(Alcea rosea), říká se jí také Slézová růže
Původ rostliny je zřejmě z Malé Asie, Balkánu a Kréty. Je to víceletá rostlina, v našem podnebí mírného pásu vydrží 4 – 5 let. V původní domovině je vytrvalá, ale tady ji při zimním nepřikrytí zvlášť při holomrazech hrozí vymrznutí. Hojně je pěstovaná v zahradách jako okrasná rostlina, málo se však ví o jejích účincích.
Sbírají se květy těsně před rozvitím i s kalichem, (sbírám i plně rozvité, ale nesmí být uvadající) od června do září. Suší se ve stínu. Barvu květů má od bílé přes růžovou, světle červenou, fialovou až po černofialovou. Ten černofialový kultivar má údajně nejvíce účinných látek.
Z topolovky se připravuje čaj z květů, nebo sirup z kořene nebo z květu podobně jako z proskurníku. Má mírnější účinky než proskurník, proto je vhodná i pro děti (o proskurníku napíši velmi brzy ♥ ).
Upozornění: Vzhledem k účinkům na dělohu – vyvolání menstruace se topolovka nedoporučuje těhotným ženám.
Většinou se používá květ topolovky do čajových směsí proti dráždivému kašli – společně květem s divizny velkokvěté a květem černého bezu.
Je výborný pro děti na dráždivý kašel. Výroba sirupu musí být provedena nejlépe bez vaření, protože vařením se slizovité látky ničí. Takže doporučuji květy nasekat na jemno, proložit cukrem podobně jako při výrobě jitrocelového sirupu.
Zhruba centimetrové vrstvy cukru a květů hodně upěchováváme do 7dcl sklenice. Po třech týdnech stání v teple se uvolní tekutina – sirup.
Pokud se to nedaří, vyklopíme obsah sklenice do smaltovaného hrnce nebo skleněné varné konvičky a přidáme 150 ml vody a velice pomalinku zahříváme tak, aby se cukr rozpustil. Snažíme se aby nám to nevařilo. Klidně přestaneme zahřívat, když je směs teplá a jen mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Naléváme do vyvařených skleniček, nejlépe vypláchnutých nějakou pálenkou. Užívá se 3x denně čajová lžička.
Používá se při bolestech v krku, aftech, připravuje se podobně jako nálev, nechá se déle vyluhovat – až půl hodiny.
Smícháme 9 dílů nálevu z topolovky s 1 dílem jablečného octa. Ocet působí už sám o sobě jako desinfekce. Nálev se připravuje tak, že se květy topolovky zalijí vřelou vodou a nechá se to 10 – 15 minut odstát. Pak se přecedí a nechá vychladnout. Pak se do toho přidává ten ocet a pleťová voda je hotová. Je to čistě přírodní, tak vydrží pár dnů v ledničce. Je tedy vhodné připravovat vždy menší množství.
Pěstování na zahradě není moc náročné. Vysévá se ze semen v červnu a červenci. V prvnímm roce roste pouze přízemní listová růžice – viz obrázek, od dalších let vyrůstají i květonosné lodyhy, které jsou přímé, někdy až 3 m vysoké.
Doporučuji předpěstovat si semena v truhlíčku a na podzim růžici vysadit na stanoviště. Vysaďte ji na slunné místo, miluje slunce. Na zimu ji přikryjte chvojím. V příštím roce se odmění vysokými lodyhami s květy. Je vhodné ji pěstovatve skupinkách, když jich je hodně pospolu, nádherně se vyjímají, nebo jen několik pohromadě jako solitérní rostliny.