Kostival lékařský

(Symphytum officinale)

Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)

5704425686_665ab56199(1)Je to vytrvalá rostlina. Na obrázku zde je kostival s modrými nebo nafialovělými květy, je možné nalézt rostlinu i s růžovými nebo vyjímečně i s bílými květy. Rostlina může dorůstat výšky až jednoho metru.

Kde se vyskytuje?

Kostival vyžaduje vlhčí stanoviště, proto ji najdeme na březích potoků, rybníků, vlhkých loukách, ale i na okrajích lesů a v příkopech.

Co se sbírá?

Sbírá se hlavně kořen na jaře v březnu nebo dubnu, na podzim od září do listopadu. Na jaře ještě nejsou vyrostlé listy, tak pokud přesně neznáte místo, kde kostival najdete je lepší jej sbírat až na na podzim.

Dále je možné také sbírat nať – nejlépe před květem, kdy má nejvíce účinných látek. Ovšem nejvíce účinných látek je právě v kořeni. Nasbíraný si můžete nakrájet a nasušit nakrájený na podélné plátky a pak pomlít v mlýnku na kávu, nebo jej zachovat čerstvý v suchém písku v chladnu – podobně jako kořen mrkve nebo petržele.

Účinky kostivalu

Nejlepší účinky má právě výše uvedený kořen, proto se používá nejčastěji drcený suchý kořen – je součástí mastí, z čerstvého se připravuje tinktura nebo se jemně nastrouhá a přikládá na postižené místo. Kostival obsahuje alantoin. Je to látka, která ochraňuje kůži a podporuje růst nových kožních buněk.

Proto se používá na: 

  • Poranění různého rozsahu počínaje drobnými rankami přes popáleniny až po vážná zranění. Pomáhá významně při nehojících se ranách, vředech, kožních zánětech.
  • Výborná ochrana sliznicepři žaludečních vředech, ale i při poleptání či popálení sliznic. Možné je tedy krom zevního užívání také užití vnitřní. Kostival obsahuje do určité míry jedovaté alkaloidy, ale jen v malém množství. Ve větších dávkách však může poškodit játra.
  • Pohmožděniny, výrony, zlomeniny – používají se obklady z tinktury kostivalu, popřípadě mast z kostivalu

Netoxické hraniční dávky dle Janči jsou:

3 čajové lžičky strouhaného čerstvého kořene denně

4x denně na špičku kulatého nože prášku

3 šálky po 150 ml nálevu denně

Doba léčby vnitřně nepřetržitě může trvat maximálně 3 týdny.

Doporučná směs při žaludečních vředech:

2 díly sušeného kostivalového kořene

1 díl sušených květů měsíčku

1 díl sušeného truskavce ptačího

Vrchovatou čajovou lžičku směsi na ¼ litru vody spaříme a necháme 3 minuty luhovat. Denně pijeme 3-4 šálky po doušcích.

Chcete jej mít na zahradě?

Můžete si donést kořenový řízek. Už z 3cm kousku kořene zasazeného do hloubky 8 cm většinou vyrůsá rostlina. Velmi se v příznivých podmínkách šíří, tak je lepší jej ohraničit zábranou do hloubky 30 cm nebo jej pěstovat v nádobě.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví.

Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY

také eBooku PĚSTUJEME BYLINKY NA BALKONĚ A V BYTĚ

a eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY

Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. streptokokova angina napsal:

    Moji rodice se zajimaji o homeopatii a jejich ucitel rekneme celosvetove uznavany clovek v tomto oboru je nas pritel. Jedna z jeho mnoha myslenek je: Nemoc je vetsinou nejaky problem, muze to byt treba neprirozeny porod. Uvadi spoustu prikladu jako napriklad astma muze byt spusobeno sokem nejcasteji pri plavani a nahlem topeni se. Nemoc se projevi pozdeji…..

    http://zivotsnemoci.cz/category/masaze/

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů