(Chelidonium majus)
Když se řekne vlaštovičník, hned nám vyvstane na mysl jeho účinky na bradavice a ještě se nám vybaví jeho žlutooranžové mléko, které začne uvolňovat při utržení nebo jakémkoli poranění rostliny. Jak je to s vnitřním užíváním? Má ještě další účinky, kromě likvidace bradavic? Je jedovatý, nebo se vnitřně užívat může? O tom bude dnešní článek.
Vlaštovičník je velmi hojná rostlina, která se vyskytuje hodně na venkově i ve městech, obrůstá často ploty zahrádek, na rumištích, v příkopech, na krajích lesů, remízků. Hlavní poznávací znak je žlutá 4plátková květní koruna a již zmíněné žlutooranžové mléko.
Na jaře se sbírá kvetoucí nať, která se používá čerstvá, sušení je celkem obtížné. Lze ji usušit rychle umělým teplem při vyšší teplotě až do 70 °C. Jinak rostlina hnědne a znehodnotí se. Na podzim se ještě sbírá oddenek. Pokud nemáte čerstvý vlaštovičník k dispozici, můžete užívat vlaštovičníkovou tinkturu. Lze ji užívat také opatrně vnitřně, ale to už předbíhám – abych ještě nezapomněla, také se užívá vlaštovičníková tinktura proti bradavicím.
Vlaštovičník obsahuje přes 20 různých alkaloidů až opiového typu. Takže hlavní úlohou je tlumení křečí, působí sedativně.
Vlaštovičník má silné působení, proto se raději poradíme s nějakým odborníkem, než bychom začali se samotným užíváním. Z důvodu velkého množství alkaloidů je částečně jedovatý. Vnitřně se tedy užívat může, ale jen do určité míry a pokud člověk užívá ještě nějaké léky, je potřeba se poradit také s lékařem.
Vlaštovičník má překvapivě široký záběr působnosti:
Nejčastěji se používá vlaštovičník jako tinktura, kdy se dávkuje od 10 – 30 kapek 2x – 4x denně. Můžeme dávkovat i čerstvou šťávu, maximálně 5 gramů denně, musí být zředěná vodou a toto množství se po lžících užívá během celého dne.
Například při obtížích se žlučníkem a trávením se nakape 15 kapek tinktury do 50 ml vlažné vody a vypije se to.
Vlaštovičník také pít jako čaj, ale většinou se doporučuje ještě ve směsi s dalšími bylinkami, kdy by vlaštovičník ve směsi neměl přesáhnout 15%. Vyšší dávky by se projevily pálením v ústech a krku, mohlo by dojít až ke zvracení.
Mast z vlaštovičníku – lze udělat z drcené čerstvé natě vlaštovičníku nebo ze sušeného.
TIŠTĚNÁ KNIHA – DIVOKÉ BYLINKY
Schází vám přehledný manuál o divokých bylinkách z přírody?
Uvítali byste přehled sběru bylinek podle aktuálního měsíce v roce?
Taky nesmí chybět recepty, jak bylinky prakticky využít – jakým způsobem uchovat a co se dá z nich vyrobit a uvařit….
Dobrý deň!
Bude sa dať kúpiť kniha i v „papierovej“ forme?
Vilo
Doufám, že ano, zatím je to jen v plánu.