Účinky červené řepy a jednoduché recepty

Posilněte si imunitu!

To co jíte v létě a na podzim se pak odrazí na vašem zdravotním stavu přes zimu. Teď v létě je všeho hojnost – ovoce a zelenina je k dostání v čerstvém stavu a tudíž obsahují spoustu cenných látek, které se dlouhým skladováním v zimě hodně ztrácí. Nehledě na to, že hodně zeleniny hlavně té plodové se pak dováží z cizích zemí. Navíc se sklízí ještě nedozrálá aby „přežila“ cestu a dozrává uměle. A v tomto případě už o výživové hodnotě a bohužel i chuti nemůže být skoro řeč.

Proto jsem vděčná, že mám zahradu a můžu si toho hodně vypěstovat. Co nevypěstuju, koupím na farmářských trzích. Už léta si pěstuju červenou řepu. Je nenáročná, vždycky se zatím povedla. Je výborná právě na posílení imunity. A nejen to. Povíme si něco o jejím blahodárném účinku na zdraví.

DSCN5532

Účinky červené řepy

Červená řepa je zásobárnou mnoha cenných látek, které se v ostatním jídle moc nevyskytují. Například křemík, selen, zinek, měď, mangan a další.

Působí na organismus komplexně

– odstraňuje zácpu
– působí proti rakovině
– posiluje imunitu
– díky křemíku a draslíku podporuje obnovu kůže, vlasů, nehtů a tkání
– působí detoxikačně – zbavuje tělo volných radikálů, odpadních látek
– je mírně močopudná, působí proti zadržování vody
– posiluje krvetvorbu

Ideální způsob konzumace řepy je za syrova. Tělo získá ze syrové řepy maximum. Také si ji uvaříme v podobě polévky nebo zapečeme v troubě nakrájenou na plátky, ale i zavařujeme na kyselo. Samozřejmě ji také skladuji stejně jako mrkev a petržel v suchém písku v chladu, kde nemrzne.

Jak připravuju červenou řepu já?

Příprava červené řepy není složitá. Vyžaduje koření jako je tymián, oregano nebo koriandr – chuť krásně zvýrazní a tyto bylinky mám na zahradě nebo doma za oknem po ruce.  Vložila jsem tady velmi jednoduché recepty na přípravu červené řepy, které máme nejraději.

Salát z červené řepy (ze syrové)

DSCN5635

Ingredience:

1 střední řepa, sůl, pepř, 1-2 stroužky českého česneku, 3 lžíce bílého kvalitního jogurtu (používám Selský jogurt Hollandia)

Postup:

Řepu omyji a oloupu ze slupky, nastrouhám na hrubém struhadle. Přidám rozmačkaný česnek, sůl a pepř podle chuti a nakonec zamíchám jogurt. Vše důkladně smíchám a vložím odpočinout a zchladit do ledničky cca na 20 minut. Pak podávám. Je vynikající!!!

Zapečená červená řepa v troubě

Připravila jsem kapra na červeno 🙂

DSCN5636

Ingredience:
Půlka středního kapra bez hlavy a ploutví
5 stroužků českého česneku
sůl
pepř
mletá kurkuma
tymián (sušený nebo celé čerstvé snítky na ovonění při přečení)
1 červená řepa
1 mrkev
2 menší kolečka celeru
Postup:
Kapra si naložím už den dopředu – to znamená posolím a očesnekuju a pokapu olivovým olejem. Nechám do druhého dne uležet v lednici. Pak nakrájím oloupanou červenou řepu na kolečka, mrkev na kolečka a celer na kostičky (měl by být předvařený aby nebyl tvrdý). Zeleninu pokapu olivovým olejem, osolím, přidám tymián, kurkumu a česnek.
Do zapékací mísy nakladu dvě třetiny zeleniny, na to půlku kapra kůží dolů a zbytek zeleniny nahoru na kapra. Vložím do předehřáté trouby na 180 stupňů a peču 45 minut bez přikrytí! Kapr pustí šťávu, zelenina taky, tak se to nepřipálí. Pokud by se pekl přikrytý, pak by to bylo spíše jako vařené, než pečené.
Tohle fakt nemá chybu!
Poznámka:
Pokud nemáte kapra, můžete si samozřejmě zeleninu zapéct i samotnou, lze ještě přidat i oloupanou cibuli nakrájenou na čtvrtky. Zapečená zelenina se může použít jako příloha, já ji mám ráda i samotnou. Není nad to vypěstovat si vlastní zeleninu i bylinky – mít čerstvé koření po ruce třeba na balkoně je velice praktické 🙂

Zavařování červené řepy na kyselo

Ingredience:
Červená řepa
Nálev:
2 l vody
600 ml octa
20 g soli
40 g cukru
Vše smícháme a necháme projít varem. Můžeme přidat listy koriandru, dobromysl, tymián nebo i pár semínek koriandru – ten je aromatičtější než listy koriandru, záleži na chuti. Já dělam bez bylin.

Postup:
Červenou řepu pořádně umyjeme a uvaříme do měkka. Vaří se cca hodinu i déle, podle toho jak jsou bulvy velké. Píchnutím pomocí kovového špízu poznám, zda je měkká i vevnitř. Já neodřezávám kořínky, aby cenná šťáva z řepy neunikala do vody. Po vychladnutí jí odstraníme kořeny, oloupeme a nakrájíme ji na kostičky.
Během chladnutí řepy si připravíme nálev.
 
Červenou řepu dáváme do čistých sklenic a zalijeme nálevem. Po zavíčkování ji ještě cca 5-10 minut zavařím.
Chutná skvěle, dá se použít k jídlu podobně jako kyselé okurky.

 

Jednoduchá polévka z červené řepy

Polévka z červené řepy

Ingredience:
2 středně velké řepy
1 větší cibule
600 ml vývaru (hovězí, kuřecí, vepřový) je to jedno, jen ne uzený
sůl
pepř
tymián
zakysaná smetana
Postup:
Řepy oloupeme a nakrájíme na kostičky nebo lze i nastrouhat na hrubo, stejně tak nakrájíme na cibuli. Nejprve cibuli osmahneme do sklovita na oleji (používám olivový). Po té tam vložíme nakrájenou nebo nastrouhanou červenou řepu, osolíme, opepříme, okořeníme větší špetkou tymiánu nebo tam můžeme vložit i čerstvou snítku a chvíli za stálého míchání asi 5 minut restujeme. Pokud se směs připaluje, můžeme tam už nalít trošičku vývaru. Pak přidáme celý vývar a dusíme na mírném ohni do měkka. (doporučuji řepu mít na kostičky, protože na nich lépe poznáte, zda je řepa už měkká).
 
Tyčovým mixérem rozmixujeme do jemna a podáváme. Na talíři si ještě doprostřed vložíme lžíci zakysané smetany a ozdobíme lístky dobromysli nebo meduňky. Dobrou chuť!
PS: U nás je to nejoblíbenější pochoutka z červené řepy, hlavě u dětí, takže rozhodně si jí uvařte více, garantuji vám, že velice rychle zmizí!

Listy a řapíky červené řepy

Využíváme však také řapíky a listy. Křupavé dlouhé řapíky větešinou krájím na malé kousky a hodím na zeleninovou pánev, nebo se mohou i zapéct s jinou zeleninou s masem v troubě, listy se mohou jíst i syrové – mladé listy červené řepy jsou mnohem výživnější než klasický salát! A chutnají skvěle.

Listy se mohou také využít podobně jako špenát, je to opravdu vynikající záležitost.

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Petr Rakowski napsal:

    Je to záslužná činnost dávat čtenářům k dispozici materiál, který může těm iniciativním kladně ovlivnit zdraví. Zahrádku Vám může leckdo jen závidět, leč záleží zda její půda není nasycena chemikáliemi, které se pak dostanou přes vypěstované rostliny do těla spotřebitele, kde se projeví toxicky… K nakládané řepě – tady bych použil místo cukru (překyseluje) STÉVII, a doplnil bych o ingredienci KŘEN (nastrouhaný na jemném struhadle). Také zpracování řepy, je lepší nastrouhat na hrubém struhadle, nikoliv kostky. S těžko stravitelným octem bych šetřil (doporučené množství způsobí velkou kyselost zavařeniny). Grafická úprava článků – příliš velké obrázky (stačí docela č.8), zbytečné chyby v textu (stačí využít PC ke kontrole jak pravopisných chyb, tak i překlepů atd.). Ale i tak děkuji za nabízený materiál, jen mě stojí zbytečně moc času, než si ho můžu uložit… Zdraví Vás P.R.

    • Děkuji za komentář pane Petře, samozřejmě nemáme v dnešní době záruku, zda není půda nějakým způsobem kontaminovaná. Rozhodně je lepší a chemicky „čistší“ domácí výpěstek než jej kupovat v obchodě.

      Stévii jsem ještě jako sladidlo nezkoušela, až vyzkouším, určitě článek aktualizuji. Každopádně ocet i cukr jsou konzervanty a nakládaná řepa bez octa by měla mdlou chuť, jako když by jste chtěl dělat nakládané okurky bez octa – nebo jen s menším obsahem octa. Myslím, že když se pak jí jen ta řepa bez nálevu, tak tam toho octa zase tolik není.

      Je to základní recept, tak si samozřejmě může každý vyzkoušet zavařenou řepu alternativně. My máme rádi kostky, dělala jsem i strouhanou, ale kostky nám chutnaly více. Křen se přidat samozřejmě může, je v řepě opravdu super, nám by už ale řepu s křenem nejedly děti 🙂 – ikdyž jim nejraději předkládám řepu pečenou, právě kvůli tomu octu 🙂

  2. Predvarená červená repa napsal:

    Dneska sa už dá kúpiť aj predvarená červená repa. Potom ju nemusím tak dlho zapekať, stačí pár minút. Surovú používam hlavne pri odšťavovaní, tam veľmi pekne zafarbí nevýraznú farbu odšťavenej mrkvi, pomaranča jablka a pod. U nás na Slovensku sa červená repa nazýva aj cvikla.
    Pekný deň prajem……….

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů