Dobromysl obecná, Oregáno

(Oregano vulgare)

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Je to bylina, která dorůstá až 80 cm při kvetení. Pochází ze Středomoří, ve středověku se rozšířila i k nám, kde také zplaněla. Roste u nás od nížin až do hor na slunečných stráních, pasekách, světlých lesích a na skaliskách. Pro své starorůžové květy je i okrasou na zahradách, lákající motýly a včely.

Dnes je vyšlechtěno spousta kultivarů s květy výraznějšími až do tmavě růžové, nebo s pestrými listy. Byly vyšlechtěny i nizké formy oregana dorůstající jen do 25 cm.

Pěstování oregána

Patří mezi vytrvalé a nenáročné bylinky. Vyžaduje slunečné stanoviště. Lze ji vypěstovat i z výsevu, ale klíčení může být zdlouhavé. Množí se dělením trsů. Ideální období pro množení oregana je jaro, kdy začínají rostlinky rašit, nebo po odkvětu na podzim. Je potřeba jej vydatně zalít, aby dobře prokořenil. Oregano má dnes vyšlechtěných moho variet, proto si můžeme vybrat takovou, která se hodí třeba do bytu, na balkon či ty vyšší na zahradu. Kompletní návody jak pěstovat bylinky – konkrétně i oregano můžete získat tady.

Kdy a co se sbírá?

Oregano, dobromysl

Dobromysl můžete sbírat od jara až do květu – sbírají se vrcholové části rostlin, oddaluje se tím kvetení, navíc je v těchto částech nejvíce účinných látek. Pokud už máte větší trs, doporučuji jej nasušit – suší se nať a pak se po usušení sdrhávají lístky. Usušené se pak skladují v suchu a temnu.

Tato bylinka je spojená hlavně s používáním v kuchyni, ale je to výborná léčivka a na to se časem zapomnělo.

Oregano – dobromysl v kuchyni

Dobromysl se stala neodmyslitelnou přísadou většiny jídel italské a řecké kuchyně. Nejčastěji se přidává do omáček, k těstovinám, do pizzy, pečených ryb a salátů.

Účinky oregána

Oregano má skvělé účinky na naše zdraví a to ve více oblastech:

 • vliv na psychiku – ne nadarmo se říká bylince dobromysl – je stvořená opravdu pro dobrou mysl. Doslova má pozitivní vliv na psychiku a dobrou mysl. Dobře působí při neurózách a má protikřečové účinky. Působí také proti stresu a nespavosti.
 • protizánětlivé účinky – je to přírodní antibiotikum. Hlavní účinnou látkou v dobromyslovém oleji je carvacrol. Tato látka je velmi silným přirodním antibiotikem, dokonce bylo prokázáno, že působí i na kmeny bakterií, které jsou odolné vůči syntetickým antibiotikům. Oregánový olej obsahuje nejvíce této látky.

Protizánětlivé účinky se týkají i kůže, sliznice, dýchacích cest, kloubů nebo zubů. Působí tedy výborně při akné, alergiích, astmatu, dále proti kvasinkám a plísním (např. na nehtech), proti aftům a dokonce při bradavicích, nachlazení a chřipce. Ano, nachlazení, chřipka či bradavice je virové onemocnění, ale i tady má oregano skvělé účinky.

 • vliv na trávicí soustavu – podporuje chuť k jídlu, působí proti průjmům, podporuje tvorbu žluči. Pomáhá při střevních infekcích a dokonce má dobré výsledky při žaludečních vředech.
 • detoxikační účinky – oregano obsahuje mnoho vitamínů, minerálů a další prospěšné látky, které fungují jako účinné oxidanty. Obsahuje také důležité fenolové kyseliny, které likvidují volné radikály, čímž pomáhá předcházet vzniku některých typů rakoviny.

Oregano květ

TIP:

Oregano nebo-li dobromysl používejte také do čajových směsí – čerstvou i sušenou, já ji mám ráda společně s mátou a meduňkou 🙂 Při nachlazení můžete nálev inhalovat, nebo použít na posilovací koupele při únavě, působí i protizánětlivě na kůži. Tuto bylinku mohou i těhotné ženy a děti.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
 1. Milan Svoboda napsal:

  Vážená paní, děkuji Vám za články které tvoříte. Velmi rád je čtu
  většinou si je i tisknu. Vaše práce je pro mne přínosem a poučením.
  Ještě jednou děkuji a fandím Vám. Svoboda Milan

 2. Lenka Nachtmanová napsal:

  Dobrý den,paní Michaelo mockrát vám děkuji za pro mě velice poučné články!Moc ráda si je vždy přečtu a poučím se.Píšete o bylinkách moc hezky a já jsem vždy ráda,když mi přijde nový článek od vás!Moc vám přeji úspěch ve vaši práci a ať se vám daří,aby jsme i my měli z vaši práce radost a potěchu.S pozdravem Lenka

 3. Věra Holubová napsal:

  Dobrý den paní Michaelo,
  děkuji Vám za zajímavé a poučné články o bylinkách. Těším se na další články. S pozdravem Věra

 4. Jaroslav Matys napsal:

  Vážená paní, ďakujem Vám za články ktoré tvoríte, sú veľmi poučné a zaujímavé. Prajem Vám veľa úspechov vo Vašej tvorivej práci. S pozdravom Jaroslav

 5. Cecilie Čistá napsal:

  Paní Michaelo moc vám děkuji za přínosné články o bylinkách,mám malou zahrádku a ráda využiji vše rady na pěstování bylinek,těším se na nové články od vás přeji krásný den Cilka Čistá.

 6. Alena napsal:

  Dobrý den,lze užívat i květ oregána?Děkuji Alena

 7. Alena Stejskalova napsal:

  Lze prosím užívat i květ oregána?Děkuji

 8. Jarka napsal:

  O každé bylince píšete s velikou láskou, je to ,, cítit“ z každého řádku.Já si vše ukládám, protože všechny Vaše rady jsou pro mě užitečné.
  Děkuji a přeji krásné dny.
  Jarka

 9. Irena napsal:

  Dobrý den,
  letos poprvé jsem se rozhodla usušit dobromysl. Při sušení mi ale zhnědla. Sušila jsem ve větrané kůlně, ve stínu, zavěšeno v menších trsech. Dá se i takto zhnědlá dobromysl použít? Bude mít účinné látky?
  Děkuji předem za zprávu, pěkný den Irena

  • Hezký den Ireno, bohužel hnědnutí není dobře – bylinka by měla být i po usušení pěkně zelená. Je to nejspíš tím vlhkým létem. Já bylinky vůbec tímto způsobem ani nesuším – ve snopcích je uvnitř vysoká vhlhkost a musí být tedy hodně suchý vzduch, aby to dobře schlo. Rozmísťuji jednotlivé snítky na sušák – mám takový ten kruhový rukávec s několika patry a takto suším – vždy aby se bylinky nepřekrývaly, v jedné vrstvě. Snopy používám jen na květy levandule.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů