Rdesno ptačí (Truskavec)

(Polygonum aviculare)

Čeleď: Rdesnovité (Polygonaceae)

Je to rostlina, kterou viděl určitě každý, ale málo kdo ví, jaké má účinky. Podle toho kde roste, může být velice variabilní, v lepších podmínkách má svěžejší zelenou barvu, větší listy a roste aspoň trošku do výšky, ale na udusaných místech, kde je vidět nejčastěji, může mít našedlou nebo načervenalou barvu. Listy jsou drobné kopinaté, nebo mohou být i vejčité. Je to jednoletka.

Kde roste rdesno ptačí – truskavec

Vcelku nenápadná bylinka, ktera se vyskytuje velice hojně na ušlapaných cestách, na krajnicích silnic, chodníků, v příkopech, na okraji polí, luk i lesů. V trávě může dorůstat do výšky 30 cm, ale na ušlapaném, udusaném povrchu se plazí, lodyhy mohou dosahovat do délky až 50 cm. Je to prostě divoká bylinka, která léčí a sama se umí skvěle přizpůsobit.

Co se sbírá

Sbírá se celá kvetoucí nať od června do září.

Rdesno ptačí

Účinky rdesna ptačího – truskavce

Účinky truskavce jsou velmi rozmanité, pomáhá opravdu při mnoha potížích. Lze jej užívat samostaně nebo v kombinaci s jinými bylinkami podle druhu obtíží.

  • detoxikace – pročišťuje játra, čistí tedy i krev, upravuje metabolismus a podporuje vylučování odpadních látek. Při detoxikaci se truskavec užívá společně s čekankou (kořen) nebo pampeliškou (list, kořen).
  • močové cesty – působí velice močopudně, napomáhá rozpadu močových kaménků. Právě při urologických potížích se užívá společně s přesličkou (nať) nebo se rdesnem blešníkem (nať). Rdesno blešník bývá také označován jako vrbice bílá.
  • hojení ran – působí hojivě vnitřně i zevně, například při bércových vředech, zastavuje sílné krvácení například při silné menstruaci, nebo při krvácení žaludečních vředů.
  • nachlazení – podporuje odkašlávání, působí hojivě a regeneračně na plicní a průduškovou tkáň. Snižuje také horečku. Při léčbě dýchacích cest se doporučuje užívat společně s jitrocelem (list), tymiánem (nať), podbělem (list i květ), anýzem (semeno), fenyklem (semeno).

Truskavec se používá většinou ve směsích, je tedy dobré mít po ruce ještě další vhodné bylinky – viz výše, které podpoří účinky při konkrétních zdravotních potížích.

Příprava rdesna ptačího – truskavce

Nejčastěji připravujeme z truskavce čaj, nebo odvar, který se ale vaří velice krátce – do 2 minut. Odvar má vyšší účinek, hlavně co se týká vylučování moči. Odvar se tedy užívá nejčasněji pro rozpouštění ledvinových kaménků, pijí se 2 šálky odvaru denně.

Truskavec se užívá hlavně ve formě čaje společně s výše uvedenými bylinkami – dle potíží. Je  Je možné jej zakomponovat i při podzimní výrobě sirupů (jitrocelový). Jitrocel má sice lepší účinky před květem, ale pokud z něj budete dělat sirup na podzim, přidejte k němu truskavec a budete mít dokonalý sirup na ředění a vykašlávání hlenů.

Chcete se ponořit do tajů tvoření bylinkových směsí? Jak si můžete namíchat bylinky tak, aby vyhovovaly přímo vám? Naučte se to v online-kurzu SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU – pro víc informací se pokliknete tudy >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů