Kozlíček polní, polníček

(Valeriana locusta)

Této rostlině se také říká kozlíček polníček nebo jen zjednodušeně polníček. Proč se jej vyplatí pěstovat? Má velký přínos hlavně na podzim a na jaře a taky během zimy, kdy nám již chybí vitamíny. Je to jedna z mála rostlin, kterou můžeme mít čerstvou právě dokonce i během zimy, pokud polníček neleží půl metru pod sněhem. Zajistí přísun vitamínů a cenných látek, ty právě v zimním období máme v omezeném množství. Pokud nemáte zahradu, lze jej pěstovat také na balkoně. Pojďme se podívat, jak se pěstuje, jaké má účinky, kdy se sklízí a co z něj připravit. Kozlíček polníček

Pěstování

Jednoletka, nebo i ozimá rostina, záleží na tom, kdy ji vyséváme. Pokud sejeme na podzim – což velmi doporučuji, budeme ji mít i přes zimu až do další sezóny.

Pěstování je velice nenáročné, kozlíček polníček můžete zasévat během celé sezony od jara do poloviny podzimu. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 10 – 15 cm od sebe. Ze začátku vzcházející a malé rostlinky pravidelně zaléváme, aby rostlinky nezaschly a samozřejmě odstraňujeme plevele.

Má krátkou vegetační dobu, pokud jej vysejete na jaře a chcete mít sklizeň i v pozdním podzimu až v zimě, je dobré výsev koncem léta nebo začátkem podzimu zopakovat. Pokud jej budete chtít vysévat uprostřed léta, vyberte mu stinné místo, protože vysoké teploty mu moc neprospívají. V horkém létě vyžaduje hodně vody.

Pokud jej necháte vykvést, tvoří semena a sám se vysemeňuje, dokáže se množit sám, je velice houževnatý, budete ho mít na zahradě už nejspíš pořád 🙂

Co se sbírá

Sbírají se listy, může se začít už když je narostlý 4. pár pravých listů. Můžeme sbírat celou rostlinku, odřízneme jen kořínky, nebo listy z rostlinek jen postupně otrháváme a necháme ji dále růst. Je možné jej sbírat právě i přes zimu, protože tato rostlinka je velice odolná proti mrazu. Tato rostlinka je v zimě velmi přínosná, kdy není skoro vůbec žádná čerstvá zelenina, jak jsem již psala v úvodu.

Účinky kozlíčku polního

Polníček obsahuje velké množství vitaminu C –  více než citron! Také velké množství vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová (důležitá v těhotenství).

  • posiluje imunitu
  • čistí ledviny
  • podporuje krvetvorbu
  • zlepšuje soustředění
  • aktivuje látkovou výměnu v buňkách
  • zvyšuje odolnost proti stresu, posiluje celkovou duševní vitalitu

Kozlíček polníček s rajčatyaMožnosti využití v kuchyni

Kozlíček polníček má jemně nasládlou oříškovou chuť, z výživového hlediska je cennější než salát. Jí se syrový, protože tepelnou úpravou zbytečně ztrácí cenné látky. Připravují se z něj polévky, špenát, přidává do brambor, bramborového salátu, do zeleninových salátů. Připravují se z něj i nápoje – mixuje se společně s ovocem a trochou vody do smoothies – zase se opakuji – v zimě fakt super :-), takto chutná i dětem.

Tagy:
Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Jaromíra Kouřilová napsal:

    Michaelo, souhlasím s Vámi, že polníček je bezvadná zeleninka. Před dvěma roky jsem zakoupila semínka a hurá s nimi na záhonek. Nedařilo se. Později jsem zjistila, že se mu v parném létě vůbec nedaří. Zbytek semínek jsem na podzim vysypala na kompost…a ještě než se rozjařilo, sklízela jsem nádherné rostlinky na salátek.
    Ráda experimentuji. Seji a sázím všechno možné- např. mochyni peruánskou, novozélandský špenát, řeřichu na semeno, měsíčkem lékařským obšťastňuji kamarádky a rodinu. Velmi jsem si zamilovala rakytník řešetlákový- hlavně sirup, kterým zásobuji rodinu. Letos jsem vyzkoušela i rakytníkový „koňak“(slivovice+ med+ rakytník)- mňam. Jarča

    • Ano, polníček potřebuje více vody, je skvělý! Ten koňak z rakytníku vypadá dobře, chystám se na likér – je to obdoba 🙂 Snad se nám letos zase hodně urodí.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů