Proč je konopí tak léčivé? Je to jen díky THC? Ale kde že. Pokud bychom tuto látku izolovali, rozhodně by nefungovala tak skvěle, jako celá rostlina. Pokud se budeme bavit o konopí, které teda THC obsahuje, není to tedy šlechtěná odrůda technického konopí, ve které není THC skoro žádné, tak společně ještě s dalšími látkami – cannabioidy tato rostlina tvoří neuvěřitelně harmonický celek – soubor látek, které fungují tak skvěle na lidské zdraví právě společně. Níže v článku si popíšeme účinky a také funkci synergie jednotlivých látek. Bohužel je stále na tuto rostlinu nahlíženo jako na psychotropní drogu.
Konopí (Cannabis sativa) je jednoletá rostlina z čeledi konopovitých (Cannabaceae). Je typická svou sytě zelenou barvou, členitými listy a zejména specifickým květenstvím, které uvolňuje lepkavou pryskyřici s výraznou vůní. Jde o rostlinu dvoudomou, vytváří tedy samčí a samičí květy na samostatných rostlinách. U samičích květů vznikají pestíky, u samčích pak váčky s pylem.
Nejen v Česku se však stále lidé léčí nelegálně, konopí si sami pěstují či pokoutně shánějí a je na ně pohlíženo jako na narkomany. Konopí je podle mnohých stále droga, kterou lidé užívají pro psychotropní účinky THC. Kromě této látky však konopí obsahuje obrovské množství zdraví prospěšných látek. Esenciální mastné kyseliny, vitaminy, minerální látky a zejména léčivé cannabinoidy, ze kterých je kromě THC důležitý CBD, tedy cannabidiol. Pěstování do určitého počtu rostlin trestné není, ale sušení již bohužel ano.
Konopí obsahuje přibližně 600 známých látek, z toho něco více než desetina patří do kategorie kanabinoidů. V oblasti výzkumu léčebného působení konopí má Česká republika dlouhou tradici – už v padesátých letech 20. století pod vedením Jana Kabelíka vypracovala olomoucká Univerzita Palackého rozsáhlou studii antibakteriálních účinků rostliny.
Dnes víme, že konopí dokáže účinně pomáhat nejen při lokální aplikaci v podobě masti při běžných zdravotních problémech, jakými jsou drobné oděrky, popáleniny, ekzémy nebo plísně, ale i v případě řady vážných a dlouhodobých nemocí. Zvláště dobře se osvědčuje při léčbě tzv. civilizačních nemocí a chorob spojených se stářím. Navíc na rozdíl od mnoha klasických léků nemá téměř žádné závažné vedlejší účinky.
Látky obsažené v konopí, tedy především kanabinoidy, působí v lidském těle prostřednictvím interakcí s receptory endokanabinoidního systému. K pochopení toho, jak tato rostlina léčí, proto musíme začít vysvětlením toho, co vlastně je endokanabinoidní systém a jak funguje.
Endogenní kanabinoidní receptorová soustava neboli endokanabinoidní systém (dále jen ES) představuje zřejmě nejdůležitější fyziologický systém podílející se na udržování a regulaci lidského zdraví.
Endokanabinoidy (tělem vytvářené kanabinoidy) a fytokanabinoidy (rostlinné kanabinoidy obsažené v konopí) a jejich receptory se nacházejí po celém těle: v mozku, orgánech, tkáních a buňkách imunitního systému. ES působí v každé tkáni a každé buňce jinak, ale cíl je vždy stejný: homeostáze, tedy udržení stabilního a vyváženého vnitřního prostředí v těle i přes změny vnějších podmínek.
Ukázkovým příkladem činnosti endokanabinoidního systému je takzvaná autofagie, což je proces, při kterém buňka nechá svou část odumřít a „zrecyklovat“. Tento mechanismus pomáhá buňkám udržovat životně důležitou stabilitu mezi syntézou, degradací a následnou recyklací jejich částí a zároveň má smrtící účinek na zhoubné nádorové buňky, a to tak, že samy sebe stráví. Taková smrt rakovinných buněk samozřejmě pomáhá navrátit rovnováhu do celého organismu a následně přežít.
Fytokanabinoidy, jež jsou dnes běžně označovány pouze jako kanabinoidy, jsou rostlinné látky přítomné v konopí, které se také dokáží vázat na kanabinoidní receptory v těle a stimulovat je. Tetrahydrokanabinol neboli THC je zcela jistě nejznámějším fytokanabinoidem – zejména pro své psychoaktivní účinky.
V posledních letech se ale zraky vědců i lékařů upírají na další kanabinoidy obsažené v konopí – jako například již několikrát zmiňovaný kanabidiol (CBD) a kanabinol (CBN), u nichž byly také prokázány výrazné léčebné účinky.
Pravidelné užívání nízkých dávek konopí proto může sloužit jako tzv. tonikum, tedy posilující lék pro naši endokanabinoidní soustavu, který představuje nejvýznamnější fyziologický systém zodpovědný za léčbu a regeneraci organismu.
Bohužel moderní medicína upřednostňuje syntetika a jednotlivě izolované substance, jež mohou být aplikovány orálně nebo nitrožilně. Tento přístup ale značně omezuje terapeutické využití fytokanabinoidů, které nejlépe působí v tzv. synergii. To znamená, že více než sto odlišných kanabinoidů, jež se mohou v konopí nacházet, působí ve vzájemné kombinaci mnohem účinněji než synteticky izolované deriváty jednotlivých kanabinoidů.
Dnes již populární konopné semínko je odborníky považováno za jednu z nejhodnotnějších potravin. Důvod? Vyznačuje se vysokým obsahem bílkovin, proteinů, prospěšných rostlinných sterolů a dalších důležitých látek pro lidský organizmus. Navíc má ideálním poměr esenciálních mastných kyselin omega-3 a omega-6, což je 1:3.
Díky tomuto poměru se podílí na správné funkci metabolismu, protože esenciální kyseliny v něm obsažené jsou součástí buněčných membrán a má kompletně pro nemoc pozitivní účinky, a proto se doporučuje jak při prevenci tak při samotné léčbě. Semínko je loupáno velice šetrně, aby se uchovaly veškeré hodnotné živiny. Je možné ho přidávat prakticky do všech jídel při vaření i pečení a je také chutnou přísadou do studených pokrmů, protože má příjemnou oříškovou chutí.
Konopné semínko je bohaté na vitamin E, jod, stříbro, chrom, zinek, měď či magnesium. Po týdnu užívání uvidíme jeho účinky na nehtech, vlasech a kůži, jejichž kvalita se zlepší a budou viditelně zdravé. Může se konzumovat 1 lžíce konopných semínek denně. Můžeme ho přidat třeba do salátů, pomazánek a dalších studených jídel.
Konopná mast se používá především při kožních obtížích, jako jsou například plísně, opary, oděrky, akné i ekzémy, na kuří oka a zarostlé nehty.
Ulevuje také při zánětech, pohmožděninách, proleženinách, hemoroidech. Vybraná místa se mají potírat několikrát za den slabou vrstvou masti.
Můžeme si vyrobit čistě jen konopnou mast nebo v kombinaci s jinými bylinkami, které podporují hojivé procesy. Například můžeme přidat levandulový květ, květ měsíčku, heřmánku.
Výroba konopné masti nemusí být složitá. Výborná konopná mast se může dělat ze sádla, vazelíny nebo bambuckého másla. Vazelína je z ropy a jsou u ní známy horší absorpční schopnosti. Bambucké máslo preferuji. Je to přírodní látka rostlinného původu a už sama o sobě má příznivé účinky na pokožku.
Nachystáme si bambucké máslo, sušené malé lístky konopí kolem samičích květů nebo paličky. Je velký omyl v tom, že čím zelenější mast bude, tím je účinnější. Správně připravená konopná mast může být klidně jen lehce do zelena. Proč? Protože sušnené lístky a palice se nejdříve spaří ve vodě, pořádně se pak vymačkají aby v nich zbylo co nejméně vody a pak si ve vodní lázni ve smaltovaném hrnci rozehřejeme bambucké máslo a vhodíme tam vymačkané listy a paličky od vody. Spařováním sušených listů a palic zbavujeme zbytečného chlorofylu a hnojiv – jsou rozpustné ve vodě, kanabioidy jsou rozpustné v tucích. Tak se toho nemusíme bát, že bychom tímto přišli o cenné látky.
Pokud máme rostlinu z vlastního pěstování a víme, že jsme ji ničím nehnojili, tak můžeme krok se spařením vynechat. Důležité ale je, mít bylinu sušenou. Po usušení je vhodné ještě počkat cca 3 týdny, než začneme vyrábět mast, protože při sušení i po usušení ještě probíhají v rostlině procesy, které vedou k lepšímu uvolnění látek do masti.
Jakmile máme bambucké máslo ve vodní lázni rozpuštěno a bylinu v něm (musí jí být hodně, ale ne tolik, aby čouhala nad hladinu – musí být všechna ponořena) tak si ideálně rozehřejeme troubu cca na 105 stupňů a vložíme tam smaltovaný hrnec zhruba na 4 – 6 hodin. Důležitá je teplota lehce nad 100 °C aby se vypařila zbytková voda pokud jsme rostlinky nejdříve spařili. Nesmí být zase o moc vyšší, protože bambucké máslo se nesmí přehřát, jinak bylinky v něm zčernají. Takto dlouho je potřeba zahřívat směs, aby byla mast účinná.
Po té smaltovaný hrnec se směsí vyndáme a přecedíme do další větší nádoby. Přidáme trochu arganového nebo olivového oleje (cca na 0,5 litru bambuckého másla asi 0,1 litru). Necháme postupně chládnout. Jakmile vidíme, že po okrajích začíná mast tuhnout, je to správná doba na našlehání. Pomocí metličkového šlehače šleháme tak dlouho, dokud přestane mít mast průhlednou konzistenci a začne být neprůhledná, čili začne tuhnout. Šlehání může trvat zhruba 5 minut. Tím zabezpečíme, aby mast nebyla moc tuhá, protože bambucké máslo je hodně tuhé. Přidaný olivový olej nebo arganový olej mast také ještě zjemní. Ihned po ušlehání dáváme do mělkých skleniček s víčkem nebo kelímků.
Je dokázáno, že dlouhodobé užívání konopného oleje posiluje vlasy, nehty a kůži. Má pozitivní účinek na metabolismus a imunitní systém. Rovněž má vysoký podíl vitaminů A, B1, B2, B3, B6, C, D, E, které mají ve spojení s nenasycenými mastnými kyselinami blahodárné účinky na lidské zdraví.
Konopný olej vyniká příjemnou oříškovou chutí. Olej by se neměl zahřívat na teplotu vyšší než 180 stupňů Celsia. Preventivně se doporučuje lžička konopného oleje 1x denně. Lze jej použít do zálivek a salátů.
Mezi další produkty, které prospívají životosprávě, patří konopné lístky. Nejčastěji se používají k přípravě čaje. Odvar pomáhá při léčbě migrén a boji s nespavostí.
Konopí můžeme pěstovat ze semínek. Je možné je pak i řízkovat v době, kdy ještě nekvetou – protože vzhledem k vyššímu obsahu účinných látek v samičích rostlinách je lepší zaměřit se právě na pěstování samičích rostlin. Ze semínka nevíme, zda vyroste samec, nebo samice. Pěstování konopí je oproti pěstování jiných léčivých bylin vcelku jednoduché. Konopí nevyžaduje žádnou ochranu, protože jej téměř žádný hmyz nenapadá. Netrpí ani zarůstáním plevely, protože roste tak rychle, že s ním sotva nějaký plevel může soupeřit.
Je klidně možné ji pěstovat i venku třeba v pytli – jeden pytel = 1 rostlina nebo je vysadit i na záhon. Povoleno je pěstovat až 5 rostlin. Pozor – ne na člověka v domácnosti, ale prostě co zahrada, to 5 rostlin.
Vážená Michaelo, nedivte se že je to konopí tak zprofanováno. Vždyť je mnoho roků nesmyslně policejně stíháno a pomlouváno jako nebezpečná droga. Byl jsem svědkem, jak konopí /nevím jaké, jestli technické nebo pravé/ bylo pěstováno na poli u Č. Lípy a potom najatí sklízeči byly honěni policií, za to, že si pár rostlin nechali pro svoji potřebu.Já za sebe mohu říci, že jsem si koupil šampon 2 deci za hříšné peníze 299,-Kč. Musím říci, že nějaký účinek jsem poznal, ale slabý. Zřejmě to bylo vyrobeno z technického konopí a nebo tam bylo té látky z konopí velmi málo. Je mi 80 roků a trpím cukrovkou 2 tipu, vysokým krevním tlakem a stařeckými neduhy. Asi by mě konopí rovněž pomohlo. Ale nevím kde bych sehnal semínka. Zdravím Alfred.
Míšo,moc Vám fandím,podle Vás jsem letos sbírala semínka z kopřiv,nechávám růst na zahrádce kozí nohu,prostě se řídím Vašimi radami.Mám na krku 7 křížek,ale dokud budu moci,budu se věnovat zahrádce a hl.bylinkám podle Vás.Díky za vše.Majka
Moc děkuji, ať se Vám moc daří a bylinky jsou ku prospěchu 🙂
Dobrý den. Jaká je doba použitelnosti této masti z bambuckého másla? Lze ji prodloužit zmražením hotového výrobku? Děkuji za odpověď P.
Hezký den, když bude v lednici, tak myslím že dlouho 🙂 Rok určitě. Mrazit hotovou mast jsem nezkoušela, nevím, jaká by pak byla konzistence po rozmražení.
Nemohu najít, jak dlouho je možné sušené konopí skladovat, aby neztratilo účinnost. Tedy jaká je maximální doba zachování jeho léčebných vlastností? Děkuji.
Konopí má velkou sílu, to mohu z vlastní zkušenosti potvrdit. Já užívám cbd olej, který si objednávám z https://www.cibdol.cz/cbd-olej a ani jsem nedoufala, že mi tak pomůže. Nejvíc oceňuji to, že se konečně pořádně vyspím. Špatný spánek mě trápil už dlouho, takže jsem byla pořád unavená a podrážděná, ale teď už se konečně cítím skvěle.
To je skvělá zpráva, že funguje i na dobrý spánek 🙂