Bylinky proti stresu

bylinkami proti stresu a depresím

Příznaky stresu a úzkosti se vyznačují napětím, emoční labilitou, ztrátou pozornosti, bušením srdce, dýchacími potížemi. Toto jsou jen některé z příznaků. Pozorujete z nich některé i na sobě? Je ještě i jiné? Tak rozhodně to nenechávejte bez povšimnutí. Říká se, že čistota znamená půl zdraví. Člověk vyrovnaný a bez stresu – znamená druhá půlka zdraví!  Stres dokáže velmi negativně působit na naše tělo a projevuje se to pak různými potížemi. Příčinu většinou hledáme někde jinde, rozhodně nikoho nenapadne řešit svoji psychiku, snížit stres, takže dochází k tomu, že se tlumí jen následek všelijakými léky, mastičkami atd.Bylinky proti depresi

    V dnešní době je stále těžší udržet svou mysl neroztěkanou, v klidu a přemýšlet tak rozvážně s klidným vědomím. Dříve nebylo tolik civilizačních chorob jako dnes. Příčina – z většiny je to způsobeno stresem. Sedněte si, zamyslete se nad tím co vás trápí a řekněte si, je to důvod být takhle pořád ve stresu? Je mnoho věcí, které nás stresují, ale nemůžeme s tím nic udělat okamžitě, jsou dlouhodobější – např. mezi nejčastější spouštěče dlouhodobých stresů jsou dluhy, rozvod, hrozba ztráty zaměstnání, stresy v zaměstnání nebo i pubertální děti.

    Mnoho lidí se tak uchyluje ke kouření, konzumaci alkoholu nebo dokonce i k drogám. Z dlouhodobějšího stresu pak můžou vznikat pocity úzkosti – nepříjemný strach z neznámé budoucnosti, nebo dokonce i úzkosti, které přecházeji v deprese a člověk už nedokáže ani konkrétně popsat, proč má deprese.

    Dříve nebo později se takový stav musí odrazit i na zdraví. Neustálý stres zvyšuje v těle přítomnost kortizonu. Kortizon přináší dočasnou úlevu, ale má své důsledky, odbourává vápník z kostí, je příčinou pro vznik šedého zákalu, vysokého krevního tlaku, zadržování vody v těle atd. Neustálý nadbytek kortizonu vede k hormonální nerovnováze, která vede k chronické únavě až k vážným zdravotním problémům jako je cukrovka, srdeční a cévní onemocnění, rakovina.

    V dnešní uspěchané době už lidé v tomto stavu v lepším případě sáhnou po antidepresivech – je to pořád lepší než drogy a alkohol. Jenomže tyto léky tlumí jen následek a neřeší příčinu. Jenomže tyto léky mají spoustu vedlejších účinků – nepříznivý vliv na žaludek, návykovost atd.

Jak zahnat stres? Existují lepší možnosti, přírodní a většinou bez vedlejších účinků.

    Třezalka tečkovaná

je možná nejznámější bylinný lék na úzkost a stres. Je to bylina už po staletí a široce používaná již během renesance a viktoriánského období ke zmírnění duševních poruch. Jedna nedávná studie zjistila, že je stejně účinná jako antidepresivum Prozac.  Třezalka je vytrvalá kvetoucí rostlina a jsou dostupné extrakty v podobě tablet, kapslí nebo tinktur. Je možné užívat i čaj. Více o třezalce se dozvíte ZDE.

    Kava-Kava

neboli Kava kořen – z rostliny Piper methysticum – je to rostlina jižního Pacifiku, která je velmi účinná pro střední úzkosti. Mnohé studie prokazují, že tyto kořenové extrakty jsou stejně  účinné jako farmaceutické benzodiazepiny – které obsahují např. antidepresiva Valium a Xanax. Ovšem extrakt z kořene Kava Kava je bez vedlejších účinků! Jedná se hlavně o bezpečnosti pro játra.

    Mučenka

(Passiflora) – je zjištěno, že je působí silně na uvolnění. Je populární ve Velké Británii a v Německu. Užívá se při poruchách spánku a úzkosti. Také obsahuje antioxidanty a má protizánětlivé a protirakovinové účinky.

    Tulsi – Bazalka posvátná

(Ocimum sanctum)  Bylina používaná nejméně už před 5000 roky. Je to „královna bylin“ – kromě výrazného snížení úzkosti působí také na celkovou imunitu a pohodu lidského těla. Tato bylinka by si zasloužila samostatný článek. Určitě se k tomu ještě dostanu J

    Kořen lékořice

– pomáhá tělu zvládnout stresové situace – ne nadarmo se říká „je to na pendrek“ . Normalizuje také hladinu cukru v krvi.

    Kořen Kozlíku lékařského, květ heřmánku a list menduňky – čaj

– často používaný na vyhnání vnitřního neklidu a nespavosti. Snižuje stres, úzkost a je velmi relaxační.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jana Bratanová napsal:

    Zdravím, budu si objednávat na úzkost tohle https://drkh.cz/produkt/tranqil/ – co si o tom myslíte vy?

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů