Sedmikráska chudobka

(Bellis perennis)

DSCN0653Sedmikráska chudobka je hojná v trávnících, je léčivá, proto ji nehubte, ale raději si ji nasbírejte!

Co se sbírá?

Sbírají se květy, které obsahují hořčiny, silice, flavonoidy, třísloviny, triterpenové saponiny, organické kyseliny, minerální látky, inulín. Tyto látky pomáhají podporovat činnost jater, žlučníku a sleziny. Kromě toho napomáhají vykašlávání (saponiny) a působí i protizánětlivě (třísloviny, hořčiny).

Účinky sedmikrásky

K zevnímu užití je vhodná při léčbě špatně hojících se ran a vředů. 

Inulín je polysacharid, který se ve střevech chová jako rozpustná vláknina, vhodný nejen pro diabetiky. Inulín celkově působí příznivě na celou trávicí činnost, je to pre-biotikum, které podporuje zachování přirozené střevní flóry. Pozor, neplést si s probiotiky.

  • Probiotikum = živá kultura střevních bakterií, která má za úkol správného trávení a tvoří základ našeho imunitního systému
  • Prebiotikum = zpravidla rostlinná strava obsahující látky, kterými se stravují naše střevní bakterie –  prebiotikum je v podstatě pro nás nestravitelná složka stravy, která ale představuje velice důležitý „substrát“ pro přátelské bakterie – tedy probiotika a vytváří vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu.

Takže proto je důležité zrovna sedmikrásku zařazovat do jídelníčku. Z průzkumů vyplývá, že užívání probiotik – (laktobacily v pytlících a tabletkách) nemá až takový vliv na skladbu našich příznivých střevních bakterií ve střevech jako právě konzumace pre-biotik – živného substrátu pro střevní bakterie! Sedmikráka patří mezi skvělá pre-biotika.

Takže vyplývá z toho jednoznačný závěr – konzumujte divoké bylinky.

Dalši využití sedmikrásky pro naše zdraví:

Příprava sirupu: hrst květů vhodíme do 0,5 litru vařící vody a necháme 12 hodin stát. Scedíme, prolisujeme přes plátno a do šťávy přidáme 0,5 kg cukru a vaříme do zhoustnutí. Užíváme 2-4 lžičky denně proti kašli.

Příprava čaje: 3 lžičky květů zalijeme 0,25 litru vařící vody, necháme 15-20 minut odstát a pijeme 2 šálky denně.

Příprava tinktury: Jednu lžíci květů zalijeme 5 lžícemi destilátu a necháme 14 dní stát v uzavřené sklenici. Užíváme 3x denně 10 kapek, lze nakapat do lžíce vody. Takto nakapanou tinkturu ve lžíci vody lze použít zevně při kožních vyrážkách.

TIP!

Květy i listy sedmikrásky lze konzumovat i v syrovém stavu, květy lze naklást přímo na chléb s máslem, listy jsou vhodné do salátů.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů