(Mentha x piperita)

Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)

Jak se pěstuje máta

field of green, fresh peppermint

Máta je vytrvalá rostlina, má raději teplé oblasti, částečný stín až plné slunce s půdami bohatými humusem, nevhodné jsou jílovité a zamokřené půdy!! (Takové půdy nemají obecně rády snad žádné bylinky).  Chráněné polohy bez vytrvalých plevelů. Zvlášť ji likviduje přítomnost pýru plazivého.

Máta se může pěstovat také v nádobách na balkoně nebo i v bytě, kde ji můžeme pěstovat celoročně. Budeme mít tak při ruce čerstvou a voňavou bylinku při ruce. Aby se mátě v bytě dobře dařilo, je potřeba jí dát náležitou péči. Vzhledem k tomu, že se hodně rozrůstá, tak ji nedoporučuji sázet s jinými bylinkami.

Množení máty

Máta tvoří výběžky, díky kterým se rozrůstá do stran, zvlášť, když má dobré podmínky. Může tedy utlačovat ostatní rostliny, zvláště, když je pěstovaná s ostatními v truhlíku. Nejlépe se množí pouze vegetativně – nejjednodušší je rozdělení trsu. Dostaneme tak ihned silnou rostlinku.

Je možné ji pěstovat i ze semínek, ale hůře klíčí a velmi často je dost neduživá, proto se tento způsob moc nedoporučuje. Navíc i z důvodu šlechtěných kultivarů je lepší pořídit si sazeničku té máty, která se nám líbí.

Co se sbírá?

Sbíráme nať těsně před květem v červnu až červenci, obsahuje nejvíce mentolu. Doba sklízení je nejlepší v poledne za suchého a slunného počasí. Stačí seříznout jen do poloviny výšky rostliny, má pak velkou tendenci ještě obrůstat, takže ji lze sklízet i vícekrát.

V kuchyni

Výborný je čaj z listů, listy se používají dle různých kultivarů na mátovou omáčku, ocet, olej, sirupy a s čokoládou na chutné dezerty. Kandují se jako cukroví a používají se na ozdobu. Jablečně vonící máty se přidávají k novým bramorám, do paštik, ovocných salátů, nápojů a do punče, listy poleje se dávají do polévek a nádivek.

Účinky máty

List obsahuje silice, třísloviny, hořčiny.

  • omezuje bolestivé stahy hladkého svalstva, působí proti křečím
  • proti nadýmání,
  • ničí choroboplodné zárodky
  • usnadňuje a zvyšuje vylučování žluči do střev – podpora trávení
  • upravuje chuť k jídlu
  • působí také proti nachlazení a chřipce

Mentolové a peprné máty se macerují v oleji a ten se pak užívá při masážích proti migréně, obličejové neuralgii, při bolestech svalů a při revmatických bolestech, hlavně v zimě.

V kosmetice

Silný vývar léčí rozpraskané ruce, přidává se do vody pro osvěžující koupele.

Uchovávání

Výroba oleje, octa, mražení do ledových kostek, sušení – nať a sdrhnuté listy v suchých nádobách chráněných proti vlhku a světlu.

Další některé druhy a kultivary

Máta má více druhů a kultivaru, tak její vzezření vypadá často rozmanitě. Popíšeme si některé z nich.

Máta  klasnatá (Mentha spicata) Má jasně zelené listy a bílé květy. Má jemnou kořenitou vůni a je méně výrazná, než původni druh.

Máta klasnatá 2

Máta vonná (Mentha sauveolens)

Tato máta má svraštělé listy a celou rostlinu pokrývají jemné chloupky. Květy jsou bledě růžové. Vůně té to máty je pronikavá, kombinovaná se zralým jablkem a dobře chutná.

KODAK Digital Still Camera

Máta peprná citronová (Mentha x piperita f. citrata „Chocolate“)

Máta má tmavozelené až purpurové listy a voní jako mátové čokoládové bonbony. Je dobrá především na čokoládové dezerty.

máta citronová

Polej obecná (Mentha pulegium) – jsou známy vzpřímené i plazivé variety tohoto druhu. Velmi silně voní po mátě peprná a chutná intenzívně hořce. Nevhodná  pro těhotné ženy.

Polej obecná

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů