V tomto článku se pobavíme o bylině – Jablečník obecný (Marrubium vulgare). Tato bylinka má docela široký rozsah účinků. Nejčastěji se využívá při respiračních potížích, ale má taky velký vliv na nervovou soustavu, u žen optimalizuje menstruaci, upravuje trávení a ovlivňuje také cévní soustavu.
Je to vytrvalá plstnatá bylina, v ČR roste v teplejších oblastech na rumištích, výhřevných kamenitých stráních, v suchých křovinách. Pro léčivé účely se spíše pěstuje.
Jablečník se dá dobře pěstovat na zahradě i v truhlíku.
Podobá se hluchavce, patří taky do čeledi hluchavkovitých, ale má hořkou chuť a listy po rozmělnění voní po jablkách.
Sbírají se listy, nebo celá nať – vždy se ustřihne zhruba do poloviny výšky rostliny, ne až u země. Nať se sbírá od června do září, nejlépe na začátku květu při suchém slunečném počasí.
Jablečník má velice univerzální použití, protože příznivě působí na většinu hlavních orgánů v těle.
Jablečník lze užívat v podobě čaje nebo tinktury. Můžeme si také připravit léčivé jablečníkové víno. Jablečník neužíváme dlouhodobě.
Čaj z jablečníku
Jedna čajová lžička sušených listů jablečníku na jeden šálek vroucí vody. Necháme 10 minut odstát a scedíme. Pijeme maximálně 3x denně. Čaj má hořkou chuť, lze jej použít společně s mátou, meduňkou, nebo osladit medem. Pokud jej chceme používat pro úpravu srdečního rytmu nebo krevního tlaku, je dobré jej užívat společně s hlohem.
Tinktura – ¼ až ½ čajové lžičky tinktury 3x denně. Tinktura se užívá alespoň 30 dní, maximálně 60 dní.