(Hypericum perforatum)
Čeleď: Třezalkovité (Hypericaceae)
Je to jedna z DIVOKÝCH BYLINEK, které si můžeme nasbírat ke konci června, ideálně na svatého Jana.
Chceme-li ji bezpečně poznat, pořádně rozmačkáme jeden otevřený květ. Pokud jde o třezalku, obarví vám prsty do červena.
Sbírá se celá nať (na čaj nebo přísadu do koupele) nebo jen květy (pro přípravu Janova oleje).
Čaj z třezalky
POZOR PŘI UŽÍVÁNÍ TŘEZALKY VNITŘNĚ – určitě je potřeba upozornit na to, že vnitřní užívání třezalky v podobě čajů zvyšuje citlivost pokožky na sluneční záření. Hrozí popálení kůže při slunění!
Tinktura z třezalky se označuje jako „arnika pro nervy“. Můžeme si ji připravit a s úspěchem použít při onemocnění nervů, zánětech nervů, neurózách, slabostech nervů a nespavosti.
Janův olej je velmi vychvalovaným přírodním lékem. Neměl by chybět v žádné domácnosti. Svoji léčivou sílu si zachovává dva roky a používá se nejen při otevřených ranách, čerstvých zraněních, při výronech krve, oteklých žlázách a jako hlavní léčebný prostředek při drsné pokožce tváře, ale je také výborným prostředkem na vtírání při bolesti zad, křížových bolestech (hexenšus), při ischiasu a revmatismu.
Abychom měli doma po ruce správný lék i při spáleninách a opařeninách, dáváme květy do lněného oleje. Tento olej se používá i při zmírnění následků slunečního úpalu.
Na bolavé bříško kojenců – potírání bříška Janovým olejem zmírní bolení bříška miminka.
Janův olej působí také při drsné pokožce tváře.
Sušení natě a květů, nebo si můžeme vyrobit Janův olej:
Květy natrhané za slunečného dne volně naplníme do láhve až po hrdlo a zalejeme jemným olivovým olejem. Květy musí být v oleji ponořené. Dobře uzavřenou láhev postavíme na několik týdnů na slunce nebo na teplé místo. Po čase se olej zbarví do červena. Potom přefiltrujeme přes hadřík, zbytek vylisujeme, olej uschováme v tmavých lahvičkách. Při používání při popáleninách můžeme olivový olej nahradit lněným.
Níže na obrázku vidíme porost třezalky ještě bez květů.