Zázvor (Zázvorovník pravý)

(Zingiber officinace)

Čeleď Zázvorovité (Zingiberaceae)

Rostlina je podobná malému bambusu. Používá se oddenek (tlustý podzemní stonek). Již přes 3000 let plní úlohu významného koření. Zázvor je vyšlechtěná rostlina a volně v přírodě neroste. Pěstuje se v jižních provinciích Číny a Indie. V poslední době se začal pěstovat i v severní části Austrálie ve státě Queensland, Jižní Americe a v Nigérii.

Zázvor

Zázvor v kuchyni

Čerstvý zázvor se používá v celé Asii do pikantních chuťovek. Zázvor se strouhá, seká, krájí na plátky nebo na nudličky při vaření ryb a mořských plodů, masa a drůbeže, protože neutralizuje pachy ryb a masa. Právě pro neutralizaci pachů se větší neoloupané kusy dávají přímo při přípravě jídla a pak se z hotového jídla vyndávají.

Zázvor slouží také k ochucování oleje, než se do něj při tepelné úpravě přidá maso nebo zelenina.  Zázvor se také hodí do pikantních chuťovek, marinád k masu a rybám, do dresinků a do salátů. Zázvorová šťáva se přidává do marinád a omáček a nebo se s ní pokapává maso.  Zázvorová šťáva se připraví tak, že se nastrouhá zázvor najemno a vymačká se z něj šťáva nebo se rozmixuje v mixéru a vymačká.

Mletý sušený zázvor je běžně součástí koření curry. Samotný sušený a mletý se používá do perníku, koláčů, sušenek, svařeného vína, likérů.

TIP!

Zkusila jsem udělat přírodní řízek tak, že jsem jej lehce nasolila a obalila v mletém práškovém zázvoru. Chutnal báječně! Myslím, že tímto způsobem lze vyrobit i nudličky masa na osmahnutí třeba se zeleninkou 🙂

S jakým kořením se zázvor kombinuje?

S čím se kombinuje zázvor? Zázvor se dobře kombinuje s bazalkou, chilli, kokosovým ořechem, koriandrem, omáčkami k rybám, česnekem, citronem, limetkovou šťávou, mátou, sójovou omáčkou, jarní cibulkou a kurkumou dlouhou.

Účinky zázvoru pro zdraví

Mírní nepříjemnosti jako je pocit plnosti a těžkosti po požití stravy, časté říhání, pálení žáhy, nadýmání, plynatost a nucení na zvracení. Zázvor také potlačuje nevolnosti při jízdě automobilem, autobusem. Potlačuje pocení a závratě. Zázvor působí také jako účinné afrodisiakum.

Také  podporuje trávení, funguje jako prevence proti chřipce, rýmě i rakovině. O tom jak předcházet a zbavit se častého nachlazení doprovázeným až zánětem dutin se dozvíte více tady >>>

Účinky zázvoru v bodech

 •  antibakteriální a protizánětlivý
 •  působí proti chřipce a nachlazení
 •  proti bolestem hlavy
 •  podporuje chuť k jídlu
 •  usnadňuje trávení a pomáhá proti žaludečním nevolnostem pozor!– není vhodný při vředech žaludku a dvanácterníku
 •  podporuje chuť k jídlu
 •  snižuje cestovní nevolnost
 •  silný antioxidant
 •  snižuje nevolnost v těhotenství
 •  podporuje imunitu
 •  podporuje kardiovaskulární systém
 •  působí proti rakovině –  zázvor svým silným protizánětlivým účinkem vytváří v organismu prostředí, které znemožňuje růst a rozšiřování rakovinných buněk.

Zázvor v těhotenství

Je známo, že zázvor působí proti nevolnosti i v těhotenství. Prvotní studie naznačují, že užívání zázvoru při zvracení a nevolnosti během těhotenství je bezpečné, pokud je užíván v doporučených dávkách a v kratších časových obdobích. Některé zdroje nedoporučují vyšší dávky zázvoru kvůli obavám z mutace plodu nebo potratu. Maximální doporučená denní dávka čerstvého zázvoru jsou 4 gramy s tím, že je vhodné si ji během dne rozdělit do několika menších dávek.

Vliv dlouhodobějšího užívání zázvoru během těhotenství bude ještě nutné vědecky prokázat.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ, V BYTĚ A NA ZAHRADĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů