(Polygonum aviculare)
Čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)
Je to rostlina, kterou viděl určitě každý, ale málo kdo ví, jaké má účinky. Podle toho kde roste, může být velice variabilní, v lepších podmínkách má svěžejší zelenou barvu, větší listy a roste aspoň trošku do výšky, ale na udusaných místech, kde je vidět nejčastěji, může mít našedlou nebo načervenalou barvu. Listy jsou drobné kopinaté, nebo mohou být i vejčité. Je to jednoletka.
Vcelku nenápadná bylinka, ktera se vyskytuje velice hojně na ušlapaných cestách, na krajnicích silnic, chodníků, v příkopech, na okraji polí, luk i lesů. V trávě může dorůstat do výšky 30 cm, ale na ušlapaném, udusaném povrchu se plazí, lodyhy mohou dosahovat do délky až 50 cm. Je to prostě divoká bylinka, která léčí a sama se umí skvěle přizpůsobit.
Sbírá se celá kvetoucí nať od června do září.
Účinky truskavce jsou velmi rozmanité, pomáhá opravdu při mnoha potížích. Lze jej užívat samostaně nebo v kombinaci s jinými bylinkami podle druhu obtíží.
Truskavec se používá většinou ve směsích, je tedy dobré mít po ruce ještě další vhodné bylinky – viz výše, které podpoří účinky při konkrétních zdravotních potížích.
Nejčastěji připravujeme z truskavce čaj, nebo odvar, který se ale vaří velice krátce – do 2 minut. Odvar má vyšší účinek, hlavně co se týká vylučování moči. Odvar se tedy užívá nejčasněji pro rozpouštění ledvinových kaménků, pijí se 2 šálky odvaru denně.
Truskavec se užívá hlavně ve formě čaje společně s výše uvedenými bylinkami – dle potíží. Je Je možné jej zakomponovat i při podzimní výrobě sirupů (jitrocelový). Jitrocel má sice lepší účinky před květem, ale pokud z něj budete dělat sirup na podzim, přidejte k němu truskavec a budete mít dokonalý sirup na ředění a vykašlávání hlenů.
Chcete se ponořit do tajů tvoření bylinkových směsí? Jak si můžete namíchat bylinky tak, aby vyhovovaly přímo vám? Naučte se to v online-kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU – pro víc informací se pokliknete tudy >>>