vůně a hlavně chut se nedá s kupovaným čajem absolutně srovnat
Děkuji 🙂 Ať vám bylinky dělají radost i nadále 🙂
A je možné to vypěstovat i v takovém květináči? http://www.nejlepsi-spotrebice.cz/domaci-minizahradka-tregren-herbie/. Docela mě to zajímá, chci si takovou minizahrádku pořídit.
Hezký den, nemám s tím zkušenosti, snad ano, líbí se mi nad tím to osvětlení.
Zdravím, já už se tohoto období zasévání nemohu dočkat 🙂 strašně mě to baví. Neobejdu se bez meduňky, tymiánu, majoránky, šalvěje, máty, řeřichy, bazalky, lichořeřišnice a chci zkusit letos i něco nového. Láká mě ta horská saturejka, kozlíček polníček a mnoho dalších (jen nevím, jak to všechno na ten můj pidi balkonek srovnám 😀 ). A právě se chci zeptat na ten polníček : jde ho pěstovat i v truhlíku na balkoně? A i špenát?
Díky,
Natalie
Hezký den, ano, lze pěstovat špenát i polníček v truhlíčkách, určitě dbejte na dostatečnou zálivku, hlavně ten polníček pak skryjte někam více do stínu, až by začaly vyšší teploty. Ať se Vám pěstování vydaří!
Hezký den, jsem moc ráda že jsem se přihlásila na tento míní kurz, články a vše jsou skvělé, také pročítám otázky a odpovědi a už se těším jak mi to všechno poroste. Vzhledem k tomu že teď procházím již několika kurzy, ten placený si nechám na příští rok. Ale i tyto informace jsou fajn a uvidím kde ještě co vylepšit. Přeji úspěšné pěstování všem. Olga.
Hezký den,
děkuji za milou reakci, jsem ráda, že Vás minikurz obohatil. Dejte mi pak vědět, jak se dařilo s pěstováním 🙂