První bylinkový festival v Brně

Dne 17. září v neděli se konal první Bylinkový festival v Brně v Otevřené zahradě. Otevřená zahrada je v Brně jedno z krásných míst, které je nenápadně zastrčené v Údolní ulici kousek od Obilního trhu. Projdete přímo z ulice kousíček krátkým tunýlkem a otevře se před vámi opravdová zahrada která je osázená zeleninou, bylinkami, okrasnými květinami a terasovitý terén jej dělá ještě zajímavějším. Na každém „patře“ najdete vždy něco zajímavého :-). Toto místo je využíváno k odpočinku, vzdělávání, na procházky s dětmi, nebo na různé veřejné akce a tento den se tu konal právě první Bylinkový festival. Moc se nám tam líbilo a tak bych se ráda podělila o naše dojmy a zážitky.

Hned u vchodu do Otevřené zahrady jsme dostali plánek – barevnou mapku s jednotlivými stanovišti a také harmonogram jednotlivých přednášek na různá témata, které se točily kolem zdraví a bylinek. Každý si mohl vybrat, co ho zajímá a tak vzhledem k tomu, že jsme tam byli také s našimi dětmi, přizpůsobili jsme náš program tak, aby to bylo zábavné i pro ně.

Nejdříve jsme si všechno pěkně prohlédli, prošli jsme gastrozónou, kde jsme mohli ochutnat pochoutky například z jedlých květů, dětem moc chutnaly ještě ovocné a bylinkové limonády. Velmi dlouho jsme se zdrželi i u domácích zvířátek, nejvíc je bavilo krmit ovečky z místního zásobníčku, který byl pro to určený. Děti si zapumpovaly na vodní kaskádě, kde sledovaly tok vody a nakukovaly do dřevěných kukátek, kde běžela smyčka ze života hmyzu, který žije v půdě, nebo co žije u vody a jiné.

Bezkonkurenční byly dětské dílničky, ve kterých si náš 3letý syn s tatínkem vyrobili mýdlo s motivem mašinky a jeho starší sestra si navlékla náhrdelník z mýdlových hoblinek a namíchala nám voňavou bylinkovou sůl do koupele. Děti s tatínkem vyráběly a já se vydala na samostatnou prohlídku areálu a seznámila se tak s dalšími nabídkami tohoto festivalu 🙂

Dlouho jsem se rozmýšela a chtěla si pořídit konečně esenciální levandulový olej. Využila jsem konečně příležitost a tak ho mám konečně doma. Budu jej přidávat do domácího krému, protože levandulová silice brání tvorbě akné, má hojivé účinky a také působí proti tvorbě nadměrného mazu, s čímž mívám právě problémy hlavně v zimě.

Super na tomto festivalu bylo to, že ke každému bylinkovému produktu jsme si mohli vyslechnout odbornou přednášku o tom, k čemu slouží a jak jej správně používat. Například nás zajímalo, jak používat esenciální oleje, přírodní repelenty a také jak na přírodní úklid v domácnosti.

Jak jsem už napsala na začátku, uvádím jen zlomek toho, co tam bylo k dispozici, každý si našel to své – podívejte se tady, jaký program tam vlastně byl a co jste tam mohli vidět a dozvědět se – klikněte níže na odkaz:

>>> Program festivalu Aromaterapie a bylinky <<<

Jediná nedokonalost, kterou bych vytkla, bylo počasí. Ale to se naplánovat nedá. Celý den pršelo ale i přes to tam bylo odhadem kolem 300 lidí z původního maximálního limitu 500, což je krásná účast. Přednáškový sál v přilehlé budově byl věčně plný, přednášky se odvíjely také pod stany u jednotlivých produktů a i gastrozóna byla zastřešená, tak zázemí bylo přes to uplakané počasí moc fajn.

Rozhodně si nenecháme ujít další ročník tohoto festivalu a moc se těšíme!

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů