(Hypericum perforatum)
Čeleď: Třezalkovité (Hypericaceae)
Je to jedna z DIVOKÝCH BYLINEK, které si můžeme nasbírat ke konci června, ideálně na svatého Jana.
Chceme-li ji bezpečně poznat, pořádně rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, obarví vám prsty do červena.
Sbírá se celá nať (na čaj nebo přísadu do koupele) nebo jen květy (pro přípravu Janova oleje).
Čaj z třezalky
POZOR PŘI UŽÍVÁNÍ TŘEZALKY VNITŘNĚ – určitě je potřeba upozornit na to, že vnitřní užívání třezalky v podobě čajů zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Hrozí popální kůže při slunění!
Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.
Janův olej je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti. Lehce si jej můžeme sami připravit (viz níže). Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech (hexenšus), při ischiasu a revmatismu.
Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i při zmírnění následků slunečního úpalu.
Na bolevé bříško kojenců – potírání bříška Janovým olejem zmírní bolení bříška miminka.
Janův olej působí také při drsné pokožce tváře.
Sušení natě a květů, nebo si můžeme vyrobit Janův olej:
Květy natrhané za slunečného dne volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunce nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách. Při používání při popáleninách můžeme olivový olej nahradit lněným.
Níže na obrázku vidíme porost třezalky ještě bez květů.
Jak ještě posílit účinnost bylinek?
Tak, že jich smícháte více dohromady. Není však jedno, které bylinky smícháte společně. Jde o to, aby měly podobné spektrum účinků. Pak nám vznikne účinná směs, kterou užíváme pro řešení nějakého zdravotního problému nebo k posílení určitých orgánů.
Velmi často bývají spojovány různé zdravotní potíže právě s oslabenými tělními orgány.
Chcete vědět jak na to? Mám pro vás 3 denní přednáškový cyklus – v celkové délce cca 90 minut. Takže během těch 3 dnů to pěkně časově stihnete – navíc přednášky po vysílání nezmizí a můžete se k nim vrátit.
Přednášky jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat. Všechno je on-line. Potkáme se tam?