(Bellis perennis)
Sedmikráska chudobka je hojná v trávnících, je léčivá, proto ji nehubte, ale raději si ji nasbírejte!
Sbírají se květy, které obsahují hořčiny, silice, flavonoidy, třísloviny, triterpenové saponiny, organické kyseliny, minerální látky, inulín. Tyto látky pomáhají podporovat činnost jater, žlučníku a sleziny. Kromě toho napomáhají vykašlávání (saponiny) a působí i protizánětlivě (třísloviny, hořčiny).
K zevnímu užití je vhodná při léčbě špatně hojících se ran a vředů.
Inulín je polysacharid, který se ve střevech chová jako rozpustná vláknina, vhodný nejen pro diabetiky. Inulín celkově působí příznivě na celou trávicí činnost, je to pre-biotikum, které podporuje zachování přirozené střevní flóry. Pozor, neplést si s probiotiky.
Takže proto je důležité zrovna sedmikrásku zařazovat do jídelníčku. Z průzkumů vyplývá, že užívání probiotik – (laktobacily v pytlících a tabletkách) nemá až takový vliv na skladbu našich příznivých střevních bakterií ve střevech jako právě konzumace pre-biotik – živného substrátu pro střevní bakterie! Sedmikráka patří mezi skvělá pre-biotika.
Takže vyplývá z toho jednoznačný závěr – konzumujte divoké bylinky.
Příprava sirupu: hrst květů vhodíme do 0,5 litru vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a do šťávy přidáme 0,5 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Užíváme 2-4 lžičky denně proti kašli.
Příprava čaje: 3 lžičky květů zalijeme 0,25 litru vařící vody, necháme 15-20 minut odstát a pijeme 2 šálky denně.
Příprava tinktury: Jednu lžíci květů zalijeme 5 lžícemi destilátu a necháme 14 dní stát v uzavřené sklenici. Užíváme 3x denně 10 kapek, lze nakapat do lžíce vody. Takto nakapanou tinkturu ve lžíci vody lze použít zevně při kožních vyrážkách.
Květy i listy sedmikrásky lze konzumovat i v syrovém stavu, květy lze naklást přímo na chléb s máslem, listy jsou vhodné do salátů.