Jmelí bílé – tradice Vánoc a zároveň i lék

Tato rostlina je symbolem Vánoc, věříme v to, že když se pod ním políbíme s milovanou osobou, přinese nám to štěstí. Magickou moc mu přisoudili již Keltové – například pomocí něj vyháněli zlé duchy a démony. Dnes jej používáme především jako ozdobu do vazeb…. Jmelí je však hlavně léčivé, a to docela překvapivě.

Jmelí je stálezelený keřík dorůstající do průměru až k metru. Vyrůstá na jiných stromech, takže je to vlastně parazit. Najdeme ho v korunách stromů v lesích, parcích, také na starých ovocných stromech.

European mistletoe - Viscum album - geograph.org.uk - 1105331

Sběr jmelí

Jmelí bílé (Viscum album) – kdy se tato bylina sbírá? Sbírá se během prosince a ledna. V tomto období si jmelí aspoň nespleteme s ochmetem evropským, který roste na dubech a oproti jmelí je opadavý.

V této době má jmelí také potřebnou vyzrálost a dobře se hledá díky tomu, že stromy již nemají listy. Jde ve stromech tedy dobře vidět. Musíme však dávat pozor, ze kterého stromu jmelí pochází. Záleží na jakém stromě roste, podle toho má také rozdílný obsah látek.

Jmelí je mírně jedovaté. Nejvíce jedovaté je jmelí rostoucí na topolu, proto se z těchto stromů nesbírá k léčebným účinkům. Nejlepší je jmelí z jabloně a hlohu. V listech, které se užívají k léčebným účelum je jedovatých látek minimum, nejvíce je jich v plodech. Ani toho se však nemusíme bát, není to žádný prudký jed, museli bychom sníst větší množství, aby se dostavily nevolnosti.

Pokud nemáme možnost lézt někam na strom nebo není jmelí na tom „správném stromě“ tak je možné jej sehnat v sušené podobě i v lékárně.

Léčivé účinky

Používají se jen koncové větvičky se zelenými lístky, nikoli už bobule a větvičky zdřevnatělé. Nejlepší jsou však samotné listy. Léčivé účinky jsou u jmelí opravdu široké, používá se:

 • při léčbě epilepsie
 • působí močopudně
 • snižuje krevní tlak – změkčuje a odplavuje vápenaté usazeniny v cévách
 • posiluje srdeční sval a podporuje krevní oběh
 • proti křečovým žilám
 • protirakovinné účinky – brzdí dělení nádorových buněk, zároveň při tomto onemocnění posiluje imunitu
 • podporuje činnost štítné žlázy
 • zastavuje krvácení – zvláště při silné menstruaci, tlumí menstruační bolesti
 • používá se při léčbě ženské i mužské neplodnosti

Viscum album 002
Co si můžeme ze jmelí připravit

V úvodu této kapitoly chci upozornit znovu na mírně jedovaté účinky jmelí, proto je nutné zkonzultovat jeho používání s lékařem. M. Castleman ve Velké knize léčivých bylin uvádí:

„Pro dospělé, s výjimkou těhotných a kojících žen nebo lidí užívající antidepresiva či léky na krevní tlak, je tato rostlina považována za bezpečnou, pokud je užívána krátkodobě v běžně doporučovaných dávkách.“

Upozorňuje však na to, že bychom se měli při užívání jmelí sledovat, čili: „Pokud vám jmelí způsobuje drobné zdravotní potíže, například bolest břicha nebo průjem, snižte dávkování nebo drogu přestaňte užívat úplně. Pokud se Váš stav nezlepší do 2 týdnů nebo se dostaví nežádoucí vedlejší účinky, informujte o tom svého lékaře.“

Jmelí obsahuje látky, které se teplem ničí, tak je nejčastější podávání jmelí ve formě rozdrceného prášku ze sušených listů. Doporučovaná maximální denní dávka je 5 gramů, ale stačí většinou i méně – (Herbář léčivých rostlin Zentrich a Janča).

Další vhodná forma podávání jmelí je v podobě macerátu. Listy jmelí se musí macerovat ve studené vodě alespoň 4 hodiny. Podáváme 2 šálky denně.

Tinktura je také vhodný způsob – podává se 20 – 40 kapek na jednotlivou dávku 2x-3x denně.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.

Jak ještě posílit účinnost bylinek?

🌿Tak, že jich smícháte více dohromady. Není však jedno, které bylinky smícháte společně. Jde o to, aby měly podobné spektrum účinků. Pak nám vznikne účinná směs, kterou užíváme pro řešení nějakého zdravotního problému nebo k posílení určitých orgánů.
🌿Velmi často bývají spojovány různé zdravotní potíže právě s oslabenými tělními orgány.
Chcete vědět jak na to?
☕ Mám pro vás 3 denní přednáškový cyklus – v celkové délce cca 90 minut. Takže během těch 3 dnů to pěkně časově stihnete – navíc přednášky po vysílání nezmizí a můžete se k nim vrátit.
🌿 Přednášky jsou zdarma, stačí se jen zaregistrovat. Všechno je on-line. Potkáme se tam?

Komentáře
 1. jmelí-rada napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, zda je možné použít jmelí u 8-letého dítěte začínajícího trpět epilepsií. Děkuji-babi

 2. Iveta Petřekova napsal:

  Dobrý den je možné Tinkturu z Jmelí užívat na zvýšený cholesterol? Děkuji za odpověď

 3. Iva napsal:

  Dobrý den,
  já se nejčastěji setkávám se jmelím na borovici, jde také užívat? Děkuji!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů