Borůvky mají léčivé plody i listí

Borůvka je velmi chutné ovoce, dnes si popovídáme o tom, jak jsou borůvky prospěšné co se týče zdravotní stránky.  Nejčastěji známe borůvkové plody, které sbíráme většinou na koláč. Možná už mnozí z vás už víte, že borůvky, tedy plody mají léčebné účinky. Pro zdravotní účely se využívá také borůvkové listí.

A dobrá zpráva je, že mají také kanadské borůvky léčivé účinky. Protože ne každý má možnost na borůvky vyrazit, navíc je po těch lesních borůvkách pořád větší poptávka a ne v každém lese rostou, nebo jsou na místech chráněného území, kde je sběr zakázán. Kanadské borůvky nemají sice tak výraznou chuť, ale léčivé jsou právě taky.

Některé zdroje uvádějí, že kanadské borůvky jsou léčivé stejně jako ty lesní, některé uvádí, že mají účinky slabší. Každopádně přínosné jsou. Dostaneme se tedy na závěr i na pěstování kanadských borůvek.

Tu lesní borůvku známe pod názvem borůvka černá, nebo brusnice borůvka. Latinsky Vaccinium myrtillus. Můžeme ji znát i pod lidovými názvy jako je borůvnice, černá jahoda, černice čičiretka, čičoretka, hafery, borůvčí, mystovka.

Jaké mají borůvky léčivé účinky?

Léčivé jsou plody i listy. Obsahují mnoho cenných látek. Plody lesních borůvek obsahují:

  • přes 7 % tříslovin – třísloviny jsou látky, které jsou řazeny mezi přírodní antibiotika, působí tedy protizánětlivě
  • antokyanová barviva – jsou to antioxidanty, které mají celou řadu pozitivních zdravotních účinků – působí proti kardiovaskulárním chorobám, působí preventivně proti rakovině a demenci, podporuje dlouhověkost
  • organické kyseliny, citrónovou, jab­lečnou, jantarovou, mléčnou, šťavelovou a pektin, vitaminy A, B a C.
  • Ikdyž plody borůvek obsahují docela hodně přirozeného cukru (20 – 30%), obsahují také látky snižující obsah cukru v krvi, tak zvaný myrtillin

Obecná prospěšnost borůvek

Borůvky jsou velmi prospěšná potravina, hlavně působí preventivně díky mnoha antioxidantům proti degenerativním změnám organismu, působí proti nachlazení, děti velice dobře prospívají – borůvky podporují růst.

Borůvková šťáva působí také proti lupénce a ekzémům. Nejlepší efekt mají borůvky čerstvé jako potravina, nikoli jako prostředek na potírání ekzematické kůže. Protože ekzémy jsou většinou spojeny s funkcí střev tak proto je vhodné při ekzémech spíše konzumovat. Níže uvádím i léčebné účinky právě i na trávicí trakt.

Borůvky posilují také imunitu. Pokud vás zajímá, které další bylinky posilují imunitu, najdete to v eBooku zdarma 7+1 bylin na posílení imunity. Stáhněte si ebook tady >>>

Borůvky zlepšují zrak

Borůvky pomáhají zostřovat zrak, působí proti světloplachosti a šerosleposti. Zpevňují cévy, tak chrání oči zejména když někdo trpí cukrovkou, protože cukrovka způsobuje poškození očí – cukrovka poškozuje vlásečnice v těle, tedy i v oku vyživující sítnici. Proto je konzumace borůvek velmi vhodná právě pro lidi, kteří trpí cukrovkou.

Při zánětech očí použijeme silný odvar na obklad očí.

Působí proti křečovým žilám

Jak bylo zmíněno výše, borůvky posilují cévy, působí tedy také proti vzniku křečových žil. Je to díky pektinu, který je obsažen nejen borůvkách, ale také hojně v plodech černého bezu nebo černého jeřábu.

Plody borůvek působí proti průjmům a potížím trávicího ústrojí

Ideální proti průjmu jsou nasušené plody borůvek. Je to velmi vhodné pro děti, je však důležité každý rok nasušit novou zásobu. Sušení je zdlouhavé, suším buď v troubě nebo sušičce do 40 °C, ale opravdu to pomáhá. Podáváme při průjmech 1 čajovou lžičku sušených borůvek každou hodinu, dokud se nedostaví zlepšení.

Čerstvé borůvky a borůvkové listí působí díky tříslovinám i protizánětlivě na sliznici střev. Působí proti střevním katarům, zánětům střev a zánětům močového měchýře, působí proti bakteriím E. Coli a stafylokokům. Pomáhají rozpouštět močové a žlučníkové kameny. Dospělý člověk by měl sníst za sezonu 1,5 kg plodů borůvek pro očistu těla.

Borůvky a cukrovka

Jeden z borůvkových antioxidantů – myrtillin funguje podobně jako léky na snižování škodlivého cholesterolu. Zároveň pomáhá regulovat množství cukru v krvi, je tak účinný i proti cukrovce druhého typu. Borůvkové listí obsahuje velké množství myrtillinu, který zlepšuje využití cukru. Myrtillin je přezdíván jako rostlinný inzulín.

Odvar z listů nebo sušených plodů pijeme jako náhražku pravého čaje. Odvar z listů by se neměl užívat dlouhodobě. Listy obsahují hydrochinon, který při dlouhodobém užívání ve větším množství (především při cukrovce), může vést k chronické otravě. Obsah účinných látek v listech kolísá podle doby sběru a podmínek, kde borůvky rostou. Pokud se borůvkový čaj z listů pije s mírou, maximálně 3 šálky za den, tak se tyto tyto nežádoucí účinky nedostaví.

Odvar z listů

Necháme vařit listy cca 5 minut a ještě necháme 10 minut stát. Patnáct gramů borůvkových listů se zalije 0,5 litru studené vody, přikryje se, nechá 5 minut vařit na mírném ohni a pak se ještě nechá 10 minut vyluhovat. Pije se natřikrát po šálku, vždy ráno, v poledne a později odpoledne, ale nikdy po sedmnácté hodině. Je to z důvodu močopudnosti.

Čaj z borůvkového listí

Správně se to označuje jako nálev. Potřebujeme 20 až 30 gramů listů spaříme půl litrem vody, pijeme 2 až 3krát denně jeden decilitr. Borůvkové listí je lepší míchat ještě s dalšími bylinkami. Při počátečních stadiích nebo pouze mírných formách cukrovky se dopo­ručuje směs borůvkového listí s natí jestřabiny, suchých slupek fazolových lusků, listů ořešáku a kořene lopuchu. Já osobně bych se přikláněla spíš k tomu nálevu než odvaru, protože při vaření se ničí spousta dalších prospěšných látek, což je škoda.

Kdy sbírat borůvkové listy?

Borůvkové listy je třeba sbírat před květem borůvčí, nejpozději před dozráním plodů, protože jinak později velmi rychle ztrácí svůj účinek. Sbíráme jen tmavě zelené listy, ty nové světle zelené ještě taky nemají takový účinek.

Pokud chcete mít ucelené informace o tom, kdy které bylinky sbírat dle měsíců v roce, jakou jejich část a jak je uchovat, co z nich připravovat, dozvíte se to v knize Divoké bylinky.

Pěstování kandadských borůvek

Pěstování lesních borůvek na zahradě není možně, protože rostlina je přísně vázána na symbiózu s mykorrhizními houbami, které se vyskytují v lesní půdě. Zatím se je ne­podařilo úspěšně uměle přenést, a ani soužití není dosud dobře prozkou­máno.

Bez mykorrhizy lze pěstovat pouze borůvky kanadské (Vaccinum corymbosum). Ty tvoří keře s většími plody a světlou dužninou, která nebarví.

Stačí upravit kyselost půdy – přidat do substrátu rašelinu aby pH půdy bylo kolem 4,5 – 5,5.  Můžeme je pěstovat v zahrádkách prakticky na celém našem území až do nadmořské výšky 800 m. V dnešní době jsou odrůdy s různým obdobím dozrávání a tak si můžeme rozmanitostí odrůd na zahradě prodloužit i sklizeň.Většina z nich je cizosprašná, tak je dobré mít jich u sebe více než jednu.

Borůvky potřebují pro svůj růst místo s vyšší vlhkostí vzduchu, ale současně by mělo být dostatečně slunné, mohou být i v mírném polostínu. Bez dostatku slunečního záření borůvky obvykle přežijí, ale méně plodí a takové plody pozbývají chutnosti.

Borůvky mají rády propustnější půdu, pokud máte jílovitou, borůvka by velmi strádala. Tady nestačí přidat jen rašelinu, ale je potřeba vykopat větší jámu, do které dáme vhodný substrát pro kanadské borůvky. V jílovité hlíně rostou kořeny borůvek velmi pomalu až se jejich růst úplně zastavuje. Pokud zajistíte vhodný substrát a stanoviště, životnost borůvky může být i 20 let.

Pokud byste chtěli krásnou knihu o dalších bylinkách, je tu přiravená kniha DIVOKÉ BYLINY, kde je také borůvka lesní uvedena. Celkem v knize najdete 75 druhů divokých bylinek, které jsou řazeny podle měsíců v roce.

V knize je také plno receptů jak bylinky využít, například do jídel, olejů, mastí a likérů a tinktur.

 V přehledné, kalendáři bylin se budete skvěle orientovat, kterou bylinku i její část máte v danou dobu sbírat.

Podívejte se podrobněji na knihu TADY >>>

Zpět k borůvkám – dostáváme se konečně k receptu na borůvkový koláč. Není to zrovna ideální způsob využití borůvek, nejlepší jsou borůvky čerstvé třeba v dezertech se zakysanou smetanou. Ale když je to jen jednou za rok, nemůžeme si koláč nechat ujít, když je přece tak dobrý!

Náš nejlepší borůvkový koláč

Ingredience:

Na těsto:

  • 10 lžic špaldové mouky
  • 5 lžic polohrubé mouky
  • 6 lžic třtinového curku –  tmavého, nerafinovaného
  • 1 malý bílý jogurt Hollandia
  • 8 lžic rostlinného oleje
  • 2 vejce
  • 0,5 lžičky jedlé sody

Posyp:

  • 1/4 – 1/2 litru omytých borůvek (záleži na velikosti plechu), případně jiného ovoce, je však moc dobré, když jsou borůvky ve vrstvě na husto

Na drobenku:

  • 2 lžíce másla
  • 5 lžic hrubé mouky (lze nahradit i nahrubo namletými ovesnými vločkami
  • 6 lžic třtinového cukru – tmavého nerafinovaného

Postup:

V míse rozšleháme vejce, přidáme olej, oba druhy mouky, cukr, jogurt a jedlou sodu. Vše důkladně prohněteme mixérem, až se vytvoří jednolitá směs.

Pečící plech důkladně vymažeme tukem a vysypeme polohrubou moukou, posléze na něj vylijeme těsto. Navrch nasypeme borůvky, příp. jiné další ovoce (např. meruňky, rybíz, višně, třešně …).
Ovoce pak posypeme drobenkou, kterou vytvoříme smícháním másla, cukru a mouky. Je však dobrý i bez drobenky, ovšem drobenka zajistí, že ovoce zůstane šťavnatější.
Koláč dáme péci do vyhřáté trouby zhruba na půl až tři čtvrtě hodiny (horkovzdušná 170°C), dokud koláč nezezlátne.

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů