Krásná zlatavá léčivá bylina pozdního léta, která se hodí i do vázy. Zvláště jeho příbuzný zlatobýl kanadský je naprostý krasavec, účinky má sice jemnější než celík zlatobýl, ale sbírat jej můžeme taky. O zlatobýlu kanadském ještě bude řeč – na konci článku. Teď se pojďme věnovat celíku zlatobýlu…
Je rozšířený v Evropě, Asii, a Severní Americe. U nás se vyskytuje na slunečných svazích, ve světlých lesích a na suchých skalách od nížin až do hor.
Bohužel tato bylina vlivem špatného životního prostředí hojně mizí z našich lesů a strání, a proto v 90% bylinných čajů které si na trhu zakoupíte není pravý celík zlatobýl, ale většinou celík obrovský a nebo celík kanadský, jejich účinky jsou však mírnější.
Výše a fotografii jsem jej zachytila těsně pod vrcholem Sněžky, jinak se mi zatím nikde jinde na pravý celík zlatobýl nepodařilo narazit.
V době květu – nejlépe na počátku květu, jinak při odkvétání tvoří chmýří – stříháme nať asi v polovině výšky rostliny buď zahradnickými nůžkami nebo srpem. Postačí klidně sdrhnout jen květy. Sušíme ve svazečcích zavěšených ve stínu. Umělá teplota při sušení by neměla překročit 40 ° C. Sušený se skladuje se v temnu, na světle se znehodnotí – vybledne až zbělá.
Je to specialista na močové ústrojí, kombinuje se s dalšími bylinkami, které léčí močové cesty, ledviny – přeslička, truskavec, rdesno blešník (vrbice bílá). Užívá se většinou ve směsi 3x denně šálek čaje s těmito bylinkami, k tomu je nutné ještě pít další tekutiny, aby se močové ústrojí dobře pročistilo.
Díky antiseptickým močopudným účinkům působí detoxikačně, odplavuje odpadní látky, zlepšuje imunitu.
močové ústrojí – celík je močopudný a je výborný při špatném vylučování moči, pročišťuje celé močové ústrojí – díky své močopudnosti z těla také odchází z těla pryč odpadní látky a nevítané mikroorganismy, které způsobují zánět, rozpouští ledvinové kameny
trávicí ústrojí – při vředech žaludku a dvanáctníku, při krvácivosti střev, upravuje střevní mikroflóru ve střevech – likviduje přítomné plísně, nežádoucí mikroorganismy a viry, podporuje díky tříslovinám tvorbu žluči
desinfekční účinky – působí antisepticky i na další sliznice – například je vhodný také na kloktání při zánětech v krku, při paradentóze – působí hlavně preventivně; odvarem z celíku se také omývá aknózní pleť, ekzémy a infikované rány
působí dobře i na prostatu – kombinace celíku a petrželové nati pomáhá při problémech se zbytnělou prostatou
Celík má razantní účinky, proto je dobré jej užívat krátkodobě (3 týdny) jen po dobu nezbytně nutnou k léčbě. Dlouhodobé užívání celíku samostatně tedy není vhodné, proto se často kombinuje právě s bylinkami s podobným účinkem, avšak šetrnějším k organismu. V těchto kombinacích je možné nálev užívat maximálně 8 týdnů.
Jak jsem již uvedla, celík zlatobýl je mezi divokými bylinkami stále méně k nalezení. Je tedy možné sbírat také zlatobýl kanadský (Solidago canadensis), který má jemnější účinky. Je velmi hojný, určitě jste na něj už narazili. Více si poslechněte ve videu níže 🙂
Ráda sbírám rostlinky a chci si rozšířit víc vědomostí o bylinkách děkují
Rádo se stalo 🙂