Máte tuto rostlinu doma? Pak máte pokojovou léčivku. Tato kráska je nenáročná a dokáže být i užitečná. Mluvíme o tlustici – Crassula
V tomto článku se dozvíte jak ji pěstovat, jaké má účinky, na co si u ní dát pozor.
Tlustice pochází z jižní Afriky a vyskytuje se tam až 300 druhů této rostliny. V našich podmínkách ji pěstujeme jako pokojovou rostlinu, která má z většiny případů vejčité listy. Je to nejčastěji Tlustice vejčitá (Crassula ovata). Mnohdy pěstování bylin doma vyžaduje určitou pozornost, ale tuto rostlinu dokáže pěstovat opravdu každý.
Je velmi nenáročná, snese i suchý vzduch, takže prospívá dobře i v panelákovém prostředí. Co nesnáší, je vlhko – zejména neustále vlhký substrát. Je to sukulent, zvyklý na suché prostředí, tak ji nepřelévejte, spíše ať je více na suchu než ve vlhku, jinak hrozí, že uhnije.
Je to velice dekorativní rostlina, má ráda světlo a je možné ji tvarovat. Můžete si z ní vypěstovat krásný keřík nebo z ní udělat tvar stromečku, připomínající bonsai.
Množí se jednoduše, jednotlivými vrcholovými řízky, které zakoření ve vodě, ujmou se i v substrátu. Dokonce je vidět i na rostlině, jak na převislých výhonech vytváří kořínky.
Pokud dopřejete tlustici dostatek světla u okna, nebo ji v létě umístíte ven – nejdříve do polostínu aby si zvykla – tak pak se vám odmění krásným kompaktním růstem a dokonce i bílými kvítky.
Tlustice má více druhů, rozšířená je i tato varianta s nálevkovými listy, léčivé účinky má podobné.
Používají se listy tlustice, může se užívat zevně i vnitřně. Jen pozor na to, že tlustice obsahuje i malé množství arsenu, tak s vnitřním používáním opatrně.
Má desinfekční a uklidňující účinky, tak působí skvěle na různé popáleniny, záněty, afty, opary, dokonce funguje i na strie.
Oparu se zbavíte tak, že si jej budete potírat šťávou z listů tlustice. Potírejte každou půlhodinu, nejlépe celý den každou chvíli, když si vzpomenete. Do druhého dne začne opar mizet. Aft v puse potírejte stejným způsobem.
Pomocí rozkrojeného listu si potírejte hmyzí štípnutí 4x-6x denně. Mírní svědění a otoky.
Ostříhejte tak 15 listů a rozmixujte je. Následně kašičku natřete na postižené místo a obvažte si ho. Obměňujte každé 3 hodiny. Tyto obklady se mohou použít i na bolavé klouby, při řídnutí kostí.
Při hemoroideh lze pomocí rozkrojeného listu potírat postižená místa. Přináší úlevu.
Rozdrtíme 4 listy tlustice a zelejeme 200 ml horkoé vody. Necháme louhovat ještě alespoň 30 minut – do schládnutí a pak 3x denně užíváme jednu polévkovou lžíci. Ještě lepší je udělat macerát za studena – rozdrcené lístky macerujeme v 200 ml studené vody přes noc.
Při nachlazení a bolesti v krku vymačkejte šťávu z asi deseti listů a poté ji smíchejte s 300 ml teplé vody. Tento nápoj kloktejte třikrát denně vždy po jídle. Pozor na to, abyste nápoj nepolykali.
Podle feng-shui tato rostlina přitahuje finance. Je to ikona úspěchu a prosperity. Takže je velmi výhodné tuto rostlinku mít 🙂 Je krásná, léčivá a představuje blahobyt.
Michaelo děkuji za velmi zajímavý článek a musím se přiznat, že spoustu věcí jsem nevěděla.
Přeji Vám krásné dny.
Také děkuji, pře i Vám příjemné dny 🙂
Preji hezky den.Asi si rozmnozim pocet pokojovych rostlinek.
Jen do toho 🙂