Vlaštovičník větší

(Chelidonium majus)

Když se řekne vlaštovičník, hned nám vyvstane na mysl jeho účinky na bradavice a ještě se nám vybaví jeho žlutooranžové mléko, které začne uvolňovat při utržení nebo jakémkoli poranění rostliny. Jak je to s vnitřním užíváním? Má ještě další účinky, kromě likvidace bradavic? Je jedovatý, nebo se vnitřně užívat může? O tom bude dnešní článek.

Vlaštovičník je velmi hojná rostlina, která se vyskytuje hodně na venkově i ve městech, obrůstá často ploty zahrádek, na rumištích, v příkopech, na krajích lesů, remízků. Hlavní poznávací znak je žlutá 4plátková květní koruna a již zmíněné žlutooranžové mléko.

Co se sbírá

Na jaře se sbírá kvetoucí nať, která se používá čerstvá, sušení je celkem obtížné. Lze ji usušit rychle umělým teplem při vyšší teplotě až do 70 °C. Jinak rostlina hnědne a znehodnotí se. Na podzim se ještě sbírá oddenek. Pokud nemáte čerstvý vlaštovičník k dispozici, můžete užívat vlaštovičníkovou tinkturu. Lze ji užívat také opatrně vnitřně, ale to už předbíhám – abych ještě nezapomněla, také se užívá vlaštovičníková tinktura proti bradavicím.

Účinky vlaštovičníku

Vlaštovičník obsahuje přes 20 různých alkaloidů až opiového typu. Takže hlavní úlohou je tlumení křečí, působí sedativně.

Vlaštovičník má silné působení, proto se raději poradíme s nějakým odborníkem, než bychom začali se samotným užíváním. Z důvodu velkého množství alkaloidů je částečně jedovatý. Vnitřně se tedy užívat může, ale jen do určité míry a pokud člověk užívá ještě nějaké léky, je potřeba se poradit také s lékařem.

Vlaštovičník má překvapivě široký záběr působnosti:

  • proti křečím – uvolňuje křeče střev, v močovém aparátu, uvolňuje křeče bronchů – stažení průdušek
  • tonizuje dělohu – reguluje menstruaci a působí proti bolestivé menstruaci
  • krevní oběh – prohlubuje srdeční činnost, snižuje krevní tlak, tlumí bušení srdce
  • trávicí ústrojí – podporuje tvorbu žluči
  • dýchací ústrojí – tlumí dráždivý kašel, přechází astmatickým záchvatům
  • antibiotické účinky – působí proti bakteriím, zevně lze užívat při ekzémech mikrobiálního původu, na ošetřování nehojících se a zhnisaných ran, bércových vředů
  • bradavice – aplikace čerstvé šťávy přímo na bradavici, musíme si být jisti, že jde opravdu o bradavici, protože mateřské znaménko, pihu vlaštovičníkem natírat nesmíme! léčba probíhá tak, že namočíme bradavice vodou, potom trochu narušíme vrchní vrstvu (např. pemzou), potom 2x až 3x denně natíráme čerstvou šťávou z vlaštovičníku, když vydržíme s aplikacemi  10-14 dní, tak by bradavice měla zmizet.

Jak se vlaštovičník užívá?

Nejčastěji se používá vlaštovičník jako tinktura, kdy se dávkuje od 10 – 30 kapek 2x – 4x denně. Můžeme dávkovat i čerstvou šťávu, maximálně 5 gramů denně, musí být zředěná vodou a toto množství se po lžících užívá během celého dne.

Například při obtížích se žlučníkem a trávením se nakape 15 kapek tinktury do 50 ml vlažné vody a vypije se to.

Vlaštovičník také pít jako čaj, ale většinou se doporučuje ještě ve směsi s dalšími bylinkami, kdy by vlaštovičník ve směsi neměl přesáhnout 15%. Vyšší dávky by se projevily pálením v ústech a krku, mohlo by dojít až ke zvracení.

Mast z vlaštovičníku – lze udělat z drcené čerstvé natě vlaštovičníku nebo ze sušeného.

TIŠTĚNÁ KNIHA – DIVOKÉ BYLINKY

  • Lámete si taky hlavu, jaké bylinky v aktuálním období zrovna rostou a k čemu je můžete využít?

Schází vám přehledný manuál o divokých bylinkách z přírody?

Uvítali byste přehled sběru bylinek podle aktuálního měsíce v roce?

Taky nesmí chybět recepty, jak bylinky prakticky využít – jakým způsobem uchovat a co se dá z nich vyrobit a uvařit….

Praktický průvodce divokými bylinkami ZDE >>>

Michaela Maťhová
Specializuje se na pěstování, sběr a využití bylinek a radí dalším lidem, jak je mohou pěstovat na zahradě, balkóně nebo v bytě. Dělí se o zkušenosti jak využít i jejich léčivou sílu k upevnění zdraví. Je autorkou eBooku DIVOKÉ BYLINKY také eBooku ZBAVTE SE ZÁNĚTŮ DUTIN JEDNOU PROVŽDY Vytvořila také online-kurzy SÍLA BYLIN VE TVÉM ŠÁLKU PĚSTOVÁNÍ BYLINEK V NÁDOBÁCH Žije svůj život v souladu s bylinkami, těší se z jejich krásy a vůně. Inspiruje druhé o tom, jak je možné si pomoci ke zlepšení zdraví díky bylinkám.
Komentáře
  1. Vilo napsal:

    Dobrý deň!
    Bude sa dať kúpiť kniha i v „papierovej“ forme?

    Vilo

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů