Majoránka zahradní

(Majorana hortensis, syn. Origanum majorana)

Pochází ze severní Ameriky, Přední Asie a jižní Evropy. U nás se pěstuje pouze na zahradách, je to jednoletka, která nesnáší mráz, tudíž se musí každým rokem vysévat znova. Pokud ji schováme na zimu domů, nejlépe do chladnější místnosti, tak nám na jaře zase obrazí.

Majoránka

Co se sbírá?

Sbírá se nať před rozkvětem od července do srpna, pokud jsou rostlinky statnější tak seřízneme nať zhruba v polovině výšky a do podzimu ještě obrazí, pak se může sklidit znova.

Suší se celá nať ze které se po usušení sdrhnou lístky. Správně usušená majoránka má šedozelenou barvu, nikdy ne do hněda! Dbejte při sběru na to, aby rostlinky byly suché, nesmí být ještě rosa nebo po dešti. Toto platí pro všechny bylinky, které chceme sušit.

Pěstování majoránky

Lze ji vysévat po zmrzlých hned na dokonale připravený záhon bez hrud, protože semena majoránky jsou velice drobná. Lepší je si majoránku předpěstovat doma v truhlíku.

Nejlepší je vyset ji během března do minisadbovače nebo da malého květináčku. Později rostlinky rozesadíme a v květnu můžeme začít po zmrzlých vysazovat rostlinky po 3 ve trojúhelníkovém sponu 15 cm. Vybereme jí slunečné stanoviště s kyprou půdou. Ze začátku dbáme na zálivku, aby rostlinky nezaschly, než pořádně zakoření.

Zdejší klima jí ani nedovolí vytvořit semínka, jednoduše to nestihne, tak jsme odkázáni na nákup semínek z obchodu. Můžeme ji pěstovat i doma v nádobě, vyžaduje světlo a teplo.

Majoránka v kuchyni

Dnes si už nedovedeme představit bramboračku, nebo bramboráky bez majoránky. Přidává se také k vepřovým zabíjačkovým produktům. Může se přidávat i k dalším druhům mas jako je drůbeží, jehněči, telecí nebo ryby. Hodí se také do omáček, polévek, marinád, těstovin, luštěninových kaší a pyré.

Tady si můžete stáhnout eBook VYPĚSTUJTE SI 7 BYLINEK DOMA ZA OKNEM >>>

Účinky majoránky pro zdraví

Majoránka má skvělé účinky, je to pro nás tak běžná bylinka, která je vnímána spíše jako koření do jídel. Při tom je  opomíjený její blahodárný vliv na naše zdraví. Jak majoránka působí?

  • Sedativum – v podobě čajů působí na zklidnění, po větším množství může způsobovat až ospalost.
  • Močopudná – odstraňuje přebytečnou zadrženou vodu v organismu
  • Zažívací potíže – působí proti nadýmání, průjmu, střevní kolice. Majoránka podporuje tvorbu žluči a žaludečních šťáv, tím urychluje trávení, je proto vhodná k tučným pokrmům. Působí výborně i proti nechutenství.
  • Bolesti hlavy a migrény – pomáhá ve formě čaje. Pomáhá také při bolestech hlavy spojené s premenstruačním syndromem.
  • Kašel – majoránka podporuje vykašlávání hlenů, čaj tedy působí příznivě i při nachlazení.
  • Desinfekční účiny – z majoránky se vyrábí masti na desinfekci a hojení ran, podobně jako měsíčková mast. Je výborná také na pohmožděniny a opuchliny. Obklad z majoránky působí dobře i na hojení akné.

Příprava majoránkového čaje:

Recept č. 1: Lžičku sušené majoránky zalijeme ¼ litrem studené vody a přivedeme k varu. Po té ihned odstavíme a necháme ještě přikrytou 15 minut louhovat. Nakapeme citron, vezmeme si k tomu lžíci medu a popíjíme. Pijeme několikrát denně po doušcích.

Recept č. 2: Jedna čajová lžička sušené majoránky na hrnek, 10 minut nechat vylouhovat a začerstva teplé vypít.

Recept č. 1 – zde při pozvolném zahřívání nedochází tolik k ničení účinných látek, navíc bude čaj pravděpodobně i silnější. Majoránka se může kombinovat s dalšími bylinkami – oregano, mateřídouška.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů