(Salvia officinalis)
Je to bylinka, která dříve byla považována za všelék. Pokud bychom přečetli mnoho atlasů a starších publikací, zjistili bychom, že šalvěj se používala na mnoho nemocí. Staré přísloví praví: „Ten, kdo chce na věky žíti, musí šalvěj v květnu jísti!“
Ve skutečnosti úplný všelék není, ale má velice užitečné léčivé vlastností – výborně pomáhá například proti přílišnému pocení, uklidňuje trávicí trakt, má hojivé účinky a působí také jako konzervant. To jen pro začátek, povíme si také jak ji úspěšně množit, pěstovat a používat v kuchyni.
Sbírají se hlavně listy, mohou se použít i květy nebo i celá nať. Níže ve videu také ukazuji, jak to vypadalo, když jsem ji pěstovala ze semínka.
přílišné pocení – v tomto je šalvěj opravdu unikát, protože mezi mnoha bylinkami působí proti přílišnému pocení, hlavně v noci. Účinkuje již 2 hodiny po požití šalvějového čaje, má schopnost snížit pocení až o 50% ! Šalvěj se používá dokonce k výrobě antiperspirantů. Snad ještě yzop účinkuje také proti pocení, ale šalvěj rozhodně vede.
hojivé a desinfekční účinky – bylo prokázáno, že šalvěj hubí široké spektrum bakteriálních původců chorob, proto se šalvěj velice úspěšně používá k léčbě ran, při angínách – jako kloktadlo, zánětech močových cest.
Dokonce je možné používat úspěšně i při zánětech dutin – na vlastní kůži jsem poznala, jakou má šalvěj sílu.
drobná poranění – rozmělněný šalvějový list pomůže při oděrkách, práci na zahradě k okamžité nouzové dezinfekci ran.
afty – pomáhá v podobě šalvějového kloktadla
bolesti v krku – v podobě kloktadla, také při angínách
krvácení dásní – šalvějovou vodou se vyplachuje ústní dutina
konzervační účinky – pokud se chystáme na výlet do přírody, je vhodné do jídla s masem přidat šalvějové listy, nebo i mezi chleba s uzeninou – potraviny se nebudou rychle kazit.
zažívací potíže – uklidňuje celý trávicí trakt, má uklidňující účinky na hladké svalstvo
ženské potíže – uklidňuje podobně jako trávicí trakt také dělohu, mírní bolesti při menstruaci. Platí to pouze u slabšího šalvějového čaje. Větší koncentrace silic ze šalvěje dělohu naopak povzbuzují a tak se často užívá na vyvolání menstruace.
1 – 2 čajové lžičky sušených šalvějových listů na čtvrt litru horké vody. Nechá se to 10 minut stát a pak se nálev přecedí. Pro snížení pocení, nebo uklidnění zažívání či zmírnění menstruačních bolestí se pije až 3x denně.
Tento nálev je právě možné použít i k výplachům úst nebo ke kloktání.
Podrcené listy šalvěje se naloží na 10 dní do silnější pálenky, nejlépe 80% lihu. Látky v šalvěji, které působí protizánětlivě, jsou lépe rozpustné v alkoholu, než jen ve vodném horkém nálevu. Proto při zánětlivých potížích je lepší užívat tinkturu. Stačí jedna čajová lžička do šálku čaje.
Šalvěj by se měla užívat vnitřně pouze po nezbytně nutnou dobu. Silice obsahuje jedovatý tujon, který se horkem zničí, nebo zůstane jen zanedbatelné množství. Pokud po šalvějovém čaji budete cítit otok úst, rtů, snižte dávkování nebo šalvěj přestaňte užívat úplně.
Pokud budete chtít vyrábět tinkturu, šalvějový ocet, nebo olej, kde se šalvěj maceruje, budou vhodné nejlépe k zevnímu užití. Tinktura je velmi dobrá pro krátkodobější užívání, protože obsahuje tujon, ale zároveň hodně antiseptických a léčivých látek.
Šalvěj by se vnitřně neměla užívat ve větších dávkách nebo dlouhodobě. Těhotným ženám není doporučována vůbec.
Je to vytrvalý polokeřík, který v našich podmínkách přezimuje. Vytrvalý je maximálně 5 let, pak se musí obnovit, protože podobně jako tymián nebo levandule dřevnatí a ztrácí také energii růstu.
Abychom udrželi šalvěj co nejdéle v dobré kondici a nemuseli jsme ji obnovovat třeba už za 3 roky, po odkvětu ji zastřiháváme. Ideálně si nať rovnou usušíme. Šalvěj má ráda slunečné stanoviště s propustnou půdou. Lze ji pěstovat na zahradě i na balkoně v květináči. Nesnáší zamokření.
Množit se dá ze semen nebo pomocí řízků. Semena se sejí 1 cm hluboko, avšak klíčení trvá kolem 3-4 týdnů a na vzrostlejší rostlinky, ze kterých se mohou sklízet listy bychom čekali do druhého roku. Výhoda pěstování ze semínek je ta, že bylinka je pak velmi odolná, protože je od začátku zvyklá na prostředí, kde ji právě pěstujete. Stojí to za to.
Pokud máte možnost od někoho namnožit pomocí řízků, je to zase rychlejší. Můžeme tak množit i pestrolisté variety a získáme tak naprosto stejný klon.
Množení pomocí řízků – od března do června je možné šalvěj množit pomocí zelených řízků. Zelené řízky jsou takové, které neobsahují zdřevnatělou část. Odřežeme asi 10 cm vrcholové části těsně pod 2. listovým párem. Spodní pár listů odtrhneme, tak nám zbude jen vyvinutý horní pár listů a takto píchneme řízek do vlhkého substrátu.
Je potřeba mít řízků několik, abychom zvýšili pravděpodobnost, že se nám některé uchytí. Je nutné je v období zakořeňování zalévat, nenechávat je na sluníčku aby nevyschly. Ideální je, když jsou ještě přikryté fólií,nebo průhledným víkem proti nadbytečnému odparu vody.
Úplně začátečníci si zakoupí rovnou sazeničku 🙂 Nebo použijte návod, jak ji úspěšně vypěstovat společně i s dalšími bylinkami.
Výrazná a hořká chuť šalvěje se velmi hodí k tučnému masu – ke skopovému, vepřovému, telecímu, také k tučným rybám, k divočině. Je možné ji použít také do nádívek, do rizota, dušené zelenině, do paštik, luštěninových polévek, do marinád. Je vhodná k použití do kořenících směsí společně s mátou, majoránkou, dobromyslí, bazalkou a rozmarýnem. Šalvěj užívejte opatrně, má opravdu výrazné aroma.
Šalvěj patří mezi nepostradatelné bylinky, která neskutečně skvěle pomáhá, když se chce zánětů dutin opravdu zbavit. Je potřeba mnohem více kroků k tomu, abyste se navždy zánětů dutin postupně zbavovali. Šalvěj je však právě tou klíčovou bylinkou ze všech ostatních bylin, které také při této problematice pomáhají…
Pokud chcete znát podrobný návod jak z toho ven, připravila jsem eBook nebo chcete-li e-knihu Zbavte se zánětů dutin jednou pro vždy. Sama jsem si těmito problémy prošla a umím si pomoci. Naučím to i vás.
Dobrý den, prosím Vás, mám dotaz ke zpracování šalvěje. Vím, že se suší, ale napadlo mě dnes a zkusila jsem šalvějové listy prolisovat přes lis na ovoce a podařilo se mi vylisovat docela dostatek šťávy. Je vhodné tímto způsobem šalvěj zpracovávat. Prosladila bych výlisek cukrem nebo bych to smíchala s lihem a udělala tinkturu. Tak samo jsem to zkusila i s jitrocelem. Taky pustil hezky šťávy. Je to stejné, jako když pustí šťávu, když listy proložím cukrem???
Děkuji Kuzniková
Dobrý den.
Chci se zeptat jak dlouho můžu užívat Šalvěj, po jaké době a naj dlouho mám jeho pití vynechat.
Užívám ho kvůli nadměrnému pocení.
Děkuji S pozdravem Pechar Václav
Maximálně 2 týdny. Pak zase další 2 týdny vynechat. Využívejte ji jen nezbytně.
nemate tam nahodou preklep ze salvej „zvysuje krevni tlak“
to by pak nebylo zrovna moc zdrave..
Šalvěj opravdu krevní tlak zvyšuje.
Josef A.Zentrich a Jiří Janča v Herbáři léčivých rostlin uvádějí, že zvyšuje tlak jen dočasně nárazově, píší přesně toto:
„Prostředek pro zvýšení krevního tlaku získáme, jetliže šalvěj macerujeme 10 dní v silnější režné pálence. Čerstvou bylinu užíváme v poměru 1:4, sušenou v poměru 1:6. Pro okamžité zvýšení krevního tlaku postačí u žen 1, u mužů obvykle 2-3 čajové lžičky této lihoviny.“
Dobrý den,
mám v zahradě keřík šalvěje a máty. V létě dělám čaj z čerstvých listů, protože chutná i dětem. Mám hrst listů máty a k tomu přidám dva-tři listy šalvěje, jen tak, abych ještě přidala porci „zdraví“ . Tak teď nevím, jestli je vhodné tu šalvěj přidávat, abych spíše ostatním neuškodila?
Děkuji, Blanka
Hezký den, šalvěj není pro děti moc vhodná, záleží na tom, jak jsou staré, pokud je jim 10 let, tak to tak nevadí, ale nedávejte tu šalvěj pravidelně, jen občas. Zkuste spíš k té mátě přidat meduňku nebo dobromysl, stačí i kontryhel a řebříček 🙂
Dobrý den,
mohl bych Vás poprosit o mail? Měl bych na Vas pár otázek 🙂
Děkuji
Hezký den,
e-mail mám na stránkách uvedený v kontaktech – michaela.mathova@bylinkovyraj.net