Tato rostlina je symbolem Vánoc, věříme v to, že když se pod ním políbíme s milovanou osobou, přinese nám to štěstí. Magickou moc mu přisoudili již Keltové – například pomocí něj vyháněli zlé duchy a démony. Dnes jej používáme především jako ozdobu do vazeb…. Jmelí je však hlavně léčivé, a to docela překvapivě.
Jmelí je stálezelený keřík dorůstající do průměru až k metru. Vyrůstá na jiných stromech, takže je to vlastně parazit. Najdeme ho v korunách stromů v lesích, parcích, také na starých ovocných stromech.
Jmelí bílé (Viscum album) – kdy se tato bylina sbírá? Sbírá se během prosince a ledna. V tomto období si jmelí aspoň nespleteme s ochmetem evropským, který roste na dubech a oproti jmelí je opadavý.
V této době má jmelí také potřebnou vyzrálost a dobře se hledá díky tomu, že stromy již nemají listy. Jde ve stromech tedy dobře vidět. Musíme však dávat pozor, ze kterého stromu jmelí pochází. Záleží na jakém stromě roste, podle toho má také rozdílný obsah látek.
Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech. Ani toho se však nemusíme bát, není to žádný prudký jed, museli bychom sníst větší množství, aby se dostavily nevolnosti.
Pokud nemáme možnost lézt někam na strom nebo není jmelí na tom „správném stromě“ tak je možné jej sehnat v sušené podobě i v lékárně.
Používají se jen koncové větvičky se zelenými lístky, nikoli už bobule a větvičky zdřevnatělé. Nejlepší jsou však samotné listy. Léčivé účinky jsou u jmelí opravdu široké, používá se:
V úvodu této kapitoly chci upozornit znovu na mírně jedovaté účinky jmelí, proto je nutné zkonzultovat jeho používání s lékařem. M. Castleman ve Velké knize léčivých bylin uvádí:
„Pro dospělé, s výjimkou těhotných a kojících žen nebo lidí užívající antidepresiva či léky na krevní tlak, je tato rostlina považována za bezpečnou, pokud je užívána krátkodobě v běžně doporučovaných dávkách.“
Upozorňuje však na to, že bychom se měli při užívání jmelí sledovat, čili: „Pokud vám jmelí způsobuje drobné zdravotní potíže, například bolest břicha nebo průjem, snižte dávkování nebo drogu přestaňte užívat úplně. Pokud se Váš stav nezlepší do 2 týdnů nebo se dostaví nežádoucí vedlejší účinky, informujte o tom svého lékaře.“
Jmelí obsahuje látky, které se teplem ničí, tak je nejčastější podávání jmelí ve formě rozdrceného prášku ze sušených listů. Doporučovaná maximální denní dávka je 5 gramů, ale stačí většinou i méně – (Herbář léčivých rostlin Zentrich a Janča).
Další vhodná forma podávání jmelí je v podobě macerátu. Listy jmelí se musí macerovat ve studené vodě alespoň 4 hodiny. Podáváme 2 šálky denně.
Tinktura je také vhodný způsob – podává se 20 – 40 kapek na jednotlivou dávku 2x-3x denně.
Dobrý den, prosím o radu, zda je možné použít jmelí u 8-letého dítěte začínajícího trpět epilepsií. Děkuji-babi
Hezký den, u dětí bych byla opatrná a jmelí jim raději nepodávala.
Dobrý den je možné Tinkturu z Jmelí užívat na zvýšený cholesterol? Děkuji za odpověď
Hezký den! Jmelí posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, takže spíš na tlak, o cholesterolu nevím, zda má na to vliv.
Dobrý den,
já se nejčastěji setkávám se jmelím na borovici, jde také užívat? Děkuji!
Ano, nemá se užívat hlavně z těch topolů.
Prvně zjišťuji informace o Jmelí a zírám jaká je to léčivka.
Dotaz 1. Někdy v lednu jsem prořezával jabloň obrostlou jmelím z cca 80% které jsem nepoužil, zůstalo i s větvemi v podlouhlé hromadě. Lze takové ještě použít? Bude jistě proschlé, ale outdoor.. tzn i na dešti.
2) má doba sklizně zásadní vliv na obsah látek? Mám tu totiž dva stromy „špendlíky“ obrostlé ještě víc a uvažuji o odstranění.. 3)lze sklízet jmelí i teď 19.3.?
Děkuji!
Hezký den, jmelí můžete sbírat i v březnu – pokud je jmelí určeno na léčbu krevního tlaku, tak se později už nesbírá, jinak na další potíže je možné jej sbírat po celý rok. To jmelí co je už otrhané a leží dobu na zemi, to bych už raději nepoužívala.