Heřmánek pravý

(Matricaria recutita, syn. Chamomilla recutita)

Čeleď: Hvězdnicovicé (Asteraceae)

DSCN1049

DSCN1047

 

Jak poznáme pravý heřmánek od rmenů?

Jak poznat heřmánek? Hlavně podle květů – žluté květní lůžko je vypouklé a uvnitř duté – viz obrázek pod textem, dále také podle typické nasládlé vůně.

Pro ty z vás, co nechtějí moc číst  – je tu krátké video o heřmánku:

PŘEDNÁŠKY BYLINKY PRO ŽENY – ZDE SE MŮŽETE ZDARMA REGITSROVAT – klikněte TADY >>>

Pěstování:

DSCN1043Pokud chceme vysévat heřmánek sami, tak do mírně zásadité hlinitopísčié půdy na podzim, nebo na jaře v dubnu, semena klíčí na světle tak nezahrabáváme do hlíny, jen udusáme a zalijeme. Reakce půdy je neutrální až alkalická, tudíž rostlinky nemají rády kyselejší půdy.

Co se sbírá?

Postupný sběr zcela rozvitých květů, některé můžeme nechat odkvést a nechat na semeno – bílé okvětní plátky opadají a úbor zhnědne a uschne, v ruce se rozpadá – semena.

Účinky heřmánku, využití

  • podporuje pocení (při horečce) – napomáhá horeču srazit
  • mírní křeče a uklidňuje
  • působí protizánětlivě a dezinfikuje – především léčí sliznice, na oplachy zanícených očích – zánětu spojivek, při kožních vyrážkách, mokvavých ranách, na kloktání při bolestech zubů, na sedací koupele při hemoroidech
  • působí močopudně
  • působí lehce projímavě – napomáhá lepšímu vyprazdňování při zácpě

Způsoby užívání heřmánku:

Čaj

Jednu vrchovatě naplněnou kávovou lžičku dáme do 1/4 litru vody pouze spařit a pak necháme krátce vyluhovat. Pije se pro lepší průchod stolice, pro uklidnění mysli.

Přísada do koupele

Pro koupel ve vaně použijeme dvě dvouhrstě, pro umývání tváře a hlavy pouze jednu hrst heřmánku, spaříme a vyluhujeme. Pozor, heřmánek vysušuje pokožku, což je ale žádoucí v koupelích při omývání ran. Lépe se hojí.

Obklady

Jednu polévkovou lžíci vrchovatě naplněnou zalijeme 1/4 litrem vařícího mléka, krátce

vyluhujeme, scedíme a přikládáme jako teplé obklady. Na bolavá místa i bolavé oči.

Pára z heřmánku

Jednu polévkovou lžíci zalijeme litrem vroucí vody. Páry vdechujeme pod ručníkem – rychle se zlepší i rýma a katar vedlejších dutin, po takové proceduře musíme setrvat v teplé místnosti, nejlépe i s šátkem přes čelo a uši.

Bylinný polštář

Lněný pytlík naplníme usušenými květy a zašijeme, dobře zahřejeme v suché pánvi a přiložíme.

Heřmánkový olej

Staří Egypťané považovali heřmánek za květinu Boha slunce, a to pro jeho silné působení proti horečce a teplotě. Název „matricaria“ se odvozuje od latinského „mater“ = matka, protože ho používali při nemocech matek a žen. Ve starých bylinkářských knihách se dočítáme, že heřmánkový olej odnímá údům únavu.

Návod na heřmánkový olej:

Lahvičku naplníme až po hrdlo čerstvými květy nasbíranými za slunného dne. Zalijeme je olivovým olejem, lisovaným za studena – extra virgin. Květy musí být v oleji ponořené. Lahvičku dobře uzavřeme a necháme stát 14 dní na slunci. Uchováváme v chladničce! Ten se používal už ve starověku při neuralgiích a loupání v končetinách.

Heřmánková mast

250 g vepřového sádla zahřejeme jako při vysmažování a vsypeme do něho vrchovatou dvouhrst čerstvých květů, směs vzkypí, promísíme ji, přikryjeme  a odložíme na noc na chladné místo. Druhý den opět jen mírně zahřejeme a protlačíme přes lněný hadřík.

Nejlepší způsob je tento: Lněný hadřík dáme do síta, které položíme do hrnce a heřmánkovou mast prolisujeme. Ještě teplou mast potom rovnoměrně promísíme a přelijeme do čistých lahviček nebo kelímků.

Používá se na léčení ran a zevnímu potírání hemoroidů.

Použití heřmánku v kosmetice

Také při pěstění krásy by se nemělo zapomínat na heřmánek. Když si jednou týdně umýváte tvář heřmánkovým nálevem, pak uvidíte, jak vám kůže pokvete a tvář dostane zdravou barvu, zvlášť, když ji máte ošlehanou větrem a spálenou od slunce.

Heřmánkový nálev by měl být používán i při umývání vlasů, zvláště máte-li je světlé. Takovým mytím se stanou vlasy vzdušnými a získají pěkný lesk. Vlasy dostávají zlatavý nádech, takže poroz, pokud máte blond vlasy ve studeném odstínu, heřmánek barví vlasy právě se zlatavým nádechem.

Uchovávání

Sušení květů na stinném suchém místě a skladování v nádobách chráněných před sluncem a vlhkem. Dále je možné vyrobit si výše popsaný heřmánkový olej nebo mast.

TIP:

  • Rádi byste měli manuál, kdy které bylinky sbírat?
  • Podle měsíců v roce a co s nimi dělat dál?
  • Chcete získat mnoho receptů jak bylinky využít?
  • Zda jsou vhodné pro těhotné ženy a pro děti

Podívejte se na detailní informace tady >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů