Šanta kočičí a další bylinka jako lákadlo pro kočky

Šanta kočičí (Nepeta cataria) je rostlina, která je populární především mezi chovateli koček. Šanta má své místo i v lidovém léčitelství. O působení na člověka a pěstování šanty se dočtete níže v tomto článku.

Jméno Nepeta je pravděpodobně odvozeno od italského měst Nepete, kde byla dříve pěstována a odtud se rozšířila téměř do celého světa. Její český název zní Šanta kočičí, protože látky obsažené v rostlině působí na kočky přímo magicky a díky tomu si vysloužila přezdívku “kočičí kokain”.

Můžeme ji také znát pod anglickým názvem catnim nebo catmint. Svou vůní připomíná mátu, proto nejspíš název catmint (kočičí máta).

cat = kočka, mint = máta, mentol

Šanta kočičí – vzhled rostliny

Účinky šanty na kočky

Šanta kočičí působí až na polovinu koček jako magnet. Obsažená látka nepalakton, která se nachází v listech má halucinogenní účinky, které způsobují divoké válení koček na podlaze, euforii, hraní, lovení či hyperaktivitu. Účinky na kočky by se daly přirovnat k mariuhaně či LSD, ale na člověka takovéto účinky nemají.

Šanta kočičí může na každou kočku působit jinak. Jedny jsou šťastné, některé pouze projdou okolo a ani si jí nevšimnou a další mohou být agresivní a vyhledávat mezi osatními kočkami konflikty. Prozatím nebyly u koček vypozorovány žádné vedlejší účinky, ale i přesto platí, že pokud šantu budete používat na svoji kočku poprvé, vždy dbejte zvýšené opatrnosti.

Je vhodné nejdříve navonět šantou kočce nějakou hračku, o kterou třeba už ztratila zájem. Pokud bude díky vůni s hračkou v kontaktu, můžeme také ovonět místa, kde chceme, aby kočka škrábala – třeba na kočičí škrabadla. Pozor však na to, abyste si pak po manipulaci s rostlinou pak umyli ruce, protože hrozí, že nevědomky „ovoníte“ třeba i jiný nábytek v domě (křeslo, gauč) a kočce se nábytek zalíbí ke škrábání.

Pokud šantu kočičí nemáte, tak se v dnešní době dají sehnat přípravky na bázi šanty kočičí ve spreji.

Bylo vypozorováno, že koťata mladší 8 týdnů šantu přehlížejí nebo je dokonce odpuzuje.

Účinky šanty kočičí na člověka

U lidí tak euforické účinky šanta nezpůsobuje. Rostlina však pomáhá:

  • při psychicky náročném období – stresu, podrážděnosti a nespavosti, protože působí jako mírné sedativum, podobně jako kozlík lékařský
  • zmírňuje menstruační bolesti
  • proti bolestem hlavy – pokud je bolest vyvolána nervového původu
  • proti horečce – podpůrný prostředek vyvolávající pocení při nachlazení nebo chřipce
  • zažívacích potížích – zabraňuje nadýmácní, bolestem ve střevech, žlučníku a žaludku, dokonce je proti průjmům
  • hojivé účinky – při poraněních jako jsou řezné rány, škrábance nebo pohmožděniny
  • relaxační účinek – při koupelích (viz výše při stresech) ale i jen tak na relaxování, má příjemnou vůni podobné mátě
  • odpuzuje hmyz a hlodavce – konkrétně působí proti komárům a myším

Jak si šantu připavit?

Na uklidnění se připravuje nálev z drcených suchých listů. Optimální dávka na uklidnění a potlačení stresu je polévková lžíce, která se se zalije půl litrem horké vody a nechá se 3-5  minut odstát. Poté stačí zcedit a podle chuti osladit medem, cukrem nebo stévií.

Pro aromatickou koupel stačí hrst sušených listů přidat do teplé vody. Vonné silice se téměř ihned uvolní a poskytnou uklidňující koupel.

Pěstování šanty kočičí

Šanta kočičí je vytrvalá rostlina, dorůstá výšky většinou kolem 60 cm, když se jí hodně daří tak může dosáhnout výjimečně až jednoho metru. Je to hluchavkovitá rostlina, tak svým vzhledem připomíná hluchavku – má čtyřhrannou lodyhu a vejčité jemně zubaté listy. Původní druh z jihu Evropy má bílé až narůžovělé květy, zahradní kultivary mají barvu květů modrou až fialovou.

Rozkvétá v červenci a kvete až do září. Je tedy velmi dekorativní.

Šanta kočičí v květu

Šanta je jednou z méně náročných rostlin na pěstování a k úspěšnému růstu stačí rostlině vhodné slunné stanoviště, první výsev na jaře až opadnou přízemní mrazíky do hloubky 0,5 cm a dobře propustnou půdu.

Je možné si ji také předpěstovat, nebo ji koupit jako sazeničku a pak ji vysadit, až nebudou mrazíky na záhon. Respektive vysadíme ji tam, kde nám nebude vadit, že se v ní budou kočky válet – je pravděpodobné, že brzy šantu objeví i jiné kočky a budou do ní lehat.

Rostlině se dobře daří na suchých a slunných místech, ale můžete ji pěstovat i v květináči na balkoně. Na podzim se rostlina seřízne.

Šanta je v době kvetení velmi dekorativní rostlina.

No a další bylinka, která přitahuje kočky je kozlík lékařský. Níže ještě napíšu pár řádků o kozlíku a kočkách.

Kozlík lékařský a kočky

U koček navozuje libé pocity i kozlík lékařský, ale opět zdaleka ne u všech. Některé kočky stimuluje a přináší jim vitalitu a pohodu. Sprej z kozlíku pomáhá tedy některým kočkám například překonat strach z cizího prostředí. Nejvíce účinných látek obsahuje kozlík lékařský v kořenech, které se sbírají buď před rozkvětem v květnu, nebo až v září.

Kozlíku se také říká Kočičí kořen – to proto, že éterický olej ukrývající kyselinu kozlíkovou má vůni hodně podobnou kočičí moči. A to kočky velmi přitahuje.

Vzhledem k tomu, že kozlík oproti šantě už nemá bohulibou vůni pro nás lidi, tak je dobré kočičí hračky „navonět“ kozlíkem pomocí kozlíkových kapek. I to by mělo stačit, protože jemný čich koček tento odér zachytí.

Pokud vás zajímá o kozlíku více informací ohledně účinků na lidské zdraví, podívejte se do článku o samostatném kozlíku lékařském tady >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů