Jak to tedy je? Co je lepší – zakoupená sazenička, nebo pěstování ze semínek? Se sazeničkou je méně práce, tak proč se piplat se semínky? Je to tak, že některé bylinky je lepší pěstovat ze semínek a některé druhy si raději zakoupit jako sazeničky. Své pro a proti při pěstování bylinek ze semen nebo sazenic si povíme v tomto článku. Taky si řekneme konkrétně které bylinky tedy pěstovat ze semínka a které raději koupit jako sazeničku.
Přesněji bych řekla, že obě varianty mají spíše své výhody, klíčové je právě to, kterou bylinku si vybereme na předpěstování ze semen a kterou raději koupíme jako sazeničku. Každý druh právě potřebuje trochu něco jiného a tak jsem je pro lepší orientaci rozdělila na bylinky vhodné pro výsev a bylinky vhodné spíše pro pěstování ze zakoupených sazeniček.
V následujících řádcích tedy sdělím jen samé klady těchto postupů a k tomu uvedu druhy bylin s vysvětlením, proč je zrovna dobré tyto vysévat nebo proč u jiných koupit raději sazenici.
Jsou to druhy bylin, které mají dobrou klíčivost a krátkou dobu klíčení, vhodné tedy i pro pěstování naprostým laikem. Ale i naprostý laik by měl pro jistotu vědět alespoň základy pro úspěšné pěstování bylinek – najde je v tomto minikurzu zdarma – PĚSTOVÁNÍ BYLINEK DOMA A NA BALKONĚ
– minikurz otvírám během února každý rok, tak se registrujte. Pokud čtete článek v jinou dobu než v únoru, zapište se na čekací listinu, až minikurz spustím, dám vám vědět Klikněte zde >>>
Mezi vhodné bylinky k pěstování ze semen patří pažitka (u té mám zvlášť zkušenost, že lépe roste a na stanovišti vydrží), řeřicha, bazalka, majoránka, tymián, lichořeřišnice, měsíček, koriandr, brutnák.
Určitě jste to zažili, když jste šli do přírody, zvláště pokud jste se tam vydali sami. Nebyli jste rozptylování někým dalším a ponořili jste se do pozorování místa kolem vás, rostlin, zvířat. Působí na vás určitá forma energie, která má zklidňující efekt a zároveň otvírá intuici a cit pro komunikaci v „myšlenkách“. Není to ani o nějakém vyjádření ve slovech, jak o pocitech.
Je dokázané, že rostliny s námi komunikují. Vysílají určitou energii k vám a vy na ni reagujete zase svými pocity a svou energií. Pokud si posbíráte bylinky pro nějaký svůj účel – čaj, jídlo atd… ten stejný druh bylinky nemá nikdy stejný vliv na dva lidi.
Na každého bude mít trochu jiný vliv. Je to dáno jak už komunikací mezi bylinkou a tím konkrétním člověkem. Proto je i lepší mít bylinky taky vypěstované už od semínka. Ta energie je tam pak opravdu jiná, než když si koupíte sazeničku.
Pěstování bylinek ze semínek má vlastně i terapeutický efekt. Navozuje skvělou náladu a radost z toho, když se bylinkám daří a vidíme je jak rostou a můžeme s nimi láskyplně zacházet.
Jsou to právě bylinky, které klíčí špatně, nebo mají mnoho kultivarů a množí se jen vegetativně – například různé kultivary máty peprné, levandule. Dále dlouho klíčící meduňka, rozmarýn, yzop, šalvěj.
Pak je dobré koupit jako sazenice i další bylinky, které jsou určené k pokojovému pěstování – kalisie, rýmovník, angínovník, cypřišek pokojový, aloe, ženšen pětilistý a další.
Můžete vyzkoušet i další variantu – zkusit oboje – během března si zkuste pár bylinek předpěstovat a ty, které se hned nepodaří, tak můžete pak nahradit koupenými sazeničkami.
Návod jak začít pěstovat bylinky doma jsou v e-booku zdarma VYPĚSTUJTE SI 7 BYLINEK DOMA A ZA OKNEM.
Pokud si budete kupovat sazeničky, rozhodně nakupujte v zahradnictvích. Vyhněte se bylinkám, které jsou nabízeny v supermarketech – jsou to bylinky určené k přímé konzumaci, jsou rychlené v ideálních podmínkách pro brzký nárůst hmoty, mají řidší pletiva a jsou tedy doslova nevhodné pro další pěstování v nádobě nebo výsadbě na záhon.
Tyto bylinky vypadají na první pohled moc pěkně, avšak měly úplně jiné pěstební podmínky, než které jim pak budete moci poskytnout doma nebo na zahradě. Navíc krása těchto bylin je jen dočasná, většinou při ponechání pro další růst často hynou.
Je to tím, že už si zažily mnoho klimatických změn – šoků při stěhování ze skleníků, kde měly doslova ideální podmínky do skladů supermarketů, kde jsou naprosto podmínky jiné. Většinou tato škála šoků z velkého množství manipulace se projeví na bylinkách do 2-3 týdnů, tedy až v době, kdy už ji máte doma. Většinou to pak vypadá, že jste udělali vy někde chybu, ale projev špatného stavu bylinky byl zapříčiněn již dříve.
V zahradnictvích mají bylinky úplně jiný vzhled, jsou určeny k dalšímu pěstování. Vybírejte si vitální a zdravé sazeničky. Hodně zdaru při pěstování, ať vám bylinky dělají radost.