S nástupem zimy rozhodně používání léčivých rostlin nekončí. To ani v případě, pokud nemáme nasušené zásoby bylin na zimu. Samozřjemě je možné pěstovat doma i venkovní léčivé bylinky. Existují však léčivé pokojové rostliny, které jsou prospěšné našemu zdraví. Pomůžou nám od rýmy, nachlazení, bolesti v krku, přes léčení ran, vředů a mnoho a mnoho dalších….nelze to v úvodu ani popsat, protože některé z těchto rostlin jsou tak skvělé, že jsou snad proti všemu! Poďme se podívat na deset z nich.
(Ornithogalum longibracteatum) dříve (Ornithogalum caudatum)
Pochází z Jižní Afriky. Říká se jí také nesprávně mořská cibule. Ovšem ta pravá mořská cibule Scilla maritima vypadá velmi podobně jako Ornithogalum, ale je mezi nimi velký rozdíl v účinku. Scilla maritima – u té se používá cibule, která se krájí na plátky a vaří se jako čaj. Má účnky podporujicí srdce a zvyšuje krevní tlak podobně jako náprstník. Musí se užívat velmi opatrně, ve vyšších dávkách může dojít k zástavě strdce! Listy se vůbec nepoužívají, protože způsobují popáleniny kůže. Takže toto jen pro jistotu, abyste věděli, že není jen jedna rostlina, které se říká mořská cibule.
Nás zajímá Ornithogalum longibracteatum.
Používají se listy, které se naklepou, aby pustily šťávu a přikládají se na ránu. Perfektně vytahuje hnis z rány, když je v ní tříska, nebo když jsou v ráně zadřené nečistoty například kamínky. Velmi urychluje hojení, údajně ještě lépe než aloe.
Pomáhá i při řezných ranách, pohmožděninách, otocích (vytahuje i vodu z kolene), spáleninách od rozžhavených předmětů i oleje, likviduje i bakterie a plísně na kůži.
Listy lze užívat i vnitřně při bakteriálních i virových onemocněních (angína, chřipka) – listy vařené v cukerném roztoku se používají jako sirup při nachlazení.
Rostlina potřebuje sušší půdu, přelití škodí a cibule může uhnít. Vyžaduje hodně světla, jinak trpí, je vytáhlá. Má ráda i slunce. Z matečné cibule se vytváří nové postranní cibulky, ze kterých lze vypěstovat novou samostatnou rostlinu.
(Cupressus macrocarpa)
Pochází z Kalifornie. Je to docela nenáročná rostlina, krásná svým vzhledem a příjemná svou vůní po citrónech.
Dokáže ničit bakterie ve vzduchu našeho bytu. Dokáže aktivně rozkládat některé škodliviny uvolňující se do vzduchu například z koberců, nábytku či z počítačů. Doslova ozdravuje vzduch.
Rostlina má ráda směs rašeliny, písku a kompostu. Nemá ráda těžší půdu a nemá ráda rosení! Takže rozhodně ji nenechávejte v blízkosti rostlin, které naopak vyžadují rosení a rosíte je – například u orchideí. Každé jaro by se mladá rostlina měla přesadit do nového substrátu, starší rostliny stačí přesadit jednou za 2-3 roky. Je potřeba i zastřihávat, aby si udržela kompaktní tvar. Roste relativně pomalu, tak hezký tvar se udržuje snadno. Dá se dokonce tvarovat jako bonsai – stromek s korunkou, nebo ji můžete ponechat jako keřík. Dopřejte jí dostatek světla ale ne přímé slunce. Rostlina je odolná vůči chorobám a škůdcům.
(Callisia fragrans)
Pochází z Mexika. Obsahuje hodně biogenní látek, které pomáhají na mnoho potíží. Říká se jí také zlatý vlas. Při přetrhnutí listu se z listu táhnou „vlásky“ viz foto níže.
Nesuší se, stejně jako aloe se používají čerstvé listy nebo kolénka ale musí být až ze starších rostlin, dlouhé alespoň 20 cm a na rostlině jich musí být nejméně devět.
Před zpracováním je dobré listy (nebo kolénka) vložit do sáčku nebo zabalit do černého papíru a nechat 3-6 dní v chladničce .
Kalisie voňavá je rostlina, která si právem zaslouží název zázračná. Ne nadarmo byl v posledních dvaceti letech prováděn intenzivní výzkum této rostliny, jak v bývalém Sovětském svazu, tak i v USA v oblasti vojenského využití. Rostlina má tak široké spektrum léčivosti, že je použitelná téměř na všechny nemoci a to v silné účinnosti. Léčebně pomáhá při rakovině, zánětu žaludku, cukrovce, chorobách jater a trávicího ústrojí. Dále velmi výrazně detoxikuje organismus. Šťáva z listů pomáhá při léčení ekzémů.
Na popis účinků na různé nemoci bychom potřebovali brožuru, bude snad nejlepší, když si ji pořídíte, protože jsou tam návody, jak se dá použít na daný problém. Jen seznam problémů, při kterých pomáhá je sám osobě hodně dlouhý (dle knihy Kalísie voňavá E.V.Havelky)
alergie
alkoholová a nikotinová závislost
alzheimerova nemoc
astma
bakteriální a virová onemocnění
bolesti hlavy, migrény
celkový pocit pohody
crohnova choroba
diabetes mellitus
endokrinní systém, stítná žláze
hojení ran a spálenin
kloubní bolesti, osteochondróza ( záněty a poškození )
konečník, lymfatické cesty
ledviny a močové cesty, močový měchýř
mykotická onemocnění
omlazování buněk a zpomalování stárnutí
parkinsonova choroba
podpora srdce, cévního a žilního systému
poruchy vidění při šedém a zeleném zákalu
profylaxe aterosklerózy
rakovina všech druhů
regulace průjmů, zácpy, zánět střev, kolitida
revmatoidní artritidy, odstranění bolestivosti kloubů a páteře
slinivka – pankreatitida
snížení hladiny krevního cukru a zvýšení účinnosti inzulínu
snížení vysokého tlaku
syndrom chronické únavy
záněty pokožky, akné, dermatózy
záněty žaludku, dvanáctníku slinivky a sleziny
Jde o tropickou rostlinu, která se u nás dá pěstovat jako pokojová v květináči. Od jara do podzimu možno pěstovat venku, pozor na mrazíky a teploty pod 10 °C. Lze ji množit pomocí výhonů s kolénky, které se ulomené dají do vody zakořenit, nebo se hříží.
(Aloe vera)
Aloe pochází z Afriky, z polopouštních oblastí s horkým podnebím.
Využívá se gelovitá hmota z listů bez zelené pokožky. Je proto lepší, když je aloe starší rostlina, aby se dal gel z listu dobře dostat a ze starší rostliny má i lepší účinky.
Záněty a povrchová poranění – rány, kožní onemocnění a záněty různého původu, dokonce působí proti lupénce a psoriáze
Protiinfekčí účinky – brází přistupu infekce do rány
Lokální anestetikum – působí dobře proti svědění při hmyzím štípnutí, protože dokáže postižené místo částečně znecitlivět a navíc příjemně chladí.
Aloe se u nás dá pěstovat velice snadno jako pokojová rostlina. Má ráda slunce, nevadí jí stín, má ráda sušší lehčí půdu. Jediné co nesnáší je dlouhodobý chlad – teplota nesmí klesnout pod 4 °C a nesmí být přelitá. Aloe vytváří odnože, které je možné při velikosti 10 cm odloupnout a zasadit jako nové rostlinky.
(Sempervivum tectorum)
Netřesk střešní je původem z hor jižní Evropy – najdeme ho v Pyrenejích, Alpách, v horách střední Francie, Apeninách a Dinárských horách.
Využívá se dužnina z listu, která má protizánětlivé účinky a využívá se v široké škále problémů.
Poranění a defekty na kůži – pomáhá uzdravovat drobná poranění, bodnutí hmyzem, popálení kopřivami, léčí svědivé záněty kůže a bradavice, kuří oka, záděry, opařeniny i omrzliny.
Nachlazení a záněty – proti zánětům v ústech, infekcím v krku a zánětům průdušek, proti zahlenění i proti zánětům středního ucha
Netřesk v kosmetice – zesvětluje pihy, je součástí pleťových vod a mastí. Mast se používá na ztvrdlou kůži na loktech a kolenech, chodidlech.
Je opravdu velmi odolný, vytrvalý, mrazuvzdorný. Nejlépe se mu daří na sušších místech ve škvírách s trochou hlíny s pískem. Dnes je k dostání spousta kultivarů, které jsou pěstovány hlavně pro svou pestrost tvarů a barev. Aby si tyto kultivary zachovaly svou barevnost a rozmanitost, jsou trošku náročnější na vláhu a výživu. V chudé a vysychavé půdě tato pestrost zaniká. Tuto rostlinku je možné pěstovat také na balkoně nebo na zahradě >>>
Pokud budete chtít netřesk pěstovat doma, rozhodně se nedostatku vody obávat nemusíte. Ovšem nezapomínejte na to, že je to sukulent, takže žádné přemokřování. Vyhovuje mu propustný substrát směsi kompostu a písku v poměru 2:1. Množí se dceřinnými výhonky, na kterých tvoří maličké nové růžice. Matečná růžice časem vykvétá a poté zaniká.
(Iris domestica) synonymum (Belamcanda chinensis)
Jak už název vypovídá pochází z Východní Asie (Čína, Indie, Vietnam, Filipíny, Japonsko), u nás je pěstován zřídka. Je to celkem škoda, protože hlavně květy rostliny jsou velice dekorativní.
Pro léčebné účely se používají čerstvé listy a oddenek ve formě odvaru. Listy se žvýkají při angíně nebo zahlenění. Źvýká se cca 3 cm. List vždy po jídle a nezapíjí se. Pak se rozžvýkaný list vyplivne. Pálí v ústech, ale účinně zánět zažene. Oddenek působí močopudně, je proto vhodný při chorobách močových cest i ledvin, doporučuje se i při poruchách žláz s vnitřní sekrecí, zácpě a nadýmání či revmatizmu.
Upozornění: Angínovník je poměrně silný až mírně toxický, je proto nutné užívat ho uměřeně, aby nezpůsobil alergickou reakci. Podle Jančova a Zentrichova Herbáře léčivých rostlin by se měl žvýkat maximálně půl minuty, ne více než šestkrát denně, pít se může 125 ml odvaru čtyřikrát denně. Lepší je na poprvé nejprve vyzkoušet malinký kousek, rozžvýkat, zda vám nezpůsobí alergickou reakci – (pálení se nedá snést) – mohl by způsobit i otoky v ústech. Pozor na to.
Pěstuje se v různých odrůdách, které se liší barvou květů. Nejčastěji se pěstuje venku na slunném stanovišti v propustné vlhčí půdě, ne však v podmáčené. Na zimu je nutné jej chránit – přikrýt oddenek chvojím nebo přenést do chladnější místnosti. Je možné jej právě pěstovat celoročně doma jako hrnkovou rostlinu na světlém nebo lépe slunném místě. Množí se dělením trsů nebo semeny, která se vysévají v únoru až v březnu. Rostlina v našich podmínkách klíčívá semena vytváří bez problémů. Při pokojové teplotě vyklíčí asi za 14 dní (slyšela jsem, že klíčila i déle než měsíc) a o další 4 měsíce by již rostlina mohla kvést.
(Plectranthus argentatus)
Tato rostlinka pochází z Austrálie a je využitelná k zahnání rýmy, hlavně pomáhá rýmě předcházet. Voní po meduňce, mátě, kafru, odpuzuje hmyz a kočky. Lze jej dokonce využít v kuchyni při přípravě masa – všude tam, kam se hodí šalvěj, hodí se i rýmovník.
Při rýmě a ucpaném nosu pomáhá svou vůní – pomocí inhalace z rozmačkaných listů napomůžete k rychlejšímu uzdravení. Je doporučován i astmatikům.
Pomáhá také při vysokém tlaku, cholesterolu a srdečních potíží. Při těchto potíže je dobré pít odvar z jednoho listu na jeden hrneček. Odvar i mírně desinfikuje, léčí drobné rany a spáleniny.
Má rád světlejší místo, bez průvanu. Potřebuje lehčí propustnou půdu. Snese i méně zalévání, přemokření mu ubližuje – hrozí zahnívání. Zaštipuje se do kulatého tvaru.
(Gynostemma pentaphyllum)
Tato léčivá rostlina pochází z hornatých oblastí jižní Číny, Thajska a Japonska. Rostlině se také říká Jiaogulan neboli Gynostema pětilistá (Gynostemma pentaphyllum). Je to popínavá bylina, která patří mezi tradiční čínské rostliny, které se v Číně pěstují po dlouhá staletí. Název „Pětilistý ženšen“ si rostlina vysloužila díky obsahu látek, které jsou velmi podobné ginsenosidům, obsaženým v pravém ženšenu (Panax ginseng). Pěstování pravého ženšenu je ovšem velmi náročné. Gynostema pětilistá je také často označována za „rostlinu nesmrtelnosti“. Patří mezi tonizující rostliny (o tom píšu v tomto eBooku >>>)
Nejsou známé žádné negativní vedlejší účinky způsobené pravidelným užíváním. Průběžně sklízíme tři až pět lístků (podle velikosti), které dáme do šálku a zalijeme teplejší vodou – nesmí být vroucí a necháme vyluhovat.
Jak již bylo řečeno, je to popínavá rostlina, tak bude jistě potřebovat oporu, po které bude šplhat. Nebo ji můžeme zavěsit a nechat růst převisle. Má ráda světlo, ideální je východní nebo jižní strana. Rostlina potřebuje dobrou humózní zeminu. Rostlina je mrazuodolná do – 15 °C, ovšem v květináči by mohla vymrznout i při menších mrazech. Je lepší rostlinu přechovávat v místnosti i přes zimu. Ideální je chladnější místo s omezenou zálivkou, kdy udržujeme substrát jen lehce navlhlý. Může se stát, že rostlině přes zimu odumřou výhony, na jaře však vyrostou nové. Velmi dobře se množí pomocí řízků. Stačí odštípnou výhonek a zapíchnout ho do pěstebního substrátu, během týdne rostlina zakoření.
Je to strom, který pochází z Austrálie a Tasmánie. Je velice mnoho druhů eukalyptu, ale pro domácí pěstování jsou nejlepší tyto dva:
Blahovičník Gunnův (Eucalyptus gunnii) – jde o nejvoňavější druh eukalyptu, který divoce roste pouze v Tasmánii. Vytváří menší stromek s drobnými kulatými lístky, jejichž barva bývá šedá až modrá.
Blahovičník citrónový (Eucalyptus citriodora) – ve volné přírodě dorůstá až 50 metrů, ale je možné jej tvarovat, proto není třeba se obávát jeho rozměrů. Je oblíbený pro výraznou citrónovou vůni, kterou jemně chlupaté listy uvolňují již při lehkém dotyku.
Vonné eukalyptové silice ničí bakterie, pomáhají léčit záněty průdušek, bolesti v krku, kašel, nachlazení, nebo záněty vedlejších nosních dutin. Také pomáhají při astmatu. Silice působí i proti některým virům, jako jsou spalničky, spála či herpes a také proti křečím. Díky antiseptickému účinku se eukalyptus používá také na rány. Dále snižuje horečku a dokáže pomoci při bolestech hlavy i migrénách. Ve formě mastí ulevuje od revmatických bolestí.
Eukalyptus nemá rád přímé sluneční světlo, vyžaduje hodně rozptýleného světla. Přes zimu je dobré jej nechat v chladnější místnostido 15 °C s minimální zálivkou. Nemá rád přemokření. Vyžaduje v létě zaštipovat, aby se více větvil a netvořil moc dlouhé výhony. Zaštípnuté výhonky se mohou dát do vázy s vodou, často zakoření a rovnou se získají tak nové rostlinky. Každé 2 roky se přesazuje, musí se dávat při přesazování pozor na kořínky, je náchylný, když by se poškodily.
(Bryophyllum daigremontianum) syn. (Kalanchoë daigremontiana)
Tato rostlina pochází z Madagaskaru. Je to druh kalanchoe a pěstuje se jako pokojová, protože mráz by ji zahubil. Je vcelku nenáročná, chová se jako sukulent, který nepotřebuje moc vody, více vody ji spíše škodí.
Používá se šťáva z listů, která působí působí antisepticky a baktericidně. Je tedy desinfekční a likviduje velkou škálu patogenů. Bývá také označována jako pokojový žen-šen.
Doporučuje se tedy při různých zánětech – ústních zánětech (afty), kašli, paradontóze, angíně i při virózách. Léčí také vyrážky, bradavice a akné.
Má také hojivé účinky – při spáleninách, zastavuje krvácení, léčí nehojící se rány a bércové vředy.
Působí dobře také při léčbě revmatismu a také působí močopudně.
Je to nenáročná rostlinka, potřebuje substrát pro sukulenty, kaktusy – propustnou s podílem písku. Nesmí stát ve vodě. Nemá ráda přímé slunce, daří se jí spíše v polostínu, ale co se týká teploty, má ráda nad 30 °C v letním období. V tomto období je náročnější na zálivku.
Časem může dosáhnout výšky jednoho metru, pokud se neobnovuje. Rostlině je možné zastřihnout vrchol, čímž se rozvětví. Pokud ji máme umístěnou přes léto na světlém místě, kompaktní tvar si udrží lépe, protože se nemusí vytahovat za světlem. Snadno se množí z malých rostlinek, které se tvoří po okrajích listů – jsou to tak zvaná viviparia. Když upadnou, zakoření ihend do substrátu. Maličké rostlinky tvoří kořínky dokonce ještě na listu.
Pokud pěstujete tlustici, určitě jste si všimli, že i ona má podobnou schopnost. Ostatně tlustice a naduť jsou příbuzné, patří do jedné čeledi tlusticovitých (Crassulaceae)
Přes zimu se naduť může nechat v místnosti blíže světlu aby nebyla vytáhlá. Pokud máme možnost ji nechat někde na chodbě nebo v zimní zahradě, kde se drží teplota okolo 10°C odmění se nám pak v sezóně zajímavými květy. Zálivka v zimním období je jen občasná – 1 xza týden až deset dní, substrát by neměl úplně vyschnout. Nemusíme zůstat pouze u pokojových rostlin, v bytě se může pěstovat i venkovní léčivé bylinky – stáhněte si tento eBook zdarma >>>
Dobry den velice mne zaujal clanek levive pokojove rostliny. Existuje nejaky obchod kde je mozne tyto rostlinky zakoupit? Dekuji
Mohu poradit jen to, že je potřeba se porozhlédnout po květinářstvích, zahradnických centrech a podobně. Nejsem si jistá, zda lze na jednom místě sehnat všechny rostliny. Sazenice je možné sehnat i přes internet. Je třeba to zkoušet, zadat název rostliny do vyhledávače rovnou s požadavkem koupit a určitě seženete. Zdraví Michaela
Ještě jsem narazila na tyto stránky – některé bylinky je možno koupit tady http://www.zivebylinky.cz
Rada vymenim lecivku Kalisii, Rymovnik a Rimbabu (na migrenu) za jinou lecivku-jen z Prahy. Helencom@seznam.cz
Pěstuji Kalisiji vonavou.mam i dost sazenic.Mněl bych zajem o nadut madagaskarskou.4islo telefonu 608265710.S pozdravem Hillebrand
Milá Michaelo,
vaše bylinkové stránky jsou senzační, děkuji Vám za ně.
Moc mě těší, že se Vám stránky líbí 🙂
Zajímavě vypadají stránky zahradnictví Truhlíkov v Líbeznicích http://www.truhlikov.cz
Jsou tam docela podrobné informace k nabízenému sortimentu rostlin. Mají tam v nabídce i pozoruhodnou cibulku sečku sibiřskou zimní a to v několika odrůdách, ale nejsou schopni mi říci, jestli se jedná o stejnou cibuli, kterou pod tímto názvem znám. Té na konci lodyhy vyrůstají malé cibulky, zvětšují se postupně a dají se buď jednotlivé konzumovat, nebo použít k dalšímu výsevu. Cibulka snáší dobře mráz a na záhoně v zimě vydrží po více let. Na stránkách Semena.cz jsem podobnou nalezl vyobrazenou pod názvem Cibule sečka – Allium fistulosum L. https://www.semena.cz/cibule/1063-cibule-secka-allium-fistulosum-l-semena-1-g.html. Zde ale bez bližšího popisu a nejsem si jistý, zda se jedná o stejnou rostlinu. Chci se zeptat, zda s touto rostlinou máte nějaké zkušenosti. Cibulka mé léčivé účinky a pro vysoký obsah vitamínu je vynikajícím doplněkem v kuchyni v zimních měsících a brzy na jaře. Lze pěstovat i v kořenáči. Děkuji a zdravím Jan M
Hezký den, v tom zahradnictví Truhlíkov to vypadá, že je to jen jednoletá cibule, mají tam i latinský název Allium cepa, což odpovídá. Allium fistulosum je opravdu ta pravá vytrvalá naťová cibule. Mám s ní zkušenost – je výborná, má podobnou chuť jako pažitka, ovšem je výraznější a hezky křupavá. Potřebuje slunné stanoviště a propustnou půdu. Cibule sečka – tedy Allium fistulosum se tedy používá pro křehké duté listy, nikoli pro svou cibuli. Takže ten první odkaz – to není ta sečka, kterou myslíte, ale ten druhý odkaz – to je ona.
skvelá inšpirácia, práve som presadila aloe 🙂
Děkuji moc 🙂
Také ráda užívám bylinky ,ale pěstování se mi nedaří.Zdravím Eva
Hezký den Evo, dopooručím Vám tento eBook zdarma – Vypěstujte si 7 bylinek doma za oknem
neni problem to naucit
Děkuji za jasné,stručné avšak důležité info v článku. Gynostemma mi jako čaj nechutná,ale za syrova ano,přidávám do salátu. Jarka
Také díky, super nápad se salátem 🙂
Dobrý den, děkuji za úžasné informace, inspirace na pěstování a používání bylinek, je to pro mě jako pohlazení.
Krásný den, to mě moc těší 🙂
Michaela, ďakujem za všetky vaše dostupné info.