Zázvor, pěstování zázvoru

(Zingiber officinace)

Čeleď Zázvorovité (Zingiberaceae)

V tomto článku se podíváme na zázvor a jeho účinky a taky jak na pěstování zázvoru za zahradě nebo v květináči. Klidně totiž můžete pěstovat zázvor doma. Pamatujte na to, že potřebuje teplo a světlo, substrát by neměl nikdy úplně vyschnout.

Rostlina je podobná malému bambusu. Používá se oddenek (tlustý podzemní stonek). Již přes 3000 let plní úlohu významného koření. Zázvor je vyšlechtěná rostlina a volně v přírodě neroste. Pěstuje se v jižních provinciích Číny a Indie. V poslední době se začal pěstovat i v severní části Austrálie ve státě Queensland, Jižní Americe a v Nigérii.

Zázvor v kuchyni

Čerstvý zázvor se používá v celé Asii do pikantních chuťovek. Zázvor se strouhá, seká, krájí na plátky nebo na nudličky při vaření ryb a mořských plodů, masa a drůbeže, protože neutralizuje pachy ryb a masa. Právě pro neutralizaci pachů se větší neoloupané kusy dávají přímo při přípravě jídla a pak se z hotového jídla vyndávají.

Zázvor slouží také k ochucování oleje, než se do něj při tepelné úpravě přidá maso nebo zelenina.  Zázvor se také hodí do pikantních chuťovek, marinád k masu a rybám, do dresinků a do salátů. Zázvorová šťáva se přidává do marinád a omáček a nebo se s ní pokapává maso.  Zázvorová šťáva se připraví tak, že se nastrouhá zázvor najemno a vymačká se z něj šťáva nebo se rozmixuje v mixéru a vymačká.

Mletý sušený zázvor je běžně součástí koření curry. Samotný sušený a mletý se používá do perníku, koláčů, sušenek, svařeného vína, likérů.

TIP!

Zkusila jsem udělat přírodní řízek tak, že jsem jej lehce nasolila a obalila v mletém práškovém zázvoru. Chutnal báječně! Myslím, že tímto způsobem lze vyrobit i nudličky masa na osmahnutí třeba se zeleninkou 🙂

S jakým kořením se zázvor kombinuje?

S čím se kombinuje zázvor? Zázvor se dobře kombinuje s bazalkou, chilli, kokosovým ořechem, koriandrem, omáčkami k rybám, česnekem, citronem, limetkovou šťávou, mátou, sójovou omáčkou, jarní cibulkou a kurkumou dlouhou.

Účinky zázvoru pro zdraví

Mírní nepříjemnosti jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje nevolnosti při jízdě automobilem, autobusem. Potlačuje pocení a závratě. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum.

Také  podporuje trávení, funguje jako prevence proti chřipce, rýmě i rakovině. O tom jak předcházet a zbavit se častého nachlazení doprovázeným až zánětem dutin se dozvíte více tady >>>

Účinky zázvoru v bodech

  •  antibakteriální a protizánětlivý
  •  působí proti chřipce a nachlazení
  •  proti bolestem hlavy
  •  podporuje chuť k jídlu
  •  usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem pozor!– není vhodný při vředech žaludku a dvanácterníku
  •  podporuje chuť k jídlu
  •  snižuje cestovní nevolnost
  •  silný antioxidant
  •  snižuje nevolnost v těhotenství
  •  podporuje imunitu
  •  podporuje kardiovaskulární systém
  •  působí proti rakovině –  zázvor svým silným protizánětlivým účinkem vytváří v organismu prostředí, které znemožňuje růst a rozšiřování rakovinných buněk.

Pěstování zázvoru

Tento obrázek nemá vyplněný atribut alt; název souboru je IMG_2848Edited-1024x768.jpg.

Nebudu se složitě rozepisovat, níže ve videu máte přímo ukázku v pěti minutách jak pěstovat zázvor klidně z toho kupovaného.

Co dalšího ze zázvoru připravit?

Poskytnu vám tady dva recepty – jeden na zázvorové bonbóny při nachlazení a bolestem v krku a druhý na posílení imunity.

Zázvorové bonbóny

Potřebujeme:
  • 1/2 hrnku medu
  • 2 polévkové lžíce citrónové šťávy
  • 1 lžíce oloupaného nastrouhaného zázvoru na jemno
Postup:
Všechny přísady dáme do hrnce a zahříváme.  Postupně vše přivedeme k mírnému varu.  Až vše zpění, stále mícháme. Na mírném stupni vaříme za stálého míchání asi 15 minut dokud směs nezíská hustší konzistenci, mírně i zhnědne. Po zhoustnutí směsi začneme  tvořit bonbóny, pomocí čajové lžičky. Pokládáme je na plech vyložený pečícím papírem. Vychladlé a ztuhlé bonbóny obalíme v moučkovém cukru  aby se později při skladování neslepily. Na závěr dáme ještě do mrazáku.
 

Zázvorová pochoutka na posílení imunity

Potřebujeme:

  • 150 ml i více medu
  • 2 citrony ne chemicky ošetřený
  • Oddenek zázvoru – 2 ks střední velikosti
  • Horká voda
  • Kvalitní tuzemský rum anebo whisky
  • Postup:

Zázvorové oddenky ostrouháme a nakrájíme na tenké plátky. Ne chemicky ošetřený citron omyjeme a nakrájíme na kolečka a plátky zázvoru a citronu vložíme do sklenice o velikosti cca 0,7 ml.Sklenici zalijteme cca 150 ml medu, přidat můžeme i jednu velkou štamprli – 0,5 dcl kvalitního tuzemského rumu. Vše důkladně promícháme. Sklenici pořádně zašroubujeme a uskladníme v lednici. Vydrží až 3 měsíce.

Zázvorovou dobrotu pak užíváme takto:

Jednu až dvě lžičky obsahu sklnice s medem, citronem a zázvorem vložíme do hrníčku s čajem, který je už trochu vychladlý. Nebo můžeme přidávat na větší lžíci jako pochoutku k čaji. Takto připravenou dobrotu můžeme pít při nachlazení dvakrát až třikrát denně.

V jakém množství je možné zázvor užívat?

Rozhodně se nemá nic přehánět. Zázvoru si můžeme dopřát 4 g denně – čerstvého a nebo 1 g sušeného. Pozor, je to bylina, která se může předávkovat, proto toto množství nepřekračujte. Nadměrné užívání by mohlo naopak uškodit, například může způsobit arytmii srdce, nebo přivodí průjem a nevolnost.

Zázvor v těhotenství

Je známo, že zázvor působí proti nevolnosti i v těhotenství. Prvotní studie naznačují, že užívání zázvoru při zvracení a nevolnosti během těhotenství je bezpečné, pokud je užíván v doporučených dávkách a v kratších časových obdobích. Některé zdroje nedoporučují vyšší dávky zázvoru kvůli obavám z mutace plodu nebo potratu. Maximální doporučená denní dávka čerstvého zázvoru jsou 4 gramy s tím, že je vhodné si ji během dne rozdělit do několika menších dávek.

Vliv dlouhodobějšího užívání zázvoru během těhotenství bude ještě nutné vědecky prokázat.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. květa napsal:

    Zdravím, vše je super. Je fakt, že některé věci znám, ale stále je moc dobré si vše připomenout. Přeji hodně pozitivních nápadů a hodně zdraví ! Díky.

  2. Ladislav Varmuža napsal:

    Dobrý večer, před 18 dny jsem nechal kousek zázvoru ve vodě, po dvou dnech jsem jej ze 2 třetin zasadil do květináče. Už má přes 1 cm hnědý kulatý pučák a asi přes 5 mm zelenou špičku. Rosím 5x denně , aby neuschl, mám obavy s přelití, aby neuhnil. A květináč mám na topení, asi 23stupňů.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů