Topolovka růžová – není to jen okrasná rostlina

Topolovka růžová celá rostlina(Alcea rosea), říká se jí také Slézová růže

Původ rostliny je zřejmě z Malé Asie, Balkánu a Kréty. Je to víceletá rostlina, v našem podnebí mírného pásu vydrží 4 – 5 let. V původní domovině je vytrvalá, ale tady ji při zimním nepřikrytí zvlášť při holomrazech hrozí vymrznutí. Hojně je pěstovaná v zahradách jako okrasná rostlina, málo se však ví o jejích účincích.

Sběr topolovky

Sbírají se květy těsně před rozvitím i s kalichem, (sbírám i plně rozvité, ale nesmí být uvadající) od června do září. Suší se ve stínu. Barvu květů má od bílé přes růžovou, světle červenou, fialovou až po černofialovou. Ten černofialový kultivar má údajně nejvíce účinných látek.

Účinky topolovky

  • Horní cesty dýchací – díky slizovitým látkám působí výborně proti dráždivému kašli, kvůli kterému nejde ani spát, pomáhá při astmatu a při bolesti v krku
  • Vyvolání menstruace – topolovka pomáhá vyvolat pozastavenou menstruaci nebo i slabou menstruaci zesílit
  • Mírně projímavé účinky – vhodné k vyzkoušení těm, kteří trpí na zácpy
  • Tlumí podráždění sliznice – hlavně v ústech, také v žaludku a střevech, pomáhá při zánětech žaludku a střev, při žaludečních vředech
  • Mírně stahující účinky – léčivá síla na sliznice se také projevuje i na pleti, topolovka působí také mírně svíravě, tedy velmi vhodná na mastnou pleť s akné.
  • Kožní problémy – brání také výskytu drobných žilek v obličeji, léčí různé ekzematické problémy nejasného původu, vhodné je omývání nálevem nebo krém na ruce z topolovky

Z topolovky se připravuje čaj z květů, nebo sirup z kořene nebo z květu podobně jako z proskurníku. Má mírnější účinky než proskurník, proto je vhodná i pro děti (o proskurníku napíši velmi brzy ♥ ).

Upozornění: Vzhledem k účinkům na dělohu – vyvolání menstruace se topolovka nedoporučuje těhotným ženám.

Co si můžeme z květů topolovky připravit

Čaj – nálev

Většinou se používá květ topolovky do čajových směsí proti dráždivému kašli – společně květem s divizny velkokvěté a květem černého bezu.

Sirup z topolovky

Topolovka tmavá formaJe výborný pro děti na dráždivý kašel. Výroba sirupu musí být provedena nejlépe bez vaření, protože vařením se slizovité látky ničí. Takže doporučuji květy nasekat na jemno, proložit cukrem podobně jako při výrobě jitrocelového sirupu.

Výroba sirupu z topolovky

Zhruba centimetrové vrstvy cukru a květů hodně upěchováváme do 7dcl sklenice. Po třech týdnech stání v teple se uvolní tekutina – sirup.

Pokud se to nedaří, vyklopíme obsah sklenice do smaltovaného hrnce nebo skleněné varné konvičky a přidáme 150 ml vody a velice pomalinku zahříváme tak, aby se cukr rozpustil. Snažíme se aby nám to nevařilo. Klidně přestaneme zahřívat, když je směs teplá a jen mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Naléváme do vyvařených skleniček, nejlépe vypláchnutých nějakou pálenkou. Užívá se 3x denně čajová lžička.

Kloktadlo

Používá se při bolestech v krku, aftech, připravuje se podobně jako nálev, nechá se déle vyluhovat – až půl hodiny.

Pleťová voda na mastnou pleť

Smícháme 9 dílů nálevu z topolovky s 1 dílem jablečného octa. Ocet působí už sám o sobě jako desinfekce. Nálev se připravuje tak, že se květy topolovky zalijí vřelou vodou a nechá se to 10 – 15 minut odstát. Pak se přecedí a nechá vychladnout. Pak se do toho přidává ten ocet a pleťová voda je hotová. Je to čistě přírodní, tak vydrží pár dnů v ledničce. Je tedy vhodné připravovat vždy menší množství.

Pěstování topolovky

topolovka růžice

Pěstování na zahradě není moc náročné. Vysévá se ze semen v červnu a červenci. V prvnímm roce roste pouze přízemní listová růžice – viz obrázek, od dalších let vyrůstají i květonosné lodyhy, které jsou přímé, někdy až 3 m vysoké.

Doporučuji předpěstovat si semena v truhlíčku a na podzim růžici vysadit na stanoviště. Vysaďte ji na slunné místo, miluje slunce.  Na zimu ji přikryjte chvojím. V příštím roce se odmění vysokými lodyhami s květy. Je vhodné ji pěstovatve skupinkách, když jich je hodně pospolu, nádherně se vyjímají, nebo jen několik pohromadě jako solitérní rostliny.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů