(Valeriana locusta)
Této rostlině se také říká kozlíček polníček nebo jen zjednodušeně polníček. Proč se jej vyplatí pěstovat? Má velký přínos hlavně na podzim a na jaře a taky během zimy, kdy nám již chybí vitamíny. Je to jedna z mála rostlin, kterou můžeme mít čerstvou právě dokonce i během zimy, pokud polníček neleží půl metru pod sněhem. Zajistí přísun vitamínů a cenných látek, ty právě v zimním období máme v omezeném množství. Pokud nemáte zahradu, lze jej pěstovat také na balkoně. Pojďme se podívat, jak se pěstuje, jaké má účinky, kdy se sklízí a co z něj připravit.
Jednoletka, nebo i ozimá rostina, záleží na tom, kdy ji vyséváme. Pokud sejeme na podzim – což velmi doporučuji, budeme ji mít i přes zimu až do další sezóny.
Pěstování je velice nenáročné, kozlíček polníček můžete zasévat během celé sezony od jara do poloviny podzimu. Vyséváme do rýh 1 cm hluboko, s rozestupy mezi řádky 25 cm. Vzrostlé sazeničky vyjednotíme na 10 – 15 cm od sebe. Ze začátku vzcházející a malé rostlinky pravidelně zaléváme, aby rostlinky nezaschly a samozřejmě odstraňujeme plevele.
Má krátkou vegetační dobu, pokud jej vysejete na jaře a chcete mít sklizeň i v pozdním podzimu až v zimě, je dobré výsev koncem léta nebo začátkem podzimu zopakovat. Pokud jej budete chtít vysévat uprostřed léta, vyberte mu stinné místo, protože vysoké teploty mu moc neprospívají. V horkém létě vyžaduje hodně vody.
Pokud jej necháte vykvést, tvoří semena a sám se vysemeňuje, dokáže se množit sám, je velice houževnatý, budete ho mít na zahradě už nejspíš pořád
Sbírají se listy, může se začít už když je narostlý 4. pár pravých listů. Můžeme sbírat celou rostlinku, odřízneme jen kořínky, nebo listy z rostlinek jen postupně otrháváme a necháme ji dále růst. Je možné jej sbírat právě i přes zimu, protože tato rostlinka je velice odolná proti mrazu. Tato rostlinka je v zimě velmi přínosná, kdy není skoro vůbec žádná čerstvá zelenina, jak jsem již psala v úvodu.
Polníček obsahuje velké množství vitaminu C – více než citron! Také velké množství vitaminů A a E a betakarotenu. Z minerálních látek je výrazně zastoupeno železo, ale i hořčík, draslík, vápník a kyselina listová (důležitá v těhotenství).
Kozlíček polníček má jemně nasládlou oříškovou chuť, z výživového hlediska je cennější než salát. Jí se syrový, protože tepelnou úpravou zbytečně ztrácí cenné látky. Připravují se z něj polévky, špenát, přidává do brambor, bramborového salátu, do zeleninových salátů. Připravují se z něj i nápoje – mixuje se společně s ovocem a trochou vody do smoothies – zase se opakuji – v zimě fakt super :-), takto chutná i dětem.
Michaelo, souhlasím s Vámi, že polníček je bezvadná zeleninka. Před dvěma roky jsem zakoupila semínka a hurá s nimi na záhonek. Nedařilo se. Později jsem zjistila, že se mu v parném létě vůbec nedaří. Zbytek semínek jsem na podzim vysypala na kompost…a ještě než se rozjařilo, sklízela jsem nádherné rostlinky na salátek.
Ráda experimentuji. Seji a sázím všechno možné- např. mochyni peruánskou, novozélandský špenát, řeřichu na semeno, měsíčkem lékařským obšťastňuji kamarádky a rodinu. Velmi jsem si zamilovala rakytník řešetlákový- hlavně sirup, kterým zásobuji rodinu. Letos jsem vyzkoušela i rakytníkový „koňak“(slivovice+ med+ rakytník)- mňam. Jarča
Ano, polníček potřebuje více vody, je skvělý! Ten koňak z rakytníku vypadá dobře, chystám se na likér – je to obdoba
Snad se nám letos zase hodně urodí.