Posilněte si imunitu!
To co jíte v létě a na podzim se pak odrazí na vašem zdravotním stavu přes zimu. Teď v létě je všeho hojnost – ovoce a zelenina je k dostání v čerstvém stavu a tudíž obsahují spoustu cenných látek, které se dlouhým skladováním v zimě hodně ztrácí. Nehledě na to, že hodně zeleniny hlavně té plodové se pak dováží z cizích zemí. Navíc se sklízí ještě nedozrálá aby „přežila“ cestu a dozrává uměle. A v tomto případě už o výživové hodnotě a bohužel i chuti nemůže být skoro řeč.
Proto jsem vděčná, že mám zahradu a můžu si toho hodně vypěstovat. Co nevypěstuju, koupím na farmářských trzích. Už léta si pěstuju červenou řepu. Je nenáročná, vždycky se zatím povedla. Je výborná právě na posílení imunity. A nejen to. Povíme si něco o jejím blahodárném účinku na zdraví.
Účinky červené řepy
Červená řepa je zásobárnou mnoha cenných látek, které se v ostatním jídle moc nevyskytují. Například křemík, selen, zinek, měď, mangan a další.
Působí na organismus komplexně
– odstraňuje zácpu
– působí proti rakovině
– posiluje imunitu
– díky křemíku a draslíku podporuje obnovu kůže, vlasů, nehtů a tkání
– působí detoxikačně – zbavuje tělo volných radikálů, odpadních látek
– je mírně močopudná, působí proti zadržování vody
– posiluje krvetvorbu
Je to záslužná činnost dávat čtenářům k dispozici materiál, který může těm iniciativním kladně ovlivnit zdraví. Zahrádku Vám může leckdo jen závidět, leč záleží zda její půda není nasycena chemikáliemi, které se pak dostanou přes vypěstované rostliny do těla spotřebitele, kde se projeví toxicky… K nakládané řepě – tady bych použil místo cukru (překyseluje) STÉVII, a doplnil bych o ingredienci KŘEN (nastrouhaný na jemném struhadle). Také zpracování řepy, je lepší nastrouhat na hrubém struhadle, nikoliv kostky. S těžko stravitelným octem bych šetřil (doporučené množství způsobí velkou kyselost zavařeniny). Grafická úprava článků – příliš velké obrázky (stačí docela č.8), zbytečné chyby v textu (stačí využít PC ke kontrole jak pravopisných chyb, tak i překlepů atd.). Ale i tak děkuji za nabízený materiál, jen mě stojí zbytečně moc času, než si ho můžu uložit… Zdraví Vás P.R.
Děkuji za komentář pane Petře, samozřejmě nemáme v dnešní době záruku, zda není půda nějakým způsobem kontaminovaná. Rozhodně je lepší a chemicky „čistší“ domácí výpěstek než jej kupovat v obchodě.
Stévii jsem ještě jako sladidlo nezkoušela, až vyzkouším, určitě článek aktualizuji. Každopádně ocet i cukr jsou konzervanty a nakládaná řepa bez octa by měla mdlou chuť, jako když by jste chtěl dělat nakládané okurky bez octa – nebo jen s menším obsahem octa. Myslím, že když se pak jí jen ta řepa bez nálevu, tak tam toho octa zase tolik není.
Je to základní recept, tak si samozřejmě může každý vyzkoušet zavařenou řepu alternativně. My máme rádi kostky, dělala jsem i strouhanou, ale kostky nám chutnaly více. Křen se přidat samozřejmě může, je v řepě opravdu super, nám by už ale řepu s křenem nejedly děti 🙂 – ikdyž jim nejraději předkládám řepu pečenou, právě kvůli tomu octu 🙂
Dneska sa už dá kúpiť aj predvarená červená repa. Potom ju nemusím tak dlho zapekať, stačí pár minút. Surovú používam hlavne pri odšťavovaní, tam veľmi pekne zafarbí nevýraznú farbu odšťavenej mrkvi, pomaranča jablka a pod. U nás na Slovensku sa červená repa nazýva aj cvikla.
Pekný deň prajem……….