Jak přezimovat bylinky doma

Máte bylinky na terase nebo na balkoně a rádi byste si je zazimovali doma? Klidně můžete zazimovat bylinky i ze zahrady. S těmito návody se vám podaří bylinky přezimovat na okenním parapetu a ještě budete mít z některých i užitek. Máme měsíc září, jak jej tedy využijeme pro naše bylinky?

Připravte si bylinky pro pěstování přes zimu doma

Některé druhy lze pěstovat dál i doma za oknem. Část z nich jen potřebují přečkat tímto způsobem zimu a z některých budete mít dokonce i užitek.  Pokud je přendáváte ze záhonu domů, tak vždy nejlépe do květináče aspoň o průměru 15 cm. Zalévejte je vlažnou vodou ráno, ale ne každý den. Jen tak, aby úplně nevyschly.

Přihnojovat bylinky nemusíte, protože živiny jim postačí až do jara. Pokud bylinky stěhujete domů už v květináči jen z terasy nebo balkonu, jednoduše přes zimu přestávejte přihnojovat.

Které bylinky můžete přes zimu pěstovat doma?

Popíšeme si pár nejrozšířenějších druhů, které můžeme pěstovat i doma, jsou rozdělené do skupinek, protože každá bylinka potřebuje trochu něco jiného.

Bazalka, majoránka

Bazalka

Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.

V noci i přes den je ještě relativně teplo a teplotní změna nebude pro rostlinu takový šok, než kdyby si měla zvykat na prostředí za oknem z venku, kde klesají teploty na 5 °C. Některý rok je potřeba rostlinku přestěhovat domů už na konci srpna, záleží na tom, jaký je výhled počasí.

Bylinkám se dobře daří přímo u okna. Ze začátku, pokud ještě svítí hodně slunce, tak je umístěte někam ke straně, nebo na východní stranu, aby na ně nesvítilo intenzivně celý den. Postupně, jak se dny zkracují a venku se kazí počasí ji přesuňte úplně k oknu nejlépe na jižní stranu. Zalévejte tak, aby nevyschly.

Tymián, meduňka, máta

Tymián

Toto jsou bylinky, které jsou schopny přezimovat na zahradě venku. Pokud je chceme přestěhovat domů, tak na to aby dobře přečkaly zimu právě doma, potřebují chladnější místnost – ne vyšší teploty než 20°C ale ne nižší než 10°C.

Ne každý má však tuto možnost, aby zajistil rostlinám tyto podmínky. Proto v tomto případě musíme dbát na to, že bylinky domů přestěhujeme co nejdříve, dokud nejsou venku a doma tak velké teplotní rozdíly. Navíc se v teplém prostředí mohou vyskytnout škůdci, co s nimi si popíšeme níže.

Pokud máme možnost umístit bylinky na chladnější místo, tak tyto bylinky moc velký přírůstek na sklizeň v zimě nemají, ale zase jim více prospívá klidový režim, lépe se tak připraví na další sezónu. Ze své domoviny jsou přece přirozeně navyklé tomuto klidovému režimu.

Majoránka a rozmarýn

Majoránka

Majoránka mráz venku nepřežije, rozmarýn někdy ano, ale nelze na to spoléhat.  U majoránky si přezimováním doma  zajistíme pěknou rostlinku na příští sezonu. Nemusíme ji zase vysévat od semínka a získáme tak v příští sezoně brzy krásný vzrostlý keřík. Rozmarýn schováváme taky, je však pro něj opravdu vhodnější ta chladnější místnost. Je velmi náchylný na přemokření, zalévejte jej opravdu minimálně.

Pažitka

Než začne mrznout, vyryjeme část sestřiženého trsu pažitky – mělo by v něm být alespoň dvacet cibulek. Na dno květináče dáme drenáž (keramzit, písek, štěrk) a pažitku zasadíme do připravené zeminy tak hluboko, jak byla v záhonu.

Mírně ji zalijeme a postavíme na světlé místo. Neseřezáváme celý trs naráz, pokud předpokládáme větší spotřebu, dáme si do truhlíku více trsů nebo zasadíme více květináčů.

Petrželka

Před příchodem mrazů vyryjeme ze záhonu asi pět rostlin kadeřavé petrželky, kterým ponecháme jen středové lístky.

Do přiměřeně velkého květináče – aspoň o průměru 15-20 cm dáme opět na dno drenáž a zasadíme rostliny. Postavíme na světlé místo a zavlažujeme podle potřeby. V průběhu zimy se dá takto přirychlená nať seřezávat třikrát až čtyřikrát.

Řeřicha setá

Na rozdíl od předešlých rostlin si řeřichu vypěstujeme ze zakoupených semínek, která sejeme hodně hustě.

Potřebujeme plochou nádobu – plochý tácek nebo misku, kterou naplníme substrátem. Drobounké semeno vyklíčí velmi rychle, nepotřebuje vysokou vrstvu zeminy, dá se pěstovat i na buničině. Musíme však dbát na to, aby buničina nevyschla, protože hrozí, že zaschnou klíčící rostlinky a to už je pak nevratné poškození.

Výhodou však u tétobylinky je, že se sklízí velice brzy mladé výhonky a za tak krátkou dobu nedochází k napadení škůdci. Pěstování řeřichy je tedy velmi jednoduché.

Co dělat, když takto přestěhované bylinky doma napadnou škůdci?

Bývá to zpravidla molice skleníková – u bazalky, křísek u majoránky a meduňky nebo svilušky. Tito škůdci mají rádi teplo a sucho, tak jediná obrana je taková, že rostlinky budeme sledovat a případně je osprchujeme. Pozor na to, abychom moc nepodmáčeli substrát v květináči, dobré je sprchovat je mírně nakloněné tak, aby voda do květináče moc nepadala. Sprchujeme prudším vlažným proudem hlavně ze spodní strany listů. Pak můžeme použít zcela ekologický přípravek, abychom si nepostříkali bylinky nějakými jedy.

Jaký postřik tedy potřebujeme?

Velmi jednoduchý, ingredience na jeho výrobu máme většinou doma. Mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že opravdu funguje. Tento s oblibou používám já, je jednoduchý a také účinný! Mám s tímto postřikem vlastní zkušenost s likvidací svilušek a mšic na pokojových rostlinách, které jsem si dala z terasy domů a nechtěla jsem je stříkat doma chemií, protože mám malé děti.

Škůdci po postříkání nemůžou dýchat, zalepí jim to doslova jejich dýchací systém a tak hynou.

Co potřebujeme:
1/2 litru teplé vody
1/2 deci oleje
čajová lžička octa
polévková lžíce saponátu

Postup:

Do vody nalijeme ocet, olej a saponát. Vodu použijeme opravdu teplou, aby se všechny složky dobře promíchaly. Po dokonalém zamíchání můžeme ihned aplikovat hlavně na spodní stranu listů. Postřik je možné používat i později, nemusíme mít strach, že olej časem vyplave na povrch.

Proč je v přípravku saponát? Snižuje povrchové pnutí vody a tak se nebudou při postřiku na listech tvořit kapky. Postřik pak díky saponátu lépe ulpívá na listech.

Po 24 hodinách aplikace rostlinu opět osprchujeme, protože za tuto dobu přípravek škůdce doslova udusí a rostlina nemusí být zatížená tímto postřikem nadále – také se jí bude lépe dýchat. Po týdnu aplikaci zopakujeme, protože tuto proceduru většinou přežijí vajíčka škůdců. Do týdne se vylíhnou a tak proto musíme aplikaci zopakovat, aby nestihli naklást další vajíčka.

To není jediný ekologický postřik na škůdce, je mnohem více variant, jak udržovat bylinky ve zdraví, také co se týká kombinací s jinými rostlinami, které například škůdce odpuzují.

Do článku se však všechno nevejde, pěstování doma a na balkoně od jara do zimy jsem vložila do online-kurzu Pěstování bylinek v nádobách.

> PODÍVAT SE NA DETAILY KURZU <<<

Co s bylinkami, které necháváme přezimovat na zahradě?

Levandule, yzop, tymián, mateřídouška, šalvěj – pokud tyto bylinky mají ještě zaschlé květy, které jsme neostříhali dříve, uděláme to teď.

Nebála bych se u bylinek provést i částečné zkrácení zhruba o třetinu – tedy takovou poslední podzimní sklizeň. Kromě mateřídoušky, ta se plazí a rozbíhá nové výhony po zemi, té stačí ostříhat jen suché květy. Pozor také na levanduli, abyste ji nesestřihli na holé dřevo. Byliny budou příští sezonu lépe větvit a nakvétat.

Meduňka, máta a dobromysl se nesestřihává, protože přes zimu přezimuje jen kořenová část a na jaře je potřeba starou suchou nadzemní část opatrně odstranit a těšit se na jejich nové vyrašení.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů