Jetel luční je opět bylinka, která má mnoho způsobů využití pro zdraví a zejmnéna je vhodná pro nás ženy. Pomáhá zmírňovat projevy menopauzy, má dobré účinky na pleť – jetel je vhodný k přípravě pleťové vody při citlivé pokožce. Jetel kromě toho také pomáhá při nastydnutí a detoxikuje. Ale to už předbíhám, vezmeme to všechno pěkně po pořádku….

Kde jetel často roste?

Jetel je hojně rozšířená bylina luk a pastvin, často se jetel vyskytuje i ve starých zahradách u domu, naše zahrada je příkladem. Nemáme ho však tolik, abych jej mohla třeba ve větší míře nasušit, tak doporučuji zajít pro něj do přírody, nejlépe na pastvinu.

I když je to původně divoká bylinka, v současnosti se hodně také pěstuje pro léčebné účely. Kde je vhodné tedy jetel luční sbírat? Tam, kde se pase dobytek se zpravidla nepoužívá žádná chemie kromě přirozeného hnojení. Vynecháme však jetele pěstované na polích na semeno nebo jetele, které jsou v blízkosti jiného pole s kulturní plodinou, která je často chemicky ošetřována.

Co se sbírá?

Sbírají se květy (hlávky) jetele lučního, ale také bílé hlávky jetele plazivého. Jako lék se spíše využívá ten jetel luční s červenými květy. Léčivá je vlastně celá nadzemní část rostliny, nejvíce květy, které sbíráme v plném květu. Pokud začnou květenství jetele na rostlině zasychat a hnědnout, už nejsou vhodné ke sklizni.
Sbíráme jen plně rozkvetlé a zdravé květy, které uštipujeme z rostliny – nevadí, když je uštípneme i s několika přilehlými listy. Květy jetele můžeme sušit.

Kdy jetel luční kvete?

Jetel luční kvete od června do srpna, záleží na tom, jaký je rok – ovlivňuje to nástup jara a teploty. Každopadně narozdíl od jiných divokých bylin, které mohou mít období sběru omezenější, tak  zrovna jetel je rostlina, která kvete docela dlouho, hlávky stále tvoří nové a dlouhou dobu dokvétají, tak máme na sběr jetele na tomtéž stanovišti klidně i dva měsíce. Tím že jej zaštipujeme, tvoří květy nové.

Účinky jetele lučního

  • trávicí ústrojí – jetel léčí průjmy a katary zažívacího traktu, díky dezinfekčnímu účinku působí také proti infekcím trávicího traktu, průjmům, střevní kolice, při zvracení a otrav jídlem

  • detoxikační účinek – blahodárně působí na lymfatický systém, odstraňuje usazené toxiny, pomáhá tak i při revmatismu a dně, při cukrovce

  • horní a dolní cesty dýchací – díky desinfekčním účinkům lze jetel také využít při nachlazení, bronchitidě, angíně, chřipce; ulehčuje a zkracuje léčbu těchto nemocí

  • menopauza (klimakterium) – jetel obsahuje fytohormony (rostlinné estrogeny), které pomáhají překlenout nepříjemné pocity spojené s menopauzou, je potřeba pít jetelový čaj dlouhodoběji, tlumí pak problémy s nespavostí, návaly horka a pocity nevolnosti

  • kožní problémy – léčí některé typy ekzémů, akné, vyrážky, drobná poranění kůže a je také vhodný jako pleťová voda nebo na koupel celého těla

Čaj z jetele lučního

Potřebujeme 2 lžíce sušeného květu se přelije 0,5 litrem vroucí vody a nechá se 10 minut odstát. Čaj z jetele nemá žádné vedlejší účinky, může se užívat i dlouhodobě, pozor však na kontraindikaci s jinými hormonálními léky nebo léky na ředění krve.

Čaj má velmi příjemnou nasládlou chuť. Nepřehánějte to s množstvím použitého květu na množství vody, aby čaj nebyl moc koncentrovaný. Mohl by tak působit i projímavě.

Vzhledem k tomu, že jetel má komplexnější účinky na náš organismus – od detoxikace, přes desinfekční účinky, harmonizace hormonální hladiny a v neposlední řadě urychluje léčbu respiračních nemocí, klidně si dopřejte čas od času čaj z této krásné bylinky, jen tak na chuť a posílení imunity.

Jetel můžeme také jíst syrový – květy mají nasládlou chuť, slouží třeba jako jedlá ozdoba nebo se může pokrájet i do palačinek.

Ochutnali jste někdy květ jetele lučního? Zkuste to, samotnou mě překvapilo, jak dobře chutná. Rozkrájené květy jídlo zpestří, oživí a samozřejmě ozvláštní.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jana Šimonová napsal:

    Dobrý den Míšo,
    opět zajímavý článek,moc děkuji za informaci,určitě budu sbírat a dle rad používat
    Přeji Vám krásný páteční den a pro mě je 13náctka šťastné číslo
    Těším se na další články,vždy jsou velmi zajímavé s pozdravem Jana

  2. Jarka napsal:

    Zdravím Michaelo a děkuji za další užitečný článek, tentokrát o jeteli. O tom, že jetel je zdravý už delší dobu vím, ale zatím jsem jen četla, o sběru listů jetele do zelených nápojů. O květech vím z dětství, že jsou příjemně sladké, jako děti jsme jej na louce ochutnávali. Ale o možnosti z nich vařit čaj nebo je sušit jsem si teď přečetla ve vašem článku. Děkuji za rady.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů