Listopad je právě dle Tradiční čínské medicíny měsícem dýchacích cest. Tyto orgány potřebují větší pozornost právě v tomto období, kdy začínají plískanice a takzvaný nečas. Je dobré vědět, co v tomto období dělat, abychom byli přes celou zimu zdraví.
Vezmeme to pěkně po pořádku. Plíce posilujeme stravou i bylinami. Dýchací cesty jsou spojené i s ledvinami.
Na podzim jsme se také věnovali trávicímu ústrojí, v říjnu konkrétně dle Tradiční čínské medicíny je to žaludek. Vidíte, že je to ruku v ruce – jde to pěkně za sebou. Pokud jste v měsíci říjnu věnovali pozornost právě trávicímu ústrojí, máte výhodu. Imunita začíná hlavně ve střevech. Pokud jsme si posílili střevní mikrobiom, už je kus práce za námi a velmi nám to pomůže při tom, dát si dohromady právě i to dýchací ústrojí.
Pokud se vám nechce číst článek, pusťte si video.
Jak se říká, nikdy není pozdě a tak si řekneme, co bychom měli jíst, abychom si pomohli přes tu trávicí soustavu:
Ideální je jíst hodně kořenové zeleniny – nejlépe je udělaná na másle – jedná se hlavně o mrkev, petržel, celer. Pak můžeme zařadit i červenou řepu a dýni. Skvělé jsou i silné maso-zeleninové vývary. Kdo si nasbíral kopřivová semínka, lze je přidávat do jídla, protože obsahují velký podíl minerálů, které nám mohou během podzimu a zimy chybět. Pomohou nám také fermentované potraviny.
V měsíci říjnu, ale i listopadu je stále ideální doba na podzimní očistu, která velmi významně pomůže pro udržení zdraví v zimě. Tělo si odpočine a začne více a lépe reagovat i na bylinky, které mu naservírujeme v případě potřeby řešení dýchacích cest.
Záleží na tom, jaký je problém.
Jiné bylinky použijeme na suchý dráždivý kašel, trochu jiné na vlhký kašel pro podporu odkašlávání. Nachlazení může také provázet i bolest v krku a ucpaný nos, o tom si také povíme, co použít.
Zaměříme se také na močové ústrojí – oslabené ledviny jsou spojené s dýchacími cestami. Často bývá s nachlazením spojený i zánět močového měchýře.
Je to vlastně další fáze, kdy už se ty průdušky začínají hojit a hlen je vlastně potřebný k tomu, aby odešly ty nepotřebné odpadní látky – jsou to vlastně zabité patogeny spolu s buňkami sliznic a bílých krvinek, které odumřely. Určitě tento kašel ničím netlumíme, protože potřebujeme, aby hlen odcházel pryč. Pomáhá nám v tom řasinkový epitel v dýchacích cestách. Je potřeba tedy užívat bylinky, které hlen naředí, aby šel lépe ven, podpoří odkašlávání. Také je potřeba k tomu dostatečně pít.
BYLINKY, KTERÉ POMÁHAJÍ ŘEDIT HLENY:
Ale pomáhá také cibule, křen, fenykl – semínko.
BYLINKY NA ZKLIDNĚNÍ ZDUŘELÉ SLIZNICE:
Bylinky, které léčí a zklidňují sliznice dýchacích cest většinou pomáhají na sliznice trávicího traktu.
Bylinky, které jsou antiseptické, pomohou při bolestech v krku – šalvěj, řepík, heřmánek, hřebíček. Uděláme si z těchto bylinek odvar, který pak nepijeme, ale kloktáme.
Hřebíček můžeme i žvýkat, pomáhá proti bolesti v krku i zubů, pomáhá i při aftech.
Velmi doporučuji Dubovky – jsou výborné na bolest v krku a začínající rýmu.
Co dělat, když máme rýmu?
Rýma je virového původu a v tomto případě si můžeme pomoci díky napařování – šalvějí, mátou, dobromyslí – páry viry zabijí díky vyšší teplotě, než kterou viry snášejí. Navíc ty bylinky samy o sobě ještě působí desinfekčně. Pak je dobré používat i konvičku Rhino-horn. Díky ní se patogeny odplaví pryč. Nebo alespoň jejich velká část.
Pokud je rýma zelená, už nenapařujeme. Ale konvičku použít můžeme.
Pokud vás zajímá, jak si rychle ulevit při rýmě a zánětech dutin, mám zpracovaný e-book 5 TIPŮ JAK SI RYCHLE ULEVIT PŘI RÝMĚ A ZÁNĚTECH DUTIN.
Stáhnete si jej zdarma TADY >>> a pak vám také pošlu na e-mail další informace a návodová videa, jak správně používat třeba tu konvičku, Dubovky atd.
Astma může vzniknout z alergické rýmy. Velmi nám pomohou bylinky, jako je světlík lékařský, šišák bajkalský, černucha – semínko. Tyto bylinky působí proti alergickým rýmám a pak je dobré použít i bylinky, které zklidňují tu sliznici. Jsou to již zmíněné – sléz, proskurník, jitrocel, popenec.
Další faktor, který může být spouštěčem astmatu, je reflux. Pokud máte tyto problémy, je potřeba se zaměřit nejdřív na ně, aby nepřerostly v astma. No a vidíte, zase jsme u toho trávení. Reflux bývá příčina astmatu, protože dráždí dlouhodobě i dýchací cesty.
Dýchací cesty a ledviny jsou spojené nádoby. Časté rýmy mohou značit právě oslabené ledviny. Ledviny posílíme těmito bylinkami:
Zlatobýl kanadský, rdesno ptačí – truskavec. Tento truskavec působí na regeneraci plicní tkáně a zároveň působí dobře i na ty ledviny. Také je dobrá i přeslička rolní.
Věděli jste, že bylinky působí na naše tělo pomocí velkého množství látek? Je to naprosto rozdílné, když to srovnáme s izolovanými látkami v lécích. Bylina je koktejlem látek, které jsou v harmonii a na naše tělo působí velmi dobře a dlouhodobě.
Mám pro vás krátkou přednášku zdarma ke stažení, kde vysvětluji i to, jak bylinky fungují, když jsou namíchané do směsi.
Zajímá vás, jestli bylinky působí na každého stejně? I toto je obsahem přednášky, kterou si můžete stáhnout TADY >>>