Kostival vyžaduje vlhčí stanoviště, proto ji najdeme na březích potoků, rybníků, vlhkých loukách, ale i na okrajích lesů a v příkopech.
Sbírá se hlavně kořen na jaře v březnu nebo dubnu, na podzim od září do listopadu. Na jaře ještě nejsou vyrostlé listy, tak pokud přesně neznáte místo, kde kostival najdete je lepší jej sbírat až na na podzim.
Dále je možné také sbírat nať – nejlépe před květem, kdy má nejvíce účinných látek. Ovšem nejvíce účinných látek je právě v kořeni. Nasbíraný si můžete nakrájet a nasušit nakrájený na podélné plátky a pak pomlít v mlýnku na kávu, nebo jej zachovat čerstvý v suchém písku v chladnu – podobně jako kořen mrkve nebo petržele.
Nejlepší účinky má právě výše uvedený kořen, proto se používá nejčastěji drcený suchý kořen – je součástí mastí, z čerstvého se připravuje tinktura nebo se jemně nastrouhá a přikládá na postižené místo. Kostival obsahuje alantoin. Je to látka, která ochraňuje kůži a podporuje růst nových kožních buněk.
Proto se používá na:
Netoxické hraniční dávky dle Janči jsou:
Doba léčby vnitřně nepřetržitě může trvat maximálně 3 týdny.
Doporučná směs při žaludečních vředech:
Vrchovatou čajovou lžičku směsi na ¼ litru vody spaříme a necháme 3 minuty luhovat. Denně pijeme 3-4 šálky po doušcích.
Tyto výše uvedené informace jsou doslova převzaté z publikací bylinkářů Zentricha a Janči. Dnes se už vnitřní užívání kostivalu nedoporučuje.
Pokud se chcete dostat blíže k divokým bylinkám, mít přehled o tom, které se v jakém měsíci sbírají a jak se využívají, klikněte sem >>>
Uvedu zde tedy ještě návod na KOSTIVALOVOU MAST:
Potřebujeme: Kořen kostivalu a vnitřní sádlo
Postup:
Kořen opláchneme ve vlažné slané vodě. Nakrájíme jej keramickým nožem na drobno nebo nastrouháme na hrubém keramickém struhadle. Pozor, určitě ne na jemno, protože pak by se nastrouhané miniaturní kousky k sobě slepily v jednu velkou lepivou kouli. Takže raději volíme nakrájet na plátky.
Zahřejeme ve vodní lázni vnitřní vepřové sádlo a vložíme do něj nakrájený kořen tak, aby byl všechen ponořený v sádle. Zahříváme to ještě dalších 20 minut a necháme pozvolna vystydnout. Druhý den rozehříváme znova.
Čím vícekrát sádlo s kořenem ve vodní lázni zahřejeme, tím více účinných látek se do sádla dostane. Nakonec v posledním rozehřívání sádlo scedíme přes plátýnko a plníme do malých vyvařených skleniček.
Mast se používá na masáže bolavých svalů, na bolestivé klouby a pohmožděniny.
Můžete si donést kořenový řízek. Už z 3cm kousku kořene zasazeného do hloubky 8 cm většinou vyrůsá rostlina. Velmi se v příznivých podmínkách šíří, tak je lepší jej ohraničit zábranou do hloubky 30 cm nebo jej pěstovat v hluboké nádobě.
Moji rodice se zajimaji o homeopatii a jejich ucitel rekneme celosvetove uznavany clovek v tomto oboru je nas pritel. Jedna z jeho mnoha myslenek je: Nemoc je vetsinou nejaky problem, muze to byt treba neprirozeny porod. Uvadi spoustu prikladu jako napriklad astma muze byt spusobeno sokem nejcasteji pri plavani a nahlem topeni se. Nemoc se projevi pozdeji…..
http://zivotsnemoci.cz/category/masaze/