(Oregano vulgare)
Čeleď: Hluchavkovité (Lamiaceae)
Je to bylina, která dorůstá až 80 cm při kvetení. Pochází ze Středomoří, ve středověku se rozšířila i k nám, kde také zplaněla. Roste u nás od nížin až do hor na slunečných stráních, pasekách, světlých lesích a na skaliskách. Pro své starorůžové květy je i okrasou na zahradách, lákající motýly a včely.
Dnes je vyšlechtěno spousta kultivarů s květy výraznějšími až do tmavě růžové, nebo s pestrými listy. Byly vyšlechtěny i nizké formy oregana dorůstající jen do 25 cm.
Patří mezi vytrvalé a nenáročné bylinky. Vyžaduje slunečné stanoviště. Lze ji vypěstovat i z výsevu, ale klíčení může být zdlouhavé. Množí se dělením trsů. Ideální období pro množení oregana je jaro, kdy začínají rostlinky rašit, nebo po odkvětu na podzim. Je potřeba jej vydatně zalít, aby dobře prokořenil. Oregano má dnes vyšlechtěných moho variet, proto si můžeme vybrat takovou, která se hodí třeba do bytu, na balkon či ty vyšší na zahradu. Kompletní návody jak pěstovat bylinky – konkrétně i oregano můžete získat tady.
Dobromysl můžete sbírat od jara až do květu – sbírají se vrcholové části rostlin, oddaluje se tím kvetení, navíc je v těchto částech nejvíce účinných látek. Pokud už máte větší trs, doporučuji jej nasušit – suší se nať a pak se po usušení sdrhávají lístky. Usušené se pak skladují v suchu a temnu.
Tato bylinka je spojená hlavně s používáním v kuchyni, ale je to výborná léčivka a na to se časem zapomnělo.
Dobromysl se stala neodmyslitelnou přísadou většiny jídel italské a řecké kuchyně. Nejčastěji se přidává do omáček, k těstovinám, do pizzy, pečených ryb a salátů.
Oregano má skvělé účinky na naše zdraví a to ve více oblastech:
Protizánětlivé účinky se týkají i kůže, sliznice, dýchacích cest, kloubů nebo zubů. Působí tedy výborně při akné, alergiích, astmatu, dále proti kvasinkám a plísním (např. na nehtech), proti aftům a dokonce při bradavicích, nachlazení a chřipce. Ano, nachlazení, chřipka či bradavice je virové onemocnění, ale i tady má oregano skvělé účinky.
Oregano nebo-li dobromysl používejte také do čajových směsí – čerstvou i sušenou, já ji mám ráda společně s mátou a meduňkou 🙂 Při nachlazení můžete nálev inhalovat, nebo použít na posilovací koupele při únavě, působí i protizánětlivě na kůži. Tuto bylinku mohou i těhotné ženy a děti.
Vážená paní, děkuji Vám za články které tvoříte. Velmi rád je čtu
většinou si je i tisknu. Vaše práce je pro mne přínosem a poučením.
Ještě jednou děkuji a fandím Vám. Svoboda Milan
Mockrát Vám děkuji za pochvalu Milane 🙂
Dobrý den,paní Michaelo mockrát vám děkuji za pro mě velice poučné články!Moc ráda si je vždy přečtu a poučím se.Píšete o bylinkách moc hezky a já jsem vždy ráda,když mi přijde nový článek od vás!Moc vám přeji úspěch ve vaši práci a ať se vám daří,aby jsme i my měli z vaši práce radost a potěchu.S pozdravem Lenka
Děkuji Vám za pochvalu paní Lenko, moc mě to těší 🙂
Dobrý den paní Michaelo,
děkuji Vám za zajímavé a poučné články o bylinkách. Těším se na další články. S pozdravem Věra
Vážená paní, ďakujem Vám za články ktoré tvoríte, sú veľmi poučné a zaujímavé. Prajem Vám veľa úspechov vo Vašej tvorivej práci. S pozdravom Jaroslav
Hezký den Jaroslave, moc mě to těší, děkuji 🙂
Paní Michaelo moc vám děkuji za přínosné články o bylinkách,mám malou zahrádku a ráda využiji vše rady na pěstování bylinek,těším se na nové články od vás přeji krásný den Cilka Čistá.
Děkuji 🙂 I Vám přeji příjemný den.
Dobrý den,lze užívat i květ oregána?Děkuji Alena
Určitě ano, ale nejvíce účinných látek je právě v listových vrcholcích těsně před květem.
Lze prosím užívat i květ oregána?Děkuji
Určitě ano, ale nejvíce účinných látek je právě v listových vrcholcích těsně před květem.
O každé bylince píšete s velikou láskou, je to ,, cítit“ z každého řádku.Já si vše ukládám, protože všechny Vaše rady jsou pro mě užitečné.
Děkuji a přeji krásné dny.
Jarka
Děkuji moc za milý komentář, ano bylinky miluju a jsem moc šťastná, že existují 🙂
Dobrý den,
letos poprvé jsem se rozhodla usušit dobromysl. Při sušení mi ale zhnědla. Sušila jsem ve větrané kůlně, ve stínu, zavěšeno v menších trsech. Dá se i takto zhnědlá dobromysl použít? Bude mít účinné látky?
Děkuji předem za zprávu, pěkný den Irena
Hezký den Ireno, bohužel hnědnutí není dobře – bylinka by měla být i po usušení pěkně zelená. Je to nejspíš tím vlhkým létem. Já bylinky vůbec tímto způsobem ani nesuším – ve snopcích je uvnitř vysoká vhlhkost a musí být tedy hodně suchý vzduch, aby to dobře schlo. Rozmísťuji jednotlivé snítky na sušák – mám takový ten kruhový rukávec s několika patry a takto suším – vždy aby se bylinky nepřekrývaly, v jedné vrstvě. Snopy používám jen na květy levandule.