(Cinnamomum zeylanicum)
Čeleď: Vavřínovité (Lauraceae)
Je to stálezelený strom původem ze Šrí Lanky (Cejlon) Skořice je vlastně kůra, která se suší a balí do svitků. Plantáže skořicovníku jsou již také na Jávě, v Indii a na Sychelách. Pozor na to, abychom si nepletli skořici skořici pravou Cejlonskou se skořicí „Cassia“ která je bohužel běžně na trhu označována mylně jako cejlonská.
Jak je od sebe poznáme? Zatímco u čínské skořice se sbírá celá vrchní kůra, u cejlonské skořice se vrchní část kůry sloupne a sbírá se tenoučká vrstva vnitřní kůry. Plátky se skládají na sebe a až ty tvoří smotek pravé skořice. Ta pak z profilu vypadá trochu jako doutník. Jednotlivé vrstvičky jde lehce oddělit rukou.
Skořice čínská vypadá takto – toto je ta běžně prodávaná skořice na našem trhu:
Jemná chuť a vůně skořice se hodí do nejrůznějších dezertů, kořeněných druhů chleba a dortů. Obzvlášť dobře se kombinuje s čokoládou, jablky, se sladkou rýží, banány a nebo s hruškami. Také skvěle ochucuje mnoho pokrmů s jehněčím nebo drůbežím masem a zeleninou připravovaných na Středním východě a v Indii.
Je také dobrá v teplé čokoládě nebo kávě a v neposlední řadě také k přípravě svařeného vína, dále se přidává také do čajů a vonných svíček – https://www.vontreecandle.cz
Tip!
Mám zkušenost i se skořicí v rajské omáčce – společně hned do základu s bobkovému listu, novému koření a černému pepři přidám malý kousíček celé skořice – jen tak cca 1x 1cm. Stačí opravdu maličký kousek, aby to bylo skořicí jen maličko ovoněné. Nesmí se to přehnat. Ke konci, když už zavářím v omáčce rajský protlak, přidám ještě špetku tymiánu. Je to mňamka!
Dobře se kombinuje s kardamomem, hřebíčkem, semeny koriandru, šabrejem kmínovitým (římský kmín), zázvorem, muškátovým oříškem a muškátovým květem, tamarindem a kurkumou.
Tato kapitola bude poněkud delší, ale skořice má opravdu skvělé účinky na mnoho chorob, tak by byla škoda je opomenout.
V zájmu vyvolání léčebného účinku skořice je však nutné zmínit závěr jedné nedávné studie, která nezaznamenala téměř žádné účinky po 14 dnech jejího užívání. Podle všeho je potřeba s užíváním vydržet alespoň po dobu 40 dnů, než si můžete dovolit přestávky a přitom využívat její ochranné účinky.
Je hlavně důležité si uvědomit, že neplatí, že čím víc skořice, tím lépe. Optimální denní dávka bývá kolem 3 gramů. Je to množství menší než čajová lžička – optimální množství, vhodné na větší sklenici.
Účinek skořice je posílen společně s medem – jsou to dvě složky, které se navzájem podporují.
Už samotná vůně zvyšuje vaši mozkovou aktivitu. V jednom výzkumu bylo zjištěné, že při konzumaci skořice a vnímání její vůně, se testovaným dobrovolníkům zlepšila paměť a pozornost při práci. Působí také preventivně proti Alzheimerově chorobě, případně zpomaluje průběh onemocnění.
Je účinným bojovníkem proti širokému spektru virů, bakterií a plísní. Skořicová kůra patří mezi přírodní antibiotikum.
Lze ji zařadit i mezi silné antioxidanty. Dokáže pečlivě hlídat hladinu cukru v krvi. Pokud si po jídle dáte čaj s trochou skořice, pomůže vašemu žaludku rychleji trávit, a tím mu ulehčí od zdlouhavého vstřebávání sacharidů. Ve studiích bylo prokázané, že snižuje hladinu glukózy v krvi až o 30 %. Dokáže správně spouštět inzulín. Pozitivní účinky se prokázaly už při konzumaci 1 gramu denně. Pokud užíváte inzulín, zvýšenou konzumaci skořice konzultujte s lékařem!
Bezesporu je výborným zdrojem vápníku, vlákniny a různých druhů minerálů. Z těch nejdůležitějších je to hlavně mangan. Vápník a vláknina pomáhají z těla vylučovat nadmíru soli a škodlivin. Díky pravidelné stolici tak působí preventivně proti vzniku rakoviny tlustého střeva. Je vhodná pokud vás bude trápit plynatost, zácpa nebo průjem. Med se skořicí úspěšně léčí bolesti žaludku a chrání žaludek od vzniku žaludečních vředů.
Jedině těhotné ženy by skořici měly konzumovat jen velmi málo.
Tip! Těžký žaludek – 1 lžička skořice a 2 lžíce medu před jídlem zabraňuje zvýšení kyselosti žaludku i u nejtěžších jídel.
Díky pozitivním účinkům na tlusté střevo, dokáže odplavit z těla nadbytečné tuky, čímž snižuje hladinu cholesterolu. Pomáhá tak předcházet onemocnění srdce a aterosklerózy. smíchejte med a mletou skořici a namažte na chléb místo džemu nebo marmelády a jezte pravidelně k snídani. Snižuje to hladinu cholesterolu v krvi a cévách a chrání pacienty před infarktem. Ti, kteří už infarkt prodělali a budou jíst toto denně, budou se držet míle daleko od dalšího infarktu. Pravidelné snídaně tohoto druhu ulevují při zadýchávání a posilují srdeční tep. V Americe a Kanadě, různé domy s ošetřovatelskou péčí léčí takto své pacienty, kteří jsou ve věku, kdy cévy a žíly ztrácejí svou pružnost a mohou se ucpávat. Med a skořice vracejí cévám a žilám jejich pružnost.
Mnoho vědeckých studií potvrzuje, že přispívá k ředění krve a zabraňuje tak vzniku krevních sraženin. Pokud užíváte léky na ředění krve, poraďte se nejprve se zvýšeným užíváním skořice s lékařem!
Artritida
Artritičtí pacienti mohou denně, ráno a večer, jeden šálek horké vody s 2 lžičkami medu a 1malou lžičkou skořice. Berou – li to pravidelně může se vyléčit dokonce i chronická artritida. Dle výsledků průzkumu dělaného na universitě v Copenhavenu bylo zjištěno, že z 200 pacientů léčených 1 lžící medu a lžičkou skořice před snídaní, 73 nemocných bylo úplně zbaveno bolesti a do měsíce nemocní, kteří se nemohli pohybovat, začali chodit bez bolestí.
Rozpustit 2 lžíce medu a 1 lžičku skořice ve sklenici vlažné vody a vypít. To pomáhá k odstranění infekce měchýře a močových cest.
2 lžíce medu a 3 čajové lžičky skořice smíchané s 2dcl horké vody, které podávali pacientům s vysokou hladinou LDL cholesterolu dokázaly snížit hladinu cholesterolu o 10% do 2 hodin. Podává – li se 3x denně je vyléčen i pacient s chronicky vysokou hladinou LDL cholesterolu. Dle informací zmíněného časopisu i samotný pravý med, je – li užíván denně, zabraňuje zvyšování cholesterolu.
Připravte si 1 polévkovou lžíci medu a rozmíchejte v ní zhruba necelou polovinu kávové lžičky mleté skořice. Důkladně promíchejte, aby se obě složky dobře spojily, a nechte 5 minut odstát. Přidejte pár kapek citronové šťávy, opět zamíchejte a zkonzumujte. Ulevit od projevů nachlazení by se vám mělo již druhý či třetí den, kdy si tuto zázračnou medicínu budete dopřávat, a to ráno i večer.
Skořice má neuvěřitelnou schopnost zahřát celé tělo. Trpíte-li na studené ruce a nohy, neváhejte si trochu skořice přidat do čaje. Díky svému unikátnímu složení je skořice typickým kořením podzimního a zimního období. Dokáže totiž prohřát organismus, který je chladem sužován.
Každodenní užívání medu a skořice posiluje imunitní systém a chrání tělo před viry a bakteriemi a brání útokům virových infekcí. Vědci zjistili, že med obsahuje obrovské množství železa a vitaminů. Pravidelné užívání medu posiluje bílé krvinky v jejich boji s viry a bakteriemi.
Nedávné studie ukazují,že cukr obsažený v medu nejvíce pomáhá při regeneraci tělesných sil. Pacienti-senioři užívající med a skořici v poměru 1 ku 1 jsou čilejší a ohebnější. Dr. Milton, který tyto výzkumy prováděl říká, že 1 lžíce medu a malá lžička skořice smíchané s vodou a brané několikrát denně a hlavně kolem 3 hodiny odpoledne, kdy začíná klesat tělesná vitalita obnoví do týdne vitalitu těla.
Čaj vyrobený z medu a skořice, je-li brán pravidelné, zabraňuje potížím dlouhého věku. Vezměte 4 lžíce medu, 1 lžíci skořice a uvařte jako čaj spolu se 3 šálky vody a uvařte jako čaj. Pijte 1/4 šálku 3x denně. To udržuje kůži čerstvou a hebkou až do vysokého věku. Délka života stále vzrůstá a i 100 letí lidé mohou být svěží, jako ve 20 letech.
Aplikace medu a skořice na postižená místa léčí ekzémy i pásový opar a všechny typy kožních infekcí.
Každý den ráno, 1/2 hodiny před snídaní na lačný žaludek a večer před spaním vypijte šálek nápoje z medu se skořicí – v hrnečku smíchejte dvě lžičky medu (nejlépe českého) s jednou lžičkou mleté skořice a zalijte horkou vodou. Pravidelné užívaní sníží váhu i u mimořádně obézních osob. Pravidelné užívaní zabraňuje usazování tuku i při požívání mimořádně tučných jídel.
Nedávné výzkumy prováděné v Japonsku a Austrálii prokázali, že i pokročilá rakovina kostí, žaludku a střev může být s úspěchem léčena. Pacienti trpící těmito druhy rakoviny by měli užívat lžíci medu a lžíci skořice měsíc 3x denně.
V podstatě se skořice dokáže postarat o to, že k nádoru nepustí dostatek živin a kyslíku. Tyto závěry vyplynuly z americké studie, kdy se extrakt ze skořice podával nemocným s rakovinou či leukémií.
Lidé v Jižní Africe už odedávna první co ráno udělají to, že kloktají 1 lžíci medu a lžíci skořice smíchané s horkou vodou. Jejich dech tak zůstává čerstvý po celý den.
Na strie a zpevnění kůže neexistuje nic spolehlivějšího, než je krém se skořicí. Jelikož je prokázáno, že skořice umí regenerovat tkáně, zlepšovat celkový metabolismus buněk a urychlovat látkovou výměnu, Skořicovou mast si můžete obstarat v lékárně, nebo si směs na zábal vyrobit ze snadno dostupných ingrediencí – jogurtu, tvarohu, olivového oleje a samozřejmě skořice.
Tip: Skořicí proti celulitidě – smíchejte kelímek bílého jogurtu s 2 lžícemi tvarohu, 1 lžičkou olivového oleje a cca 5 lžičkami mleté skořice. Pokud bude výsledek příliš řídký, zahustěte ho ještě tvarohem. Poté naneste na nohy a ty pak následně zabalte do potravinové fólie a ručníku. Pusťte si příjemnou hudbu, zapalte svíčky a alespoň hodinu takto relaxujte. Výsledek poznáte již po 3 opakování.
3 lžíce medu a 1 lžička skořice se smíchá v pastu. Ta se aplikuje na pupínky před spaním a ráno se smyje teplou vodou. Když to děláte denně pupínky do týdne zmizí.
Vadí mi,když si dělám nápoj se skořice,a medu,že za chvíli skořice zeslizovatí.Je to odporné. Po druhém druhý den se mi zvedl žaludek,a pozvracela jsem se.
Je to,jako bych pila hleny.
Pokud Vám tento způdob nevyhovuje, skořici můžete konzumovat i na jiný způsob, třeba v ovesné kaši s kousky ovoce a rozinkami, nebo v jogurtu.
Zkuste nedávat skořici mletou ale tu v celku. Chuti i vůni neubude a nebudete tam mýt ten sliz.
Tak pozor z vlastní zkušenosti vím že ten sliz dělá právě obyčejná čínská skořice,používám pravou mletou cejlonskou a z té je logr jako z kafe.Do termosky si každý den do práce dávám trochu čerstvého zázvoru a kousek cejlonské skořice ale v celku,doporučuji,piju jen v zimě a nevím co to je nachlazení.
Také mi vadí šlemitost skorice,když se zalévá horkou vodou a proto ji dávám na strouhaná jablka za syrova a do různých jídel ,tak ji mám ráda.
Nejsnadnější a nejpříjemnější je dát v příslušném poměru skořici přímo do medu, rozmíchat a konzumovat dle potřeby.
Je stále při ruce a konzumace bez problémů příjemná.
Ano, souhlasím, to se člověk na tu skořici s medem i těší 🙂
nejlepší je skořice v jablečném štrůdlu….
Ano, taky máme rádi 🙂
zdravím chci se zeptat píšete že optimální dávka na den je 3gr a u cholesterolu píšete 3 čajové lžičky do 2dcl vody s medem třikrát denně tzn. cca 9 lžiček prosím o upřesnění děkuji
Teda musím říct, že skořice z toho uvedeného webu pravavanilka mě dost zklamala. Chuť mdlá a další koření byla také nic moc. Hledala jsem a zkoušela z dalších zdrojů, až jsem narazila na http://www.cejlonskekoreni.cz – můžu jenom doporučit!!
Díky moc za zkušenost a nový tip 🙂 Také to zkusím.
Děkuji za tip 🙂
Kupujte klidně čínskou, škodlivost složek kumarinu je dokázaná stejně málo jako škodlivost opia v máku. Vše se má používat s mírou. Prý je ta „pravá cejlonská skořice“ proti všemu, doufám že to neznamená i proti světovému míru…
Petr, viz výše, se ptal 16.5.2017, jak je to s dávkováním skořice a nedostal odpověď. Také mne to zajímá, stejně jako užití skořice při hubnutí. Uvádíte šálek medu se skorici. To jako opravdu jen samotný med a kolik tě skořice ? Dekuji za info.
Díky za připomenutí, vidím, že tam mám nesrovnalost – není to šálek medu – je to nápoj z medu a skořice – v hrnečku smíchejte dvě lžičky medu (nejlépe českého) s jednou lžičkou mleté skořice a zalijte horkou vodou. Tento lahodný nápoj je nejlepší pít právě ráno na lačno. Upravím to v textu 🙂
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak moc je důležitý ten med? Jsem diabetička, ale na některé nemoci bych ji ráda vyzkoušela. Bude mít takové účinky i bez medu?
Děkuji za odpověď.
Můžete i bez medu 🙂
Dobrý den, tady je uvedeno „Skořici bych doporučil nejlépe ve formě tinktury nebo standardizovaného extraktu.“ https://www.tantumfamily.cz/zazracne-leciva-skorice-pravda-nebo-mytus/
Nevíte kde je možné zakoupit v takové formě? Má někdo zkušenosti?
Na tinktury je specialista Bylinkový doktor Mudr. Zbyněk Mlčoch. Jestli dělá i tinkturu ze skořice nevím, ale určitě by dokázal poradit. Podívejte se tady na jeho stránky – píše tam i o tinkturách a má tam i poradnu http://www.bylinkyprovsechny.cz